RezervesDALAS24.lv

Dzīvesstils / Veselība

Kādus medikamentus visbiežāk iegādājas cilvēki pēc 50 gadu vecuma?

Kādus medikamentus visbiežāk iegādājas cilvēki pēc 50 gadu vecuma?
Foto: Ekrānšāviņš no interneta
KRUSTTEVS.COM · 21.04.2014. 16:57

Nav noslēpums, ka lielākoties cilvēki medikamentus iegādājas tad, kad saasinājušās kādas veselības problēmas, sākusies infekcija vai pasliktinājusies pašsajūta. Tāpat visbiežāk zāles iegādājās cilvēki, kuri jau pārkāpuši 50 gadu slieksni, jo līdz ar organisma novecošanos palielinās tā uzņēmība pret dažādām slimībām un kaitēm, kuru novēršanai nākas izmantot aptiekās nopērkamos preparātus. Taču, kuras zāles ir tās, ko cilvēki šajā vecuma grupā iegādājas visbiežāk?

 

Lai arī lielākā daļa labprātāk izvairītos no medikamentu lietošanos, tie nenoliedzami ir kļuvuši par galveno glābiņu, lai atbrīvotos no dažādām sezonālām saslimšanām, hroniskām slimībām un citām veselības problēmām, kas kaitē mūsu labsajūtai. Par to, kādas zāles tiek iegādātas visbiežāk un ko būtu ieteicams ņemt vērā medikamentus iegādājoties, stāsta "A Aptieku" tīkla farmaceite Iveta Lapiņa – Beroza.Kādas zāles cilvēki 50+ vecuma grupā iegādājas visbiežāk?Atbilstoši sezonalitātei un dažādiem vīrusiem, kas šajā laika periodā ir aktuāli, visbiežāk tiek iegādāti pretsāpju un pretdrudža medikamenti, kas satur ibuprofēnu, paracetamolu un acetilsalicilskābi. Tad seko gremošanas trakta darbību ietekmējošie medikamenti, īpaši pieprasīti ir gan fermentus saturošie, gan kuņģa skābi samazinošie medikamenti. Savukārt trešajā vietā ierindojas ārstniecības augu tinktūras sirdsdarbības uzlabošanai un validols.

No recepšu medikamentiem visbiežāk tiek iegādāti medikamenti paaugstināta asinsspiediena kontrolei, sirds ritma regulēšanai, holesterīna līmeni ietekmējoši medikamenti, kā arī astmu kontrolējošie medikamenti un nervu sistēmu ietekmējošie medikamenti.Ieteicamie profilaktiskie līdzekļiKā stāsta "A Aptieku" tīkla farmaceite Iveta Lapiņa – Beroza, vīrusu periodā būtu ieteicams pastiprināti lietot C vitamīnu, remantadīnu un homeopātiskos produktus gripas un saaukstēšanās profilaksei un ārstēšanai.  

Pie profilaktiskajiem pasākumiem šajā vecuma grupā būtu ieteicams vismaz reizi gadā apmeklēt savu ģimenes ārstu, veikt nepieciešamos izmeklējumus un sekot savam veselības stāvoklim. Pat, ja liekas, ka esat vesels, regulāras pārbaudes palīdzēs jau agrīni konstatēt nelielas izmaiņas vai pat novērst iespējamos veselības draudus.

Vislielāko uzmanību pievērš tieši zāļu efektivitāteiKā novērots, galvenā uzmanība iegādājoties medikamentus, tiek pievērsta tam, lai zāles būtu efektīvas, ar iespējami minimālām blakusparādībām, kvalitatīvas, par pieņemamu cenu un atrisinātu vai atvieglotu radušās veselības problēmas.

Ja cilvēkam ir kāda hroniska kaite, tad priekšroka tiek dotam tām zālēm, kas vismazāk ietekmē pamatslimību. Piemēram, cukura diabēta pacienti kakla sāpēm izvēlas zāles, kas satur cukura aizvietotāju. Astmas pacienti, kas ir jūtīgi pret acetilsalicilskābi, pret sāpēm lieto paracetamola saturošus pretsāpju un pretdrudža medikamentus, bet cilvēki ar paaugstinātu asinsspiedienu izvairās no medikamentiem, kas var to paaugstināt.Piesardzība nekad nenāk par ļaunuLai gan sākotnēji var šķist, ka iedodot sev izrakstītās recepšu zāles kādam citam, kurš sūdzas par līdzīgiem simptomiem, nekas slikts jau nenotiks, šādi patiesībā iespējams pamatīgi apdraudēt otra cilvēka veselību un dzīvību. "Ja pat liekas, ka iedodot sev izrakstītos medikamentus draugam vai kolēģim paliks labāk, šādi rīkojoties pastāv risks netieši apdraudēt viņa dzīvību – ļoti iespējams, ka šo zāļu sastāvā ir kāda viela no kā otram ir alerģija vai paaugstināts risks sajust kādas blakusparādības. Lai izvairītos no šādas situācijas – pirms medikamentu lietošanas noteikti jākonsultējas ar ārstējošo ārstu vai vismaz farmaceitu, lai negribot nenodarītu pāri visdārgākajam – savai veselībai," atzīst Iveta Lapiņa – Beroza.