RezervesDALAS24.lv

Dzīvesstils / Veselība

Amerikā atzīmē „pārēšanās dienu”. Latvijā vēl nē…

Amerikā atzīmē „pārēšanās dienu”. Latvijā vēl nē…
Foto: No aryafarzin.com
Kintija Bulava · 11.05.2012. 00:05

Amerikāņi vienu dienu gadā – 11.maiju – pasludinājuši par Nacionālo pārslodzes dienu. Ievērot diētas vai satraukties par lieko svaru šādā dienā ir zem katra amerikāņa goda.

 

Lai arī Latvijas iedzīvotāji liekā svara ziņā ar amerikāņiem nevar sacensties, diētas ārsts Atis Tupiņš šaubās, vai arī mums vajadzētu svinēt šādu „pārēšanās dienu”, kas var draudēt ar visai nepatīkamām sekām.

 

Latvijā, protams, nav statistikas, cik daudz cilvēku katru dienu pārēdas, bet tādu cilvēku ir tiešām daudz, novērojis speciālists, un izplatīta parādība ir neēšana visas dienas garumā un pastiprināta pieēšanās vakarā – šāds „pārēšanās režīms” katram otrajam līdz ceturtajam cilvēkam Latvijā ir ikdiena.

 

A.Tupiņš skaidro, ka šāds ēšanas paradums veicina liekā svara veidošanos – pārmērīgas pārtikas devas (visbiežāk jau neveselīgas – kaut kā cepta, sāļa, žāvēta) uzņemšanas rezultātā veidojas smaguma sajūta, diafragma, kas parastos apstākļos palīdz elpošanas un asinsvadu sistēmai, tiek „spiesta” uz augšu, un tiek apgrūtināta elpošana.

 

„Zarnās veidojas gāzes un pūšas vēders. Labākajā gadījumā šīs gāzes, pardon, bet tiek izvadītas pirdienu veidā, sliktākajā - vēderā veidojas nepatīkams spiediens, dedzināšana. Jā, tādos brīžos cilvēki dzer ogles vai sorbeksu, bet tas nebūtu vajadzīgs, ja ikdienā katrs rūpētos par veselīgu ēdienkarti,” stāsta A.Tupiņš.

 

Viņaprāt, diena bez diētām principā nav slikta ideja, ja vien šādiem svētkiem nebūtu otra galējība – pārēšanās. Tā vietā diētas ārsts iesaka visiem izvērtēt ikdienas ēdienkarti un ēst bieži, nelielām porcijām, bet veselīgi.

 

Eiropas aptaukošanās problēmu pētnieki secinājuši, ka gandrīz trešā daļa Eiropas Savienībā dzīvojošo cilvēku ir aptaukojušies, bet vairāk nekā katrs desmitais cieš no klīniskas aptaukošanās. Latvijā šie dati ir diezgan līdzīgi – apmēram katram ceturtajam iedzīvotājam ir nosliece uz lieko svaru un aptaukošanos.