RezervesDALAS24.lv

Dzīvesstils / Baudas & izpriecas

5 lietas par kurām neaizmirst, dodoties vasaras Saulgriežu svinībās

5 lietas par kurām neaizmirst, dodoties vasaras Saulgriežu svinībās
Foto: Publicitātes foto
KRUSTTEVS.COM · 19.06.2015. 13:20

Kā liecina tirdzniecības centra „Origo” novērojumi, pirktākās lietas ap Jāņu laiku jau tradicionāli ir siers, alus, cepamgaļa, kā arī piederumi Jāņu svinēšanai brīvā dabā. Tie ir pirkumi, par kuriem ierasts atcerēties, tomēr, lai svētki būtu izdevušies un netiktu aizmirsts kas būtisks, tirdzniecības centrs „Origo” izveidojis sarakstu ar to, kas papildus tradicionālajiem svētku pirkumiem ikviena kārtīga līgotāja somā jāieliek jau laicīgi.

 

Tuvojoties vasaras Saulgriežiem, ik gadu šajā laikā vairāk tiek pirkti jau tradicionālie Jāņu mielasti – siers, alus, šašliki un cepamdesas. „Nereti Jāņos cilvēki iepērkas pēdējā brīdī un bieži vien šos pirkumus ietekmē laikapstākļi – ja ir vēsāks laiks, tad pirkumu grozos tiek likti sātīgāki produkti un kāds stiprāks dzēriens, ar ko sasildīties Saulgriežu vēsajā naktī, savukārt, ja laiks pieturas salīdzinoši silts vai pat karsts, tad pircēji vairāk izvēlas vieglākus ēdienus un dzērienus, kas vakara gaitā viņus lieliski atveldzēs,” skaidro veikala „Rimi Latvia” vecākā sabiedrisko attiecību speciāliste Laura Podskočija. Tāpat novērojams, ka cilvēki pēdējos gados dodoties uz Jāņu svinībām vairs nepērk tikai tradicionālo cūkgaļas šašliku, bet arī ļaujas garšu eksperimentiem un ir gatavi izmēģināt dažādas, pat netradicionālas marinādes, piemēram, ar kanēli vai ķirbju sēklām.

 

Tradicionāli Līgo svētkus vairums iedzīvotāju pavada pie dabas, to apliecina arī neilgi pirms svētkiem  t/c „Origo”  veiktie pirkumi. Piemēram, veikalā „Top Shop” novērots, ka, tuvojoties vasaras Saulgriežiem, vairāk tiek pirkti ceļojumu matrači, ko iespējams lietot gulēšanai teltī, kā arī grili un citi brīvā dabā pagatavojamu ēdienu piederumi. Pirkumu paradumi liecina arī par to, ka, pavadot Līgo svētkus ārpus telpām, cilvēki nodrošinās pret dažādiem laikapstākļiem. „Tuvojoties Jāņiem vairāk tiek pirkti gan šorti un T-krekli, gan siltāks apģērbs – dažādas virsjakas un jakas,” skaidro apģērbu veikala „Cropp Town” vadītājs Romāns Rodins. Savukārt par iecienītākajām Līgo svētku brīvā laika pavadīšanas aktivitātēm liecina grāmatnīcas "Jānis Roze" novērojumi par to, ka, tuvojoties Līgo svētkiem, palielinās grāmatas „Jāņu dziesmu pase”, kurā apkopotas Līgo svētku populārākās dziesmas, pārdošanas apjomi.

 

Lai svētki paietu bez nepatīkamiem starpgadījumiem, pirms došanās Jāņu svinībās cilvēki bieži iegriežas aptiekā. „Pēc mūsu farmaceitu novērojumiem ik gadu īsi pirms un īsi pēc Līgo svētkiem aptiekās ir vērojams paaugstināts pieprasījums pēc bezrecepšu fermentācijas medikamentiem, kurus parasti lieto, lai atvieglotu “grūtas pārtikas” sagremošanu. Tāpat cilvēki arvien biežāk pērk pretsāpju, pretinsektu, kā arī kontracepcijas līdzekļus. Neskatoties uz to, ka Līgo vakars un Jāņu diena itin bieži ir vēsi un lietaini, pieaug pieprasījums arī pēc sauļošanās līdzekļiem,” stāsta A/S Sentor Farm Aptiekas korporatīvo attiecību vadītāja Darja Cvetkova.

