RezervesDALAS24.lv

Dzīvesstils / Veselība

KRUSTTEVS.COM pēta: Ko darīt, lai naktīs nebūtu jāskaita aitas

KRUSTTEVS.COM pēta: Ko darīt, lai naktīs nebūtu jāskaita aitas
Foto: AFP/Scanpix. Fotogrāfijai ir ilustratīva nozīme.
Kintija Bulava · 16.09.2012. 13:06

Ja ilgstoši mokies ar bezmiegu, cauru miegu vai murgiem, laiks izvērtēt, vai tikai nestrādā pārāk daudz un neatstāj sevī visu dienas laikā uzkrāto stresu. Kad sasniegta kritiskā robeža un bezmiegu nedrīkst atstāt bez ievērības un ko darīt, lai miega kvalitāti uzlabotu, portālam KRUSTTEVS.COM stāsta klīnikas „Premium Medical” ārste – interniste Dace Cibule.

 

„Esmu novērojusi, ka pēdējā laikā ir divu veidu cilvēki, kas cieš no bezmiega. Vieni, kas vakaros nevar aizmigt pārslodzes un stresa dēļ, otri – kas neko nedara un tad brīnās, kādēļ jūtas tik slikti. Šai otrai cilvēku kategorijai ieteiktu sameklēt vismaz hobijus un aizraušanās, ja darbu neizdodas vai arī nav vajadzības atrast,” teic D.Cibule.

Savukārt, ja miegs ir traucēts stresa un darbaholisma rezultātā, neatliks nekas cits, kā vien censties sabalansēt savu ikdienas tempu. Jāatrod līdzsvars starp garīgo darbu un fiziskām aktivitātēm - ja diena nostrādāta birojā tādos tempos, ka vakarā „kūp galva”, tad noteikti jāieplāno fiziskas aktivitātes. Bet, ja visu dienu veikts fizisks darbs, vakarā (vai no rīta) pašsajūtas balansam noderēs meditācijas, iesaka mediķe.

Jā, lielisks miega terapeits ir arī sekss. It sevišķi vīriešiem! Vai vīrieši ir vairāk pakļauti bezmiega riskam nekā sievietes? Speciāliste līdz šim šādu sakarību nav novērojusi. Mūsdienās, kad liela daļa sabiedrības uzņemas vairāk darba pienākumu nekā jebkad agrāk, ar miega traucējumiem pie ārsta vēršas gan sievietes, gan vīrieši.

Kur ir tā robeža, kad bezmiegs ir tik kritisks, ka to nevar atstāt bez ievērības?

„Pamatkritērijs ir bezmiega ilgums. Ja grūti aizmigt vienu, divus vakarus, jāizvērtē, kas šajās dienās noticis, un jāizvairās no šiem stresa faktoriem. Bet, ja cilvēks ar bezmiegu mokas jau mēnešiem ilgi – vakaros nevar aizmigt un no rīta jūtas noguris – strauji jāmaina dzīvesveids. Pretējā gadījumā cieš sirds un asinsvadu veselība. Stresa hormoni sašaurina asinsvadus, asinsspiediens paaugstinās un veidojas dažādas asinsrites slimības. Tāpat ilgstošs bezmiegs rada galvassāpes, reiboņus, koncentrēšanās grūtības, muguras saspringuma sāpes,” skaidro D.Cibule.

Viņa uzsver – lai arī cik ļoti neiespējams esošajā ikdienā ir mazāks darbu un slodzes apjoms, tikai tās samazināšana ir labākās zāles pret ieilgušo diskomfortu. Pat tikai nedēļu ilgs atvaļinājums var būt kā glābiņš ilgstoša bezmiega gadījumā. Un apņemšanās – brīvdienās nemaz nestrādāt. Organismam jādod arī atelpas brīdis.

Izkop savus miega rituālus!

Lai uzlabotu sava miega kvalitāti, var palīdzēt arī dažādi miega rituāli, kas nebūt nav tikai sieviešu padarīšana. Izmēģini pats un pārliecinies, cik tie ir efektīvi.

- Divas stundas pirms miega ieplāno mierīgu vakara cēlienu. Nekādu „bojeviku” un hokeja spēļu ekrānā vai dienā neapdarīto darbu pabeigšanas! Lasi grāmatas (vai
jaunākās ziņas portālā www.krusttevs.com), nesteidzīgi papļāpā ar savu draudzeni, meditē, ja tev patīk šāda garīga pieredze. Galvenais – nesteidzīgi noskaņojies naktsmiegam.

- Divas stundas pirms miega neēd! Ar pilnu vēderu miegs ir krietni, krietni apgrūtinošāks. Turklāt šis ieteikums lieliski palīdzēs arī gadījumā, ja vēlies
samazināt savas riepas apkārtmēru. Ja nu galīgi nevari aizmigt, jo vēderā
pamodušās vardes, apēd kādu augli, cepumu vai sausiņu.

- Efektīvs pirmsmiega rituāls – liepziedu vai vīgriežu tējas krūze. Ja vakarā
ieplānotas draiskas rotaļas guļamistabā, tad šādu tējas krūzi, protams, dzer pēc
tam. Ja vien atslābumā uzreiz pēc seksa jau nebūsi paspējis aizmigt.

- Miegs labāk nāk vēsā istabā. Tādēļ pirms gulētiešanas izvēdini telpas! Ir pat
aprēķināts – labākais miegs ir tad, ja guļamistabā ir tikai + 16 grādu.

- Pieradini savu miegu pie dabas bioritmiem! Vai zināji, ka miegs stundu pirms pusnakts ir ekvivalents divu stundu miegam pēc pusnakts? Vislabākā miega
kvalitāte ir laika posmā no 23 vakarā līdz 4 rītā. Pieradini savu organismu pie
tā!