RezervesDALAS24.lv

Dzīvesstils / Veselība

KRUSTTEVS.COM pēta: Kad vīrietim jāveic veselības "tehniskā apskate"?

KRUSTTEVS.COM pēta: Kad vīrietim jāveic veselības
Foto: REPORTERS © JOCK FISTICK/Scanpix. Fotogrāfijai ir ilustratīva nozīme.
Kintija Bulava · 18.09.2012. 14:15

Tāds savdabīgs paradokss – lai auto kalpotu ilgi un kvalitatīvi, regulāri veicam tā tehniskās apkopes, mainām eļļu un filtrus, bet paši pie ārsta bieži vien ejam tikai tad, kad sasniegta kritiskā robeža. Ar kādām slimībām vīrieši sirgst visbiežāk? Kādu „tehnisko apskati” veikt savai veselībai šajā rudenī?

 

Par tipiskākajām vīriešu kaitēm portālam KRUSTTEVS.COM stāsta klīnikas „Premium Medical” ārste interniste Dace Cibule.

 

Kādas ir biežākās vīriešu veselības problēmas?

 

Nr. 1 – sirds un asinsvadu slimības

 

Šobrīd visizplatītākās ir tieši sirds un asinsvadu slimības. Ne velti dažādas veselības organizācijas, medicīnas iestādes un ārsti visā pasaulē nepaguruši aicina iedzīvotājus rūpēties par savu sirds un asinsvadu veselību. Tieši tas ir viens no galvenajiem mirstības cēloņiem mūsdienās. Latvijas Veselības ministrijas statistika liecina, ka mūsu valstī no sirds un asinsvadu slimībām gadā mirst apmēram 18 000, kas ir 55% – 56% no kopējā mirušo skaita Latvijā.

 

„Vīrieši ir potenciāli jutīgāki, tādēļ arī agrīnās slimības stadijās, kad organisms parāda tikai nedaudz palielinātu asinsspiedienu, holesterīna un cukura līmeni, var veidoties pēkšņi infarkti. Ne velti pēdējos gados ar infarktu mirst arvien jaunāki un jaunāki cilvēki. Ja gadiem ilgi paaugstinātu asinsspiedienu, holesterīnu un cukura līmeni atstāj bez ievērības, attīstās dažādas slimības, piemēram, arteriālā hipertensija, sāpes sirdī, elpas trūkums, ritma traucējumi, kas var novest līdz infarktam,” skaidro D.Cibule.

 

Ko darīt?

 

Reizi gadā veikt asins analīzes (vajadzīga pilna aina – cukura un holesterīna līmenis, aknu un nieru funkciju darbība). Līdz 30 gadu vecumam asins analīzes var veikt reizi divos vai trīs gados, bet pēc 30 – reizi gadā. Ja ir jau konstatētas pirmās sirds un asinsvadu veselības problēmas, ārsts liks veikt arī sirds kardiogrammu, kā arī mudinās pievērsties veselīgam dzīvesveidam. Jā, jā – arī fiziskās aktivitātes divas līdz trīs reizes nedēļā, pastaigas svaigā gaisā, sabalansēts dzīves ritms starp atpūtu un miegu, veselīgs uzturs (mazāk trekna, cepta, žāvēta, alkoholiska, vairāk augļu un dārzeņu) ir būtisks palīgs tavai veselībai!

 

Nr. 2 – plaušu un kuņģa slimības

 

Otrajā vietā visbiežāk nāvi izraisošo slimību sarakstā ierindojas plaušu un kuņģa vēzis, kā arī dažādas šīs grupas saslimšanas. „Tā kā vīriešu vidū ir ļoti izplatīta smēķēšana un pastiprināta alkohola lietošana, viņi ar šīm slimībām sirgst vairāk,” stāsta speciāliste.

 

Ilgstošs klepus un pilni bronhi ir pirmās pazīmes, kas liecina – vairāk jāparūpējas par savu plaušu veselību (ideāli, ja var atmest smēķēšanu!). Savukārt par kuņģa problēmām liecina diskomforta sajūtas vēderā, strauja novājēšana, slikta dūša, vemšana ar asinīm, vēdera izeja melnā krāsā.

 

Ko darīt?

