REALSPIEDZIVOJUMS.LV dāvina Ziemassvētku vecīša vizīti sagaidot Jauno 2025. gadu (2)
04:18Skaistuma noslēpumi sievietei. Kā tos noturēt jebkurā vecumā?
10:25Latvijā populārākās tiešsaistes kazino spēles (9)
09:22Vairāk kā 500 alus šķirnes vienkopus festivālā Latviabeerfest 2019 (2)
14:34Izsludina pieteikšanos “Young Lions” nacionālajai atlasei video un filmu nozares profesionāļiem (2)
Aptuveni pusei gastroenterologu pacientu gremošanas sistēmas traucējumi rodas veģetatīvās nervu sistēmas disfunkciju dēļ. Tātad - jo lielāks stress, jo vairāk problēmu. Šobrīd biežāk sastopamās kuņģa – zarnu trakta slimības Latvijā ir kairinātās zarnas sindroms (KZS) un gastroezofagiālā refluksa jeb atviļņa slimība (GERS).
Uzpūsta vēdera sajūta, smaguma sajūta, atraugas, vēdera izejas traucējumi, nenoteiktas sāpes vēderā – tās ir biežākās pazīmes, kas liecina, cilvēks cieš no kādām kuņģa – zarnu trakta slimībām, atklāj gastroenterologs-endoskopists Hosams Abu Meri. Viņš norāda – slimību paasinājumi parasti vērojami pavasaros un rudeņos, kad organisms „pārkārtojas”.
Kā atšķirt abas biežāk izplatītākās slimības?
Kairinātās zarnas sindroms (KZS) sastopams vismaz 30% iedzīvotāju. KZS ir palielināts zarnu jutīgums, ko raksturo vēdersāpes, zarnu darbības (vēdera izejas) traucējumi, kas rodas bez organiskiem gremošanas trakta bojājumiem – tas saistīts ar psihosomatiskām problēmām. KZS nav bīstama, bet ievērojami pasliktina dzīves kvalitāti.
„Mēdz paiet ilgs laiks, kamēr tiek noskaidrots, ka nekādu organisku bojājumu nav – kamēr iziet visas pārbaudes. Tad paiet vēl kāds laiks, līdz cilvēks saprot, ka praktiski ir vesels, pieņemt to, un simptomi izzūd. Bieži vien palīdz vizīte pie neirologa vai psihoterapeita, nomierinošu līdzekļu lietošana,” teic ārsts.
Arī GERS jeb atviļņa slimības vieglā forma nav bīstama, tomēr simptomi ir nepatīkami, un pacients kopā ar ārstu var atrast veidus, kā dzīvi darīt vieglāku. Biežākās pazīmes, kas liek domāt par GERS, ir dedzināšana aiz krūškaula (grēmas), sāpes pakrūtē, atraugas (ar barību vai gaisu, kam var būt nepatīkama smaka), uzpūsts vēders, slikta dūša, dažkārt arī sāpes vēderā.
Hosams Abu Meri gan uzsver, ka ikviens cilvēks ir individuāls, tomēr daži ieteikumi noderēs vispārējai veselībai: vēlams izvairīties no taukainiem, skābiem ēdieniem, aromatizētiem un gāzētiem dzērieniem; ēst bieži, bet nelielām porcijām; sēdēt pareizi. Ikdienā nedrīkst aizmirst arī par ūdens lietošanu uzturā. Vislabākie ir dabīgie minerālūdeņi, kuru sastāvā ir dažādi mikroelementi. Tie stiprina organisma imunitāti, palīdz atbrīvoties no toksīniem un uzlabo gremošanas trakta darbību.
Kā pārbaudīt savu vēdera veselību?
Gastroskopija un endoskopija mūsdienās ir neaizstājamas izmeklēšanas metodes. Būtiski zināt, ka pēc 50 gadu vecuma jebkurš Latvijas iedzīvotājs savam ģimenes ārstam var pieprasīt gremošanas trakta vai konkrēta orgāna skrīningu. Arī tad, ja nav nekādu konkrētu sūdzību – lai novērstu iespējamās saslimšanas sākuma stadijā.
