Wolt: kurjeru un klientu veselība ir pirmajā vietā (1)
07:37Aktuālākās izklaides tendences tiešsaistē 2019. gadā (9)
16:00Pētījums: 52% iedzīvotāju akadēmisko izglītību vērtē augstāk par intensīvajiem praktiskajiem kursiem (5)
15:56Aizraujoši veidi kā pašmācības ceļā apgūt programmēšanas pamatus (2)
21:30E-adreses lietošanas principi (12)
Velosipēdu sezonai pamazām beidzoties, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) dati rāda, ka mediķu brigādes šī gada velosezonas laikā ik dienu devušās vidēji 2 vai 3 izsaukumos, kurās cietuši riteņbraucēji. Turklāt Latvijā lielākās apdrošināšanas sabiedrības BALTA (RSA Grupa) jaunākie dati liecina, ka šī gada velosezona bijusi arī gana traumatiska, - izcēlušies arī neapdomīgi riteņbraucēji, kuri savas pārgalvības dēļ bijuši spiesti maksāt ievērojamas naudas summas cietušajam autovadītājam, dažs labs pat 2 300 latu kompensāciju.
Kā liecina BALTA dati, šā gada velosezonā reģistrēti teju 120 nelaimes gadījumi, kurus piedzīvojuši velosipēdisti. Visbiežāk tos izraisījuši kritieni pēc sadursmēm ar citiem velosipēdistiem vai automašīnām, laikus nepamanot šķēršļus, veicot pārāk straujus manevrus u.c. Diemžēl vēl viens gana populārs nelaimes gadījumu cēlonis ir velosipēdista alkohola reibums, kā ietekmē notikuši dažādi kritieni, pašam riteņbraucējam gūstot traumas. Jāatzīmē, ka klients, kurš ir apdrošinājies pret nelaimes gadījumiem un, braucot ar velosipēdu, nonāk nelaimē, nevar saņemt atlīdzu, ja atrodas alkohola reibumā, tāpēc BALTA arvien aicina savus klientus būt atbildīgiem.
„Aktīvajā velosezonā NMPD brigādes bieži devušās uz izsaukumiem, kur nelaimi izraisījusi pašu velobraucēju neuzmanība un pārgalvība. Diemžēl ierasta ir braukšana alkohola reibumā – nereti paši velobraucēji krituši no braucamā (uzbraucot uz sliedēm, iebraucot grāvī, izvairoties no šķēršļa, nenovaldot divriteni), gūstot dažāda rakstura un smaguma traumas. Ir arī negadījumi, ko izraisījušas braucamrīka tehniskās problēmas, piemēram, braukšanas laikā sabojājušās vai ieķērušās bremzes, apavu saite iekļuvusi spieķos u.c. Savukārt mazi bērni nereti vesti ar pieaugušo velosipēdiem, un brauciena laikā kājas iekļuvušas spieķos, gūstot potīšu lūzumus,” skaidro NMPD komunikācijas nodaļas vadītāja Ilze Bukša.
Vienas no nopietnākajām nelaimēm velosezonā notikušas, kad riteņbraucēji cietuši no sadursmes ar transportlīdzekli. BALTA šā gada velosezonā saņēmusi vairāk nekā 20 šādus atlīdzību pieteikumus. Vairums šādu negadījumu fiksēti jūlijā, un diemžēl vienā gadījumā sadursmei bijis letāls iznākums – velosipēdists no gūtajām traumām miris. Šā gada sezonas laikā kopējā atlīdzību summa, kas izmaksāta par velosipēdista un auto sadursmēm, sasniedz 9 000 latu.
„Atlīdzību pieteikumu dati rāda, ka vairumā nelaimes gadījumu, kuros iesaistīti velosipēdisti, iemesls ir priekšrokas nedošana, izbraucot no mazāksvarīga ceļa, nogriežoties no ceļa vai apdzenot, kā arī iebraukšana stāvošā transportlīdzeklī. Savukārt autovadītāji, lai izvairītos no sadursmes ar velosipēdistu, nereti nobrauc no ceļa, strauji pagriež stūri vai pat ietriecas stabā, kas rada vēl lielākus zaudējumus. BALTA pieredzē ir arī gadījums, kad diennakts tumšajā laikā velosipēdists, kurš ne tikai bija alkohola reibumā, bet arī nelietoja atstarojošos elementus, neapdomīgi izbrauca ceļa vidū. Tā rezultātā riteņbraucējs piedzīvoja smagu sadursmi ar transportlīdzekli, kura vadītājs nebija pamanījis velosipēdistu. Sadursmes rezultātā nopietni cieta ne tikai velosipēdists, bet arī spēkrats. Šajā gadījumā pret velosipēdistu tika iesniegta viena no lielākajām regresa prasībām 2 300 latu apmērā par negadījuma izraisīšanu. Tā kā diennakts tumšais laiks nav piemērotākais riteņbraukšanai, tāpēc priecē katrs ar lukturīšiem un atstarotājiem aprīkots atbildīgs velosipēdists,” norāda BALTA atlīdzību direktors Ingus Savickis.
2011.gada velosezonā lielākais negadījumu skaits fiksēts jūnijā, kad BALTA saņēmusi teju 20 atlīdzību pieteikumus par nelaimes gadījumiem, kuros iesaistīti velobraucēji. Savukārt šogad vislielākais negadījumu skaits fiksēts maijā un augustā, kad notikuši attiecīgi 16 un 17 nelaimes gadījumi.