 

Reizi gadā jādodas uz profilaktiskiem izmeklējumiem pie sava ģimenes ārsta (sevišķi, ja ikdienā smēķē un gana bieži mēdz iešaut pa graķītim grādīgā!). Vēdera sonogrāfija, plaušu rentgens, asins analīzes... Dari visu, ko liek ārsts. Profilakses nolūkos – pievērsies veselīgam dzīvesveidam! Maksimāli daudz laika pavadi svaigā gaisā, regulāri nodarbini organismu ar fiziskām aktivitātēm un, protams, ēd, cik vien iespējams, veselīgi.

 

Nr. 3 – palielināta prostata

 

Statistikas datu par vīriešiem Latvijā, kas sirgst ar dažādām uroloģijas saslimšanām, nav. Bet sasirgušo skaits ir gana ievērojams.

 

„Palielināta prostata, adenomas, iekaisumi, audzēji, prostatas vēzis – biežākās slimības, kuras konstatē urologa kabinetā. Ir būtiski jau pie pirmajām diskomfortu izraisošajām pazīmēm doties pie speciālista uz konsultāciju. Ar reklāmās rādītajiem līdzekļiem, kas palīdz uzlabot prostatas veselību, visbiežāk nebūs līdzēts. Šie preparāti iedarbojas tikai pret palielinātu prostatu. Tie neārstē un nepasargā no prostatas vēža. Speciālists, veicot specifiskas analīzes, var noteikt, kas patiesībā ir intīmā diskomforta iemesli un ko darīt, lai no tiem atbrīvotos. Ļaundabīga audzēja sākuma stadijās ir iespējama operācija un veiksmīga izārstēšanās,” skaidro ārste.

 

Ko darīt?

 

Tiklīdz jūtamas pirmās urinācijas problēmas – urinācija naktīs, vājāka strūkla, sāpes, nepatīkama smaka un asiņu piejaukums urīnā, uzreiz jādodas pie ārsta. Nevajag atstāt savu intīmo veselību reklāmas triku rokās! Vispirms konsultācija pie profesionāļa, tad analīzes un tikai tad – atbilstoša ārstēšanās.

 

Nr. 4 – ādas saslimšanas un sēnītes

 

„Pēdējā laikā pārsteidzoši daudz slimo ar sēnīšu saslimšanām, visizplatītākās no tām – kāju pirkstu un nagu sēnītes. Tās visas ir ārstējamas, bet prasa laiku un pacietību,” teic D.Cibule.

 

Viņa pieļauj, ka slimība skaitliski tik ļoti progresē, jo pieaug cilvēku vēlme doties uz dažādām sabiedriskām vietām, kur daudzi apgrozās basām kājām – publiskie baseini, spa, pirtis... Tā kā sēnīšu infekcija ir ļoti lipīga, tā strauji izplatās. Bez ievērības to noteikti nevajadzētu atstāt. Jo ilgāk šo slimību atstāj bez ievērības, jo vairāk tā progresē un pēc tam kļūst grūtāk ārstējama.

 

Ko darīt?

 

Tiklīdz uz pēdām jūti nepatīkamu niezi, sabiezējumus un ievēro, ka āda izsūt, bet nagu virsmas kļūst nelīdzenas, dodies pie ārsta. Protams, pirms tam vari izmēģināt kādu no reklamētājiem pretsēnīšu līdzekļiem. Ja tie nepatīkamos sēnītes simptomus novērš, vari būt mierīgs. Esi ātri uzsācis cīņu, un šie preparāti tev spējuši palīdzēt. Bet, ja kāju sēnīte ir dziļākā stadijā, ar bezrecepšu medikamentiem līdzēts nebūs. Visticamāk, būs jādzer speciālas zāles, jāziež uz kājām speciālas, ar receptēm iegādājamas ziedes un, pilnīgi iespējams – jāiet arī uz ārstniecisko pedikīru. Tā ir mūsdienīga alternatīva nagu noraušanai.

Par laimi, 21. gadsimtā sēnītes skartos nagus neviens vairs drastiski nenorauj! Tos ārstē ārstnieciskā pedikīra laikā. Tāpat ievēro – lai pasargātu sevi no šīs tik lipīgās sērgas, publiskās dušās neej basām kājām, nedod nevienam nedz savas kurpes, nedz dvieli!