Erots 2020
RezervesDALAS24.lv

Dzīvesstils / Re, kā!

Pavasaris vāzē jeb plaucēti zari – pavasara iedvesmas un veselības deva mājoklim

Pavasaris vāzē jeb plaucēti zari – pavasara iedvesmas un veselības deva mājoklim
Foto: Publicitātes foto
KRUSTTEVS.COM · 09.04.2015. 12:40

Zaru plaucēšana ir skaista tradīcija, kas ļauj pasteidzināt pavasara atnākšanu. Plaucēti zari ir ne vien iedvesmojošs interjera objekts un iespēja uzskatāmi vērot vienu no skaistākajiem dabas procesiem, bet arī veselības deva mājoklim, kas piepilda telpas ar svaigu gaisu. Lai acis priecētu skaista pavasara kompozīcija, vienlaikus zaru plaucētāji nenodarītu kaitējumu kokiem, AS „Latvijas valsts meži” (LVM) stādu eksperte Laima Zvejniece sniedz ieteikumus veiksmīgai zaru izvēlei, griešanai un plaucēšanai.

 

Īsto zaru izvēle

Izvēloties zarus plaucēšanai, jāizvērtē, cik ilgi esat gatavi gaidīt rezultātu. Lai arī zaru plaucēšanas laiks mājas apstākļos ir atkarīgs no telpas un ūdens temperatūras, arī izvēlētā koka sugai ir liela loma tajā, cik ātri no pumpuriem „izsprāgs” pirmās lapiņas. Piemēram, ķirši vāzē uzziedēs vien pēc 20 dienām, savukārt bērzu zari zaļos desmit dienas pēc to nogriešanas. Taču, lai arī pūpoli un lazdas izplauks agrāk nekā bērzi, tieši bērzus plaucēšanai iesaka izvēlēties LVM eksperte L. Zvejniece, jo tie, telpā izplaukstot, būtiski uzlabos tās gaisa kvalitāti.

 

Zaru plaucēšanai izmanto lietus ūdeni

Zarus plaucēšanai ir jāgādā apdomīgi – svarīgi ir ne vien tos pareizi nogriezt, bet arī nebojāt pašu koku. “Zari ir jāgriež ar dārza šķērēm aptuveni 1 – 2 centimetru attālumā no stumbra, griešanai izvēloties sānu zarus, nelaužot galotni. Izņēmums var būt paša dārzā auguši koki – ja kādu koku ir nepieciešams padarīt kuplāku, padarīt biezāku tā vainagu, var apgriezt visus zaru galus, galotni ieskaitot,” iesaka L. Zvejniece.

 

Lai plaucējamie zari priecētu ar savu izskatu pēc iespējas ilgāk, tos ir pareizi jākopj.

  • Plaucējamie zari ir jārasina, jo īpaši ķirši – to pumpuri var iekalst;

  • Zari jāgriež slīpā griezumā, lai tie saņemtu maksimāli daudz ūdens;

  • Zaru plaucēšanai vislabāk izmantojams lietus ūdens vai izkausēts sniegs – šāds ūdens ir mīkstāks un zari to labāk uzņems;

  • Zariem ir bieži jāmaina ūdens, lai neļautu zariem apglumēt – tas traucēs uzņemt ūdeni;

  • Ūdenim var pievienot nedaudz cukura, kas zariem dos “enerģiju”. Var pievienot arī citronskābi, ja tiek plaucēti skābu vidi mīloši augi.

 

 

Skaistākās pavasara kompozīcijas rodas eksperimentējot

Plaucēti zari ir skaists papildinājums mājas interjeram, kas līdz ar pirmajiem saules stariem piepildīs istabu ar pavasarīgu noskaņojumu – atliek vien izvēlēties krāšņākos zarus. Lai arī dažādu koku zarus ir ieteicams turēt dažādās vāzēs to atšķirīgo plaukšanas laiku dēļ, reizēm var eksperimentēt ar formām un krāsām, panākot ekstravagantas dabas kompozīcijas. Labi izskatīsies kopā plaucēta lazda ar bērzu. Īpaši saulainam noskaņojumam ikdienā var izmantot dažādu grimoņu šķirnes ar sarkaniem un dzelteniem zariem. Tie atrodami ceļmalās, dīķu krastos, tos mēdz izmantot arī kā dzīvžogu. Tiem, kas kāro pēc krāsām un ziedu dažādības savā interjerā, jādod priekšroka forsītijai. Savukārt, ja vēlieties izplaucēt kaut ko ekstravagantu – plaucējiet zvaigžņu vai Kobus magnoliju zarus. Tās maigi baltie ziedi neatstās vienaldzīgu nevienu!

 

Vēlos iedrošināt ikvienu nelielam izaicinājumam - ceriņu zaru plaucēšanai. Lai ceriņzars pavasara nogalē priecētu mūs ar skaistu ziedu vāli, tam būs jāvelta daudz uzmanības – jānodrošina pietiekami daudz gaismas, siltuma un mitruma, tomēr rezultāts ir tā vērts. Ceriņi ir augs, kas priecē ilgi – pavasara sākumā ļauj baudīt koši zaļās lapas un jau maijā cītīgs zaru plaucētājs varēs priecāties par lielu paša izaudzētu ziedu kroni,” iesaka LVM eksperte Laima Zvejniece.