RezervesDALAS24.lv

Dzīvesstils / Baudas & izpriecas

Pirms 50 gadiem „rafiņi”, tagad - elektromobiļi

Pirms 50 gadiem „rafiņi”, tagad - elektromobiļi
Foto: flickr.com
Kintija Bulava · 09.05.2012. 00:10

Andris Dambis, pēc profesijas autoinženieris, Latvijas auto vēsturē, ticamākais, ieies ar diviem būtiskiem faktiem. Tieši viņš šobrīd strādā pie tā, lai jau tuvākajā nākotnē varētu braukt ar elektroauto, kura ekspluatācijas izmaksas ir pusotrs santīms uz katru uz nobraukto kilometru. 

 

Un vēl – viņam ir pašam sava mikroautobusu RAF kolekcija, ko šī gada Muzeju naktī varēs apskatīt ikviens interesants.

 

- Kā radās ideja par pašam savu „rafiņu” kolekciju?

 

Pirms aptuveni septiņiem gadiem vienu dienu nāca apjausma, ka Latvijā neviens neorganizē RAF autobusu kolekcionēšanu. Sapratu, ka es kā autoinženieris varētu tos kolekcionēt. Tā arī viss sākās. Pirmais mikroautobuss tika uztaisīts 1958.gadā, tātad – tam jau ir vairāk nekā 50 gadu. Tos vecākos nemaz tik viegli atrast nebija. Meklēju dažādus „rafiņus”, lai kolekcijā būtu pēc iespējas dažādāki modeļi.

 

- Kur izdevās „izrakt” pašus vecākos modeļus?

 

Meklēju tiešām visās iespējamajās vietās, ne tikai Latvijā. Manā kolekcijā ir arī mikriņu modeļi no Somijas un Igaunijas. Atjaunots gan no visiem ir tikai viens, jo šajā procesā jāiegulda ļoti lieli līdzekļi.

 

- Cik liela šobrīd ir kolekcija?

 

Jau 50 mašīnu. Man Ogrē ir pļava un noliktava, kurā tās visas pagaidām arī stāv. Sadarbībā ar NP Jelgavas biznesa parku „rafiņus” būs vieglāk saglabāt, jo tie turpmāk atradīsies bijušajā RAF rūpnīcā, kur arī notiks "RAF vintage festivāls". Interesenti, ja vēlēsies, varēs tos arī apskatīt. Tiesa gan, busiņi nav atjaunoti, tie izskatā ir diezgan skarbi.

 

- Esat autoinženieris – pie kādiem izgudrojumiem tagad strādājat?

 

Mūsu darba lielākā aktualitāte – elektroautomašīnas. Plānojam, ka nākamo piecu gadu laikā tās varētu būt jau ieviesušās Latvijā. Mašīnas gan ir ļoti dārgas, lai tās cilvēki sāktu lietot, pirmkārt, vajadzīga nauda un, otrkārt, infrastruktūra. Tāpat kā parastajām mašīnām ir benzīntanki, tā elektroniskajām mašīnām ir vajadzīgas ātrās lādēšanas vietas. Tieši pie tā šobrīd ļoti tiek strādāts.

 

- Cik varētu izmaksāt šāda elektromobiļa lietošana?

 

Vislielākās izmaksas jāparedz tā iegādei. Mašīna varētu izmaksāt pusotru vai divas reizes dārgāk par ierastajiem degvielas auto, kas, salīdzinot ar esošo tirgus situāciju, nebūt nav izdevīgākais variants. Savukārt lietošanā auto gan būtu ļoti izdevīgi. Viens kilometrs izmaksā pusotru santīmu, kas nozīmē – 100 kilometrus var nobraukt par pusotru latu.

 

- Ar kādiem personīgajiem izaicinājumiem sācies šis pavasaris?

 

Mums ir ļoti lieli mērķi un daudz mazo mērķīšu. Viens no mazajiem mērķīšiem – piedalīšanās muzeja nakts izstādē ar „rafiņiem” Jelgavā. Bet lielie mērķi – sadarbībā ar ķīniešiem un amerikāņiem ražot elektrisko mašīnu sastāvdaļas.

 

- Kādēļ ieteiktu apmeklēt muzeja nakts festivālu Jelgavā?

 

Tas būs interesanti. „Rafiņi” ir manta, uz kuru var paskatīties. Daudz cilvēku varēs izstādē kavēties atmiņās. Redzēt to, ko savulaik redzējuši uz ielām. Protams, esmu tehnisks cilvēks, un man šādas lietas patīk, bet domāju – arī mākslinieciski noskaņotajiem šī izstāde būs interesanta, jo vecajiem auto ir skaists dizains.

 

Andra Dambja „rafiņus” varēs apskatīt 19.maijā „RAF vintage” festivālā Jelgavā Muzeju nakts laikā industriālā parka „NP Jelgavas Biznesa Parks” teritorijā.