Lai informētu cilvēkus par gremošanas trakta funkcionālajiem traucējumiem, tos atpazītu un prastu labāk ar tiem tikt galā, šobrīd noris akcija „Uzzini, kas notiek tavā vēderā!”, kuras laikā ikviens interesents var apmeklēt bezmaksas lekcijas pie ārsta gastroenterologa. Nākamā bezmaksas lekcija gaidāma 7.jūnijā.
Festivālu sezona ir uzņēmusi apgriezienus un, neskatoties uz ne visai iepriecinošiem laikapstākļiem, daudziem šī nedēļas nogale jūras krastā ir vasaras gaidītākais notikums,. Samsung Electronics Baltics apkopojis informāciju, kā mobilās ierīces tavu mīļoto festivālu brīvā dabā padarīs vēl baudāmāku pat tad, ja gadījušās kādas ķibeles – pazudis draugs, mājās aizmirsies lādētājs vai sliktākā gadījumā - nevari atrast savu telefonu.
"Labvakar, Liepāja", otrās festivāla dienas galvenais mākslinieks Mika iekaroja liepājnieku un pilsētas viesu sirdis, latviešu valodā paziņojot, ka ir jauki atgriezties Latvijā. Mūziķis pēc uzstāšanās atzina, ka šis koncerts Latvijā ir vēl emocionālāks par iepriekšējo šovu Rīgā pirms 3 gadiem. Liepājas pludmales aizrauts, Mika brokastis ieturēja šorīt pašā jūras krastā.
EKSKLUZĪVS PIEDĀVĀJUMS! NEVILTOTS PRIEKS, KA LATVIJĀ IR SIRDSSILTI MĀKSLINIEKI, KURI IEGULDA SIRDI UN DVĒSELI LABDARĪBĀ LATVIEŠU TAUTAI.
60 % Latvijas iedzīvotāju nevelta miegam pietiekami ilgu laiku, bet katrs sestais (17 %) ir piedzīvojis bezmiegu vai miega traucējumus, liecina jaunākais “Mana Aptieka & Apotheka Veselības indekss”. Miega medicīnas speciālists un neirologs Ainārs Vecvagars norāda, ka miega problēmas sabiedrībā tik tiešām ir aktuālas, turklāt, ja tās neārstē, cilvēks ar laiku var iedzīvoties nopietnās veselības problēmās, jo tieši veselīga miega laikā tiek stiprināta imunitāte.
Ainas Mucenieces vārdā nosauktais Viroterapijas fonds, pēc vēža pacientu ierosinājuma, aicina parakstīt atklātu pateicības vēstuli latviešu zinātniecei par viņas ieguldījumu medicīnā un radītā pretvēža medikamenta pieejamību.
Sākusies pieteikšanās “Young Lions” nacionālajai atlasei kategorijā “Film”, kurā aicināti piedalīties video un filmu nozares profesionāļi – izcilākā komanda iegūs Inbox.lv apmaksātu ceļazīmi uz Kannu Lauvām (Cannes Lions).
Piektdiena, 20. oktobris, ir īpaša diena Latvijas Televīzijas iemīļotajam bērnu raidījumam "Kas te? Es te!" - tas svinēs savu 10 gadu jubileju. Gatavojoties īpašajam notikumam, Latvijas Televīzija aicina savus mazos skatītājus sūtīt apsveikumus raidījumam un tā varoņiem. Darbi jāsūta uz Latvijas Televīziju, Zaķusalas krastmalā 33, Rīgā, pasta indekss - LV1050.
Iznākusi grāmata bērniem „Kur Rodas PIENS” – otrā grāmata izglītojošajā izdevumu sērijā „Kur Rodas”. Grāmata, izmantojot krāšņas ilustrācijas, vienkāršus un saprotamus tekstus, bērniem saistošā veidā parāda piena radīšanas ceļu – no pašiem pirmsākumiem līdz veikalu plauktiem. Svarīgākais ir bērniem attēlot, kā piens tiek apstrādāts mūsdienīgā ražotnē.