Dzīvesstils / Baudas & izpriecas

Ideja brīvdienām – apceļo Latvijas Dižvietas

Ideja brīvdienām – apceļo Latvijas Dižvietas
Foto: No dabasretumi.lv.
KRUSTTEVS.COM · 25.05.2012. 11:02

Par Kurzemes un Zemgales Dižvietām atzītas Ventas rumba, Kaives senču ozols, Tērvetes dabas parks, Pokaiņu mežs un Ložmetējkalns.

 

Līdz ar speciālu dižvietu norāžu uzstādīšanu atklātas sociālā projekta „Latvijas Dižvietu MĀJAS karte” jeb Iemīli Latviju ar MĀJAS dižvietām! Kopā ar jau atklāto dižvietu Svētā Meinarda salā šobrīd speciālas zīmes ir uzstādītas sešās no paredzētajām divpadsmit dižvietām.

 

Iedzīvotāji tiek aicināti iepazīt Latvijas neparasto dabu, vēsturi un kultūru, piedaloties dižvietu kolekcionēšanas jeb apceļošanas akcijā. Līdz 31. jūlijam ikviens aicināts apceļot Latvijas dižvietas un ievietot fotogrāfijas ar tām www.draugiem.lv.

 

Dižvietas Kurzemē un Zemgalē

 

Īpaša dižvietu norāde uzstādīta pie Ventas rumbas, kas ir platākais ūdenskritums Latvijā un Baltijā, un, iespējams, viens no platākajiem visā Eiropā. Rumbas platums atkarīgs no ūdens daudzuma, vidēji tas ir 100–110 m, taču palu laikā sasniedz pat 270 m.

 

Tērvetes dabas parks ir unikāls ar koka skulptūru brīvdabas izstādi un priežu silu, kura majestātisko koku ilgums ir tuvu 300 gadiem. Tērvetes dabas parkā var sastapt vairāk nekā simts koka skulptūras un veidojumus. Lielākā daļa skulptūru veidotas pēc Latvijā ievērojamas rakstnieces Annas Brigaderes pasaku lugu motīviem. Tā ir labākā un draudzīgākā atpūtas vieta ģimenei ar bērniem un tiem, kuri pasaulē prot lūkoties ar bērna acīm, priecāties par dabas un pasakas lielisko saspēli. Iecienītākās parka vietas ir Pasaku mežs, Rotaļu laukums un Rūķīšu mežs.

 

Pokaiņu mežs tiek uzskatīts par vienu no mistiskākajām vietām Latvijā ar neizskaidrojumu enerģijas izcelsmi, ko zintnieki, dziednieki un ekstrasensi uzskatījuši par senu svētvietu. Mīklainās akmeņu upes, dažāda izmēra un formas akmens krāvumi, vaļņi un īpatnējie savrupakmeņi ir bijuši par pamatu tam, ka mežs ir fantastiskiem un neparastiem minējumiem un pieņēmumiem apaudzis. Pokaiņu mežs tiek uzskatīts par spēcīgas enerģijas vietu.

 

Kaives senču ozols ir ne tikai Latvijā, bet arī visā Austrumeiropā apkārtmēra ziņā diženākais koks. Tā apkārtmērs ir 10,1 metrs. 20.gs. 20.gados zibens nospēris koka galotni, tādēļ ozolam saglabājies vien viens lielāks zars. Kad ozols bija pilnā plaukumā, tā vainaga apkārtmērs bijis aptuveni 70 m, augstums - apmēram 17m. Domājams, senatnē ozola pakājē bijusi kulta vieta. Apkārtējie ļaudis vēl pavisam nesen uzskatījuši, ka pirms tālāka ceļa jādodas pie ozola, lai brauciens izdotos.

 

Ložmetējkalns ir Valsts nozīmes vēstures piemineklis un latviešu strēlnieku Ziemassvētku kauju piemiņas vieta. Tas ir viens no labāk saglabātajiem Pirmā pasaules kara kaujas laukiem Eiropā.

 

Vairāk informācijas par dižvietām lasiet www.majaslegendas.lv .