Kā norāda NMPD pārstāve Ilze Bukša, velotraumu skaits sezonas laikā noteikti ir daudz lielāks, nekā uzrāda oficiālā statistika, jo pēc vienkāršākiem negadījumiem riteņbraucēji paši saviem spēkiem vēršas pēc mediķu palīdzības tuvākajā ārstniecības iestādē – tās ir situācijas, kad gūtas vieglākas traumas, piemēram, ķermeņa sasitumi, nobrāzumi, brūces, locītavu mežģījumi, sastiepumi. Tai pašā laikā NMPD mediķu brigādes dodas palīgā situācijās, kad ir noticis ceļu satiksmes negadījums vai sadzīviskās situācijās gūtas smagas traumas, kas ir bīstamas cietušā velosipēdista dzīvībai un kas nereti var būt ļoti smagas, ilgi un grūti ārstējamas. Savukārt BALTA dati rāda, ka velobraucēji visbiežāk gūst apakšējo un augšējo ekstremitāšu sasitumus un lielus nobrāzumus, lūzumus un smadzeņu satricinājumus.
Transports ir neatņemama biznesa sastāvdaļa, un, iegādājoties darba auto, uzņēmējiem jāizvērtē virkne kritēriju – gan cena, gan uzturēšanas izmaksas, spēkrata tehniskie parametri, vizuālais izskats u.c. Lai arī šķiet, ka izšķirošais faktors lielā daļā gadījumu varētu būt cena, “Volkswagen komerctransporta” pārstāvju novērojumi rāda, ka klienti arvien biežāk izvērtē citus faktorus, kas apliecina spēkrata kvalitāti un spēju labi kalpot ilgtermiņā. Uz šo tendenci norāda arī “Volkswagen komerctransporta” organizētās fokusgrupas intervijas rezultāti: vairums aptaujāto uzņēmēju no dažādām nozarēm atzinuši, ka visbūtiskākā pozīcija ir automašīnas uzturēšanas izmaksas.
No 2. līdz 5. novembrim Lilastes apkaimē biežāk nekā parasti būs iespējams sastapt jaunākos auto modeļus Latvijā, jo sākusies konkursa “Latvijas Gada auto 2018” noslēguma fāze “Lielais testa brauciens”, kas notiek viesnīcā “Porto Resort”. Tā laikā konkursa žūrija vērtē visus 20 šogad konkursam pieteiktos automobiļus, lai noteiktu galvenā titula ieguvēju un uzvarētājus citās nominācijās.
Brīnišķīga satikšanās pēc 50 gadiem: autosporta leģendai, seram Stērlingam Mosam būs iespēja atkal apsēsties pie „Austin Healey Sebring Sprite” stūres. Šova „Auto S.O.S.” vadītāja, oldtaimeru entuziasta Faza Taunšenda darbnīcā gaiši zilais sporta auto atjaunots iespējami tuvu 1960.gadiem.
Ar mērķi uzlabot Latvijas skolotāju digitālās iemaņas, tai skaitā prasmes lietot tiešsaistes sadarbības un apmācību tehnoloģijas, 2014. gada rudenī Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācija (LIKTA) kopā ar partneriem no Igaunijas, Īrijas, Lietuvas un Vācijas uzsāka projekta Online4EDU "Introducing Online collaboration methods and tools in education" (Tiešsaistes sadarbības metodes un rīki izglītībai) īstenošanu. Projekta rezultātā izstrādātā metodoloģija un rīki tika demonstrēti seminārā 25. augustā, kur piedalījās gandrīz 100 izglītības nozares līderi no visas Latvijas – skolu direktori un direktoru vietnieki, izglītības pārvalžu eksperti un skolotāji.
Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) studenti Annija Strode un Reinis Vesers studentu zinātniski pētniecisko darbu konkursa “Osta pilsētai” ietvaros nākuši klajā ar priekšlikumiem informācijas tehnoloģiju risinājumu ieviešanā Rīgas Brīvostā –padziļināti attīstot ideju par loča kvīts automatizēšanu. Jauniešu izstrādāto mobilo lietotni atzinīgi novērtēja arī Rīgas Brīvostas pārvaldes IT departamenta vadītājs.
Ja palūkojamies, ko dara Latvijas iedzīvotāji, nevar palikt nemanīts fakts, ka rodas arvien vairāk mikrouzņēmumu, kā arī individuālo komersantu, tādēļ lielai daļai no tiem ir nepieciešams gan printeris, gan fakss. Protams, var iegādāties visas šīs ierīces un rindot uz darbgalda, bet ekonomiski izdevīgāks variants ir multifunkcionāla ierīce – kā „HP Officejet 6600”.
Reāls lasāmgabals. Jaunākie 2019.gada fakti.
Īstenojot papildu drošības pasākumus apstākļos, kad apkārt izplatās vīruss COVID-19, uzņēmums Wolt ir ieviesis papildu funkcijas. Lietotnei ir pievienota jauna poga, ar kuru norādīt, lai kurjers piegādāto pasūtījumu atstātu pie durvīm – bezkontakta piegāde. Wolt restorāniem iesaka nepārtraukt darbu virtuvēs.