RezervesDALAS24.lv

Dzīvesstils / Re, kā!

Ģimenes attiecībām kaitē laika trūkums, 72% ģimeņu nepietiek laika bērniem

Ģimenes attiecībām kaitē laika trūkums, 72% ģimeņu nepietiek laika bērniem
Foto: Publicitātes foto
KRUSTTEVS.COM · 27.04.2015. 17:17

Viens no būtiskākajiem iemesliem, kas Latvijas iedzīvotāju skatījumā kaitē viņu ģimenes attiecībām, ir laika trūkums. To kā nozīmīgu faktoru, kas pasliktina ģimenes attiecības, minējusi trešā daļa Latvijas iedzīvotāju, – liecina pirmā padziļinātā laimes un ģimenes attiecību mērījuma Latvijā „Amigo laimes indekss” rezultāti.

 

Uz jautājumu, kas ir tie ģimenes locekļi, ar kuriem vēlētos pavadīt vairāk laika, aptaujātie visbiežāk – 72% gadījumu – norādīja, ka tie ir viņu bērni. Vairāk laika gribētu arī vecvecāki kopābūšanai ar mazbērniem.

 

„Labajām lietām, kas vairo laimes izjūtu, tik daudz nemaz nevajag – pētījuma respondenti materiālo labklājību nav atzīmējuši kā būtiskāko šo izjūtu radošo faktoru (tikai 24%). Daudz augstāk tiek vērtēti emocionālie nosacījumi – sirsnīgums, atzinības izteikšana un samīļošanās,” stāsta Inga Akmentiņa-Smildziņa, „Mammamuntetiem.lv” un „Amigo” iniciatīvas laimīgām ģimenēm vadītāja. „Kāda psihoterapeite man reiz stāstīja, ka ik dienas bērnam nepieciešams veltīt tikai 10–15 minūtes nedalītas uzmanības, laika. Un katram no mums vajadzīgi 10–15 apskāvieni dienā. Vai mēs katrs to saņemam, un vai dodam to citiem?”

 

Laika attiecībām ar vīru vai sievu trūkst 45%

Laika attiecībām ar vīru vai sievu trūkst 45% Latvijas iedzīvotāju. Neprecētie partneri, kas jau ilgstoši dzīvo kopā, laika trūkumu savstarpējās attiecībās norādījuši vēl biežāk – to atzinis 51% respondentu.

 

„Mammamuntetiem.lv” un „Amigo” iniciatīvas laimīgām ģimenēm vadītāja aicina cilvēkus pārskatīt savas prioritātes, jo, iespējams, mūžīgā aizņemtība ir tikai ērta un ierasta atruna. „Jautājums ir, vai tiešām pietrūkst laika? Vai gadījumā mēs sevi nemānām ar tradicionālām atrunām? Jo, iespējams, baidāmies ielūkoties patiesībai acīs, kāpēc vīram vai sievai vienmēr ir tikai darbs, darbs un darbs un tik maz laika ģimenei. Vai arī cilvēkam varbūt pietrūkst kāda, kas pasaka stop – var arī citādāk un laimīgāk.”

 

Laika trūkums kā problēma iezīmējās arī citos atbilžu variantos. Teju piektā daļa jeb 19% aptaujāto atzina, ka viņu ģimenes attiecības pasliktina nogurums, nespēja tikt galā ar ikdienas rūpēm, 15% piemetinājuši, ka pietrūkst laika sev, kas atstāj sekas arī uz attiecību klimatu ģimenē.

 

„Amigo” laimes indeksa mērījums ir tikai pirmais solis, kas kalpos par pamatu turpmākajām „Amigo” iniciatīvas laimīgām ģimenēm aktivitātēm. Latvijas sabiedrības laimes līmenis tiks monitorēts ikgadējā pētījumā. „Amigo” iniciatīvas laimīgām ģimenēm mājvietā „www.laimigamgimenem.lv” ciešā sadarbībā ar ģimenes labklājības ekspertiem tiks piedāvāti padomi un praktiski risinājumi, kā vairot saprašanos ģimenē un vairāk laika pavadīt kopā. Tāpat tiks veidotas sociālās kampaņas, kurām kā galvenās prioritātes 2015. gadam noteiktas ģimenes tradīciju veicināšana, tēva lomas stiprināšana ģimenēs un rūpes par senioriem.

 

Latvijas iedzīvotāju laimes izjūtas un ģimenes attiecību pētījums „Amigo” laimes indekss veikts 2014. gada decembrī, organizējot tiešās intervijas ar vairāk nekā 1000 iedzīvotājiem visos Latvijas reģionos.