RezervesDALAS24.lv

Dzīvesstils / Baudas & izpriecas

Pētījums: 54% iedzīvotāju atbalsta vieglo narkotiku legalizēšanu Latvijā

Pētījums: 54% iedzīvotāju atbalsta vieglo narkotiku legalizēšanu Latvijā
Foto: No gravesham.gov.uk.
Kintija Bulava · 30.05.2012. 09:02

Vairāk nekā puse – 54% Latvijas iedzīvotāju – atbalsta viedokli, ka vieglās narkotikas Latvijā būtu jālegalizē, liecina portāla KRUSTTEVS.COM pētījums, kas veikts laikā, kad Saeima virza likumprojekta grozījumus par tā dēvēto legālo narkotiku aizliegšanu.Tikai 19,6 % cilvēku nav mēģinājuši un arī negrasās uz savas ādas izbaudīt narkotisko vielu reibinājumu. 52,9 % aptaujāto pīpējuši marihuānu, 25,5 % lietojuši kādas „smagās” narkotikas, bet 2 % tuvākajā laikā gribētu tās pamēģināt. Vairāk kā puse aptaujāto – 54 % iedzīvotāju – vēlas, lai vieglās narkotikas Latvijā būtu legalizētas, liecina portāla www.krusttevs.com veiktais pētījums.

 

Pētījuma mērķis bija noskaidrot iedzīvotāju nostāju gan attiecībā uz vieglo narkotiku legalizāciju, gan jau esošajiem lietošanas paradumiem un attieksmi pret šo reibinošo vielu kategoriju. Noskaidrojās, ka 52,9% aptaujāto kaut reizi dzīvē ir pīpējuši marihuānu, 25,5% lietojuši „smagās” narkotikas, piemēram, kokaīnu vai heroīnu, bet 2% atzīst, ka tuvākajā laikā gribētu tās pamēģināt. No tiem respondentiem, kuri atbalsta vieglo narkotiku legalizāciju, 93,9% uzskata, ka tās būtu jātirgo specializētos veikaliņos.

 

Tikai 19,6% respondentu nav mēģinājuši un arī negrasās uz savas ādas izbaudīt narkotisko vielu apreibinājumu.

 

Atbildot uz jautājumu par iemesliem, kuru dēļ tiek lietotas narkotikas, 49% norādījuši, ka to dara intereses dēļ, 19,6% ar narkotiku palīdzību vēlas apdullināties un 7,8% ar apdullinošajām vielām apreibinās ar tām tādēļ kompānijas pēc. Savukārt 70% aptaujas respondentu atzīst, ka viņu draugi narkotikas lieto regulāri.

 

Tomēr starp KRUSTTEVS.COM aptaujātajiem sabiedrībā pazīstamajiem dažādu jomu pārstāvjiem vairums iebilst pret vieglo narkotiku legalizēšanu.

 

„Tāpat kā vieglās cigaretes, tādu vieglo narkotiku nav. Narkotikas ir un paliek narkotikas, kas izraisa atkarību. Savulaik Guntars Krasts, kurš uzstājās Apvienoto nāciju sesijā par narkotiku tēmu, teica, ka Latvija nekad „neies” uz narkotiku legalizāciju. Tāpat kā to nedarīs zviedri, somi, norvēģi. Kādēļ mums jāskrien kādam pa priekšu? Mums jau pietiek ar problēmām, kas ir alkohola un cigarešu dēļ. Nevajag vēl arī legalizēt narkotikas,” savu viedokli pauž narkologs Jānis Strazdiņš.

 

Savukārt žurnālists Kārlis Streips narkotiku legalizācijai neteiktu ne jā, ne nē, uzsverot, ka par šo jautājumu ir ļoti nopietni jādomā. „Ir skaidrs - legalizācija nozīmētu, ka narkotikas var aplikt ar nodokļiem, bet ārpus tā tas būtiski skartu cilvēku veselību,” piebilst K.Streips.

 

Kategoriski pret narkotiku legalizāciju ir uzņēmējs Jūlijs Krūmiņš. „Esmu pilnīgi pret. Arī pret vieglajām narkotikām! Ja man būtu iespēja izdarītu tā, kā tas ir Singapūrā, kur narkotiku dēļ ir mūža ieslodzījums vai nāvessods. Esmu redzējis cilvēkus, kuri vienas devas dēļ gatavi slepkavot, sievu pārdot, māju pārdot,” uzņēmējs norāda, ka cilvēki nav valdāmi, un pret narkotikām ir jākaro, cik tik vien var.

 

Pret dullinošo vielu dekriminalizēšanu iestājas arī Saeimas deputāts Klāvs Olšteins, kurš akcentē, ka narkotikas būtiski ietekmē cilvēka veselību, domāšanu un uzvedību. Turklāt deputāts pauž satraukumu par jauniem cilvēkiem, kuri nav guvuši dzīves pieredzi un empīriskās zināšanas, kas var kaitēt šo cilvēku tālākai rīcībai, domāšanai un attīstībai.

 

„Zinu Jurģa Liepnieka viedokli, un to vajag respektēt. Nekādā veidā negribētu ierobežot citu domas šajā jautājumā. Bet tas, ka narkotiku legalizēšana varētu ienes lielāku naudu budžetā, nav pietiekams pamatojums šāda lēmuma pieņemšanai,” spriež tautas priekšstāvis.

 

Portāls KRUSTTEVS.COM pētījumu veica interneta vidē - sociālajos tīklos, un tajā piedalījās 500 respondentu.