 

„Tirdzniecības centrs „Origo” atrodas blakus centrālajam pilsētas transporta mezglam, tādēļ pie mums līgotāji bieži iegriežas īsi pirms došanās uz svētku svinēšanas vietu. Līdz ar to piederumus galda klāšanai, ēdiena gatavošanai, kā arī nakšņošanai izdevīgi iegādāties vienuviet paceļam uz svinībām. Šajā laikā novērojams, ka cilvēki pēdējā brīdī iegādājas medikamentus, svētku mielastu – gan tradicionālo sieru un alu, gan arī pie mums nopērkamos gatavos ēdienus un delikateses līdzņemšanai, kā arī lielākas preces, kā teltis un guļammaisus. Lai svētki būtu izdevušies un nekā netrūktu, tirdzniecības centrs „Origo” ir izveidojis sarakstu ar lietām, kas palīdzēs vasaras Saulgriežus nosvinēt godam,” stāsta tirdzniecības centra „Origo” menedžeris Aleksandrs Ņemirovskis.

 

5. lietas, kuras paspēt iegādāties pirms vasaras Saulgriežu svinībām

 

1.    Dāvana Līgai un Jānim

Līgo un Jāņi pirmkārt tiek svināti kā Saulgriežu svētki, tāpēc tas, ka šajās dienās Līgas un Jāņi svin savas vārda dienas, bieži vien tiek aizmirsts. Alus un siers ir tradicionālas šo svētku dāvanas, kas Līgai un Jānim iespējams jau apnikušas, tādēļ pārsteidz viņus ar oriģinālu t-kreklu ar tematisku uzrakstu, rokām darinātām ziepēm vai mīkstu pledu vēsajiem vasaras vakariem.

 

2.    Gumijas zābaki

Ne par velti ir teiciens „līst kā pa Jāņiem”. Pēdējo gadu laikapstākļi pierādījuši, ka Līgo svētkos lietus ir neatņemama vakara sastāvdaļa. Lai tas netraucētu jestru svinēšanu, nodrošinies ar gumijas zābakiem – tiem ir ne tikai praktiska nozīme, bet tie ir arī viena no populārākajām pēdējo gadu modes tendencēm.

 

3.    Aptieciņa

Tradicionāli, dodoties vasaras Saulgriežus pavadīt pie dabas, atceramies par pretodu līdzekļiem, tomēr, lai svētki būtu izdevušies un nesagādātu nepatīkamus pārsteigumus, aptieciņā jāatceras ielikt gan tos medikamentus, kurus lietojat ikdienā, gan arī pretniezes, pretalerģijas un gremošanas trakta darbību uzlabojošos līdzekļus. Neskatoties uz to, ka Līgo vakars un Jāņu diena itin bieži ir vēsi un lietaini, drošības labad ieteicams nodrošināties arī ar sauļošanās un pēcsauļošanās līdzekļiem.

 

4.    Līgo dziesmu grāmatiņas

Ierasta Līgo svētku svinēšanas sastāvdaļa ir dziesmu dziedāšana pie ugunskura, tomēr ne vienmēr visi līgotāji zina tradicionālo Jāņu dziesmu vārdus. Tam labi noderēs Līgo dziesmu grāmatiņas, ko iespējams iegādāties grāmatnīcās.

 

5.    Aukstumsoma

Ikviens Līgo svētku svinētājs atceras par alus un siera iegādi, tomēr, lai iegādātie produkti būtu svaigi un alus visu vakaru būtu patīkami vēss, noderēs aukstumsoma. Tāpat šī soma būs lietderīgs pirkums, kas lieti noderēs visu atlikušo vasaru.