RezervesDALAS24.lv

Dzīvesstils / Veselība

Aptauja: stresu darbā rada neskaidras prasības un tiešā priekšniecība

Aptauja: stresu darbā rada neskaidras prasības un tiešā priekšniecība
Foto: No guysandgoodhealth.com.
KRUSTTEVS.COM · 14.06.2012. 00:08

Latvijā trīs galvenie stresa izraisītāji darba vietā ir neskaidri darba uzdevumi un prasības, ko minējuši 35% respondentu, tiešais darba vadītājs (16%) un darba izpildes termiņi (14%), liecina „CV Market Latvia” veiktā aptauja.

 

Savukārt vismazāk stresa darba vietā rada kolēģi (5%) un komunikācija ar klientiem (2%). „CV Market Latvia” mārketinga menedžere Inga Daliba uzsver – no tā var secināt, ka galvenie stresa izraisītāji uzņēmumos nāk no iekšējās vides, no iekšējās komunikācijas starp vadību un padotajiem.

 

Kā norāda Eiropas Darba drošības un veselības aizsardzības aģentūra, stress darbā ir viena no lielākajām veselības aizsardzības un drošības problēmām visā Vecajā pasaulē – tā skar apmēram ceturto daļu darbinieku, un pētījumi liecina, ka 50 – 60% no visām kavētajām darba dienām ir saistītas ar stresu. Ja mērena deva stresa darbā tiek uzskatīta par teju nepieciešamu, jo tā darbiniekus motivē un padara stiprākus, tad pārāk daudz darbu padara iracionālu un spēj nogalināt gan tiešā, gan pārnestā nozīmē.

 

Tomēr stresa līmeni var katrs pats sev mazināt, ievērojot virkni ieteikumu, kā palīdzēt samazināt stresu darbā un labāk tikt ar to galā.

 

1. Censties uzlabot savas laika vadības un organizēšanas prasmes. Tas saistīts ar mācīšanos teikt „nē” tām lietām vai tiem cilvēkiem, kuri novirza no mērķa, kavē veikt pienākumus vai provocē uz neproduktīvu komunikāciju.

 

2. Atpūsties un elpot dziļi. Paelpojiet caur muti nevis caur degunu, jo ķermenis vienkārši nevar uzturēt tādu pašu enerģijas līmeni bez papildu skābekļa saņemšanas, kad elpošana notiek tikai caur degunu.

 

3. Ieturēt pauzi. Ja darbs pastāvīgi notiek pie datora, tad ik pa laikam jāpieceļas kājās, jāatrauj acis no monitora, jāizstaipās. Pat piecu minūšu pārtraukums palīdzēs.

 

4. Pozitīvisms. Centieties smaidīt vairāk. Mēs visi labi zinām, ka smiekli mazina stresu. Taču arī smaids ir svarīgs, jo apkārtējā pasaule ir kā spogulis, kurš uztver un atspoguļo jūsu emocijas. Izstarotais pozitīvisms vienmēr atgriezīsies pie jums.

 

5. Iemācīties labāk klausīties. Nevajag bēdāties, ja citi nepiekrīt, tā vietā labāk mēģināt atrast kopīgo, kas palīdzēs nonākt pie vienošanās.

 

6. Iekārtot savu vidi. Darba vieta jāiekārto tā, lai tajā justos ērti, veicot attiecīgus pielāgojumus attiecībā uz apgaismojumu, temperatūru, trokšņa līmeni un citām kontrolējamām lietām.

 

7. Netērēt velti enerģiju. Svarīgi saprast, ka ir dažas lietas, par kurām vienkārši nav vērts uztraukties un ir dažas lietas, kuras vienkārši nevar mainīt.

 

8. Izgulēties. Tā ir vēl viena vienkārša, bet svarīga lieta, kā mazināt kopējo slodzi un nogurumu. Izgulēšanās samazinās stresu, palielinās enerģijas līmeni un spēju koncentrēties.

 

9. Atrast mentoru. Ja nav profesionāla padomdevēja, labs draugs arī derēs. Nepieciešams cilvēks, ar kuru var vienkārši aprunāties, izrunāt savas bažas, izstāstīt, kā jūties. Vārdos ietērpta un skaļi izteikta problēma jau ir solis uz tās atrisināšanu.

 

10. Pavadīt vairāk laika ar optimistiskiem cilvēkiem. Negatīvi lādētie cilvēki emocionālā līmenī velk uz leju, savukārt optimisti palīdz pacelties līdz viņu līmenim. Labāk izvēlēties, ja vien tas iespējams, strādāt un sadarboties ar cilvēkiem, kuriem ir pozitīva attieksme pret to, ko viņi dara.