RezervesDALAS24.lv

Dzīvesstils / Baudas & izpriecas

Kihnu bāka atkal vērs savas durvis apmeklētājiem

Kihnu bāka atkal vērs savas durvis apmeklētājiem
Foto: Publicitātes foto
KRUSTTEVS.COM · 25.04.2013. 10:21

Gandrīz 30 metru augstā bāka Kihnu salas piekrastē 30. aprīlī pirmo reizi pēdējo 17 gadu laikā vērs savas durvis apmeklētājiem. 2003. gadā šī bāka kā Kihnu salas kultūrtelpas sastāvdaļa tika iekļauta reprezentatīvajā UNESCO cilvēces nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā.

 

Kihnu bāka ir viena no četrām čuguna bākām Igaunijas piekrastē. Tā tika uzcelta 1865. gadā, piegādājot jau gatavas bākas daļas no Anglijas un pēc tam uz Igaunijas salas tās saliekot kopā vienā būvē. Bākas apgaismojums atrodas 29 metrus virs zemes un 31 metru virs jūras līmeņa.

 

Ilgus gadus Kihnu sala bija iecienīts tūristu galamērķis, arī pateicoties elpu aizraujošajam skatam, kas paveras no bākas skatu torņa. Taču 1996. gadā bāka tika aprīkota ar automātisku gaismošanas sistēmu, līdz ar to zuda vajadzība pēc bākas uzrauga, bet apmeklētājiem vairs nebija iespējams izbaudīt skaisto skatu, kas paveras no bākas skatu torņa.

 

17 gadus vēlāk, kad Kihnu bākas skatu tornis atkal tiks atvērts interesentiem, Kihnu Kultūras telpas vadītāja Mare Mätas stāsta: „Patlaban skaidrs ir tas, ka pašā skaistākajā vasaras laikā – jūlijā un augustā – bāka apmeklētājiem būs atvērta katru dienu līdz pat vēlām vakara stundām, lai interesentiem būtu iespēja ik vakaru vērot saulrietus, kas no bākas skatu torņa redzami visā savā krāšņumā.”

 

Kihnu ir septītā lielākā sala Igaunijā un vislielākā sala Rīgas jūras līcī. Sala, kur savulaik mājoja roņu mednieki un zvejnieki, joprojām glabā savas senās tradīcijas un matriarhālās paražas – kamēr vīri dodas zvejā, sievas sargā mājas pavardu. Pateicoties senajām sadzīves un kultūras paražām, kas lielā mērā nav zudušas arī mūsdienās, sala ieguvusi arī UNESCO atzinību.

 

Kihnu sala pieder Pērnavas apgabalam, un Igaunijas krastus ar salu savieno ērta prāmju satiksme.

 

Taču Kihnu bāka nebūt nav vienīgā uzmanības vērtā bāka Igaunijā, jo šajā valstī ir vairākas senas un skaistas bākas. Igaunija īpaši lepojas arī ar Hījumā salas 36 metrus augsto Kõpu bāku, kas ir ne vien vecākā bāka Baltijas jūras krastā, kas joprojām darbojas, bet arī senākā funkcionējošā bāka visā pasaulē. Līdz ar Kihnu un Kõpu bākām Igaunijā ir iespējams iepazīties ar vēl vairākām senām bākām, tostarp Vilsandi, Tahkunas, Ristnas, Roņu salas, Sēres, Osmusāres, Sorgū un citām bākām, kā arī ar to arhitektūru un brīnišķīgajiem skatiem, kas paveras no bāku torņiem.

 

Plašāka informācija par Igaunijas bākām, to vēsturi un tūrisma iespējām pieejama interneta vietnē http://www.visitestonia.com/en/search/attractions?q=lighthouses.