RezervesDALAS24.lv

Auto / IT / Auto jaunumi

6 lietderīgi padomi par riepu maiņu

6 lietderīgi padomi par riepu maiņu
Foto: Publicitātes foto
KRUSTTEVS.COM · 30.03.2015. 11:50

Pavasarīgie laika apstākļi, kas piemeklējuši Latviju marta otrajā pusē, veicinājuši jautājuma par ziemas riepu nomaiņu uz vasaras riepām aktualitāti. Latvijas sporta meistars autorallijā un autoservisa „VRR auto” vadītājs Arvis Vecvagars sagatavojis sešus noderīgus padomus, kas ikvienam autobraucējam palīdzēs pienācīgi sagatavot savu automašīnu vasaras sezonai.

 

Kad mainīt riepas? CSDD ir noteicis, ka ziemas riepas uz vasaras riepām var mainīt sākot no 1.marta un radžotās ziemas riepas var izmantot līdz 1.maijam. „Pašreizējie laika apstākļi nodrošina to, ka vasaras riepas jau var uzstādīt, bet to iesaka darīt profesionāļiem un vadītājiem ar lielu pieredzi. Būtiski ir spēt noteikt to mirkli, kad auto jāatstāj garāžā vai jābrauc īpaši prātīgi un uzmanīgi, jo, iespējams, kādu rītu ir sals vai uzsnidzis īslaicīgs sniegs. Vadītājiem, kuri nav pārliecināti, ka spēs piemēroties pēkšņām laika apstākļu izmaiņām, iesaku vēl nogaidīt un sekot laika prognozēm, lai droši saprastu, ka temperatūra nebūs zem 0 grādiem,” stāsta Arvis Vecvagars.

 

Kam jāpievērš uzmanība, mainot riepas? Riepu maiņas procesā nozīmīgi ir pievērst uzmanību noņemto riepu nodilumam. „Ja nodilums ir izteikti nevienmērīgs un viena puse nodilusi vairāk par otru, tad noteikti jāpārbauda riteņu ģeometrija,” skaidro Arvis Vecvagars. Lai riepām veidotos vienāds nodilums, ieteicams tās mainīt vietām, jo parasti priekšējās riepas dilst vairāk kā aizmugurējās.

 

Kā pareizi uzglabāt riepas? Mainot riepas no ziemas uz vasaras riepām, noņemtās ziemas riepas un diskus vēlams nomazgāt. „Tas jādara, jo uz tiem ir sakrājusies pretslīdes ķīmija, kas tiek kaisīta uz ceļiem ziemas periodā. Tā nelabvēlīgi ietekmē gumiju un veicina disku koroziju,” stāsta Arvis Vecvagars. Riepas nedrīkst uzglabāt zem klajas debess – tiešā saulē, lietū, salā un sniegā, jo tādējādi riepas tiek bojātas.

 

Vai iespējams izmantot ziemas riepas arī vasaras sezonai? „Ziemas riepām noteiktā maksimālā lietošanas temperatūra ir aptuveni +5 grādi. Ja ziemas riepas tiek lietotas arī vasaras sezonā, jārēķinās ar to, ka tās dils ievērojami straujāk, sliktāk turēsies uz sausa ceļa, būs skaļākas un palielinās degvielas patēriņu,” skaidro Arvis Vecvagars, atgādinot, ka ar radžotām riepām vasarā braukt ir aizliegts.

 

Vai M+S riepas ir labas kā vasarā tā ziemā? Labas un atbilstošas ziemas riepas nav piemērotas braukšanai vasarā un labas vasaras riepas (bez M+S marķējuma) nav lietojamas ziemā, tāpēc ieteicams būtu turēt divus komplektus, kas piemēroti katram gadalaikam. Izmantojot M+S riepas vasaras sezonā, braucot lielā ātrumā tās var sākt slīdēt, kā arī veicina lielāku degvielas patēriņu. „Galvenais ir riepas lietot tam, kam tās paredzētas,” norāda Arvis Vecvagars.

 

Kādas riepas izvēlēties? Parasti lielākā daļa cilvēku riepas izvēlas atkarībā no savām finansiālajām iespējām. Riepas, kas tiek izvēlētas, var iedalīt trīs kategorijās – augstākās klases jaunas riepas, vidējās klases jaunas riepas un lietotas riepas. „Lietotas riepas ir lētākais variants. Tā kā gadās, ka lietotām riepām ir defekti, tās vēlams pirkt uzņēmumā, kuram tās var atgriezt, ja šie bojājumi tiek konstatēti. Jārēķinās ar to, ka lietotas riepas dils ātrāk, kalpos īsāku laiku un sliktāk turēsies uz ceļa,” skaidro Arvis Vecvagars.

 

Jaunām vidējas klases riepām nobraukums un īpašības ir tikai nedaudz sliktākas kā augstākās klases zīmolu riepām. „ Vidējas klases riepas ir optimāls variants, ja gadā tiek nobraukti līdz 15 000 km. Jaunas augstākās klases zīmolu riepas būs dārgākais variants, bet to īpašības būs labākas un nobraukums lielāks,” stāsta Arvis Vecvagars, norādot - jo mašīna ir jaunāka izlaiduma gada, jaudīgāka un smagāka, jo labākas kvalitātes riepas tai iesaka lietot.