RezervesDALAS24.lv

Dzīvesstils / Veselība

KRUSTTEVS.COM pēta: Kad vīrietim pārbaudīt sirds veselību?

KRUSTTEVS.COM pēta: Kad vīrietim pārbaudīt sirds veselību?
Foto: No urmc.org.
Kintija Bulava · 16.10.2012. 11:30

Jau tas vien, ka esi vīrietis, ieliek tevi riska grupā saslimt ar sirds un asinsvadu slimībām. Lai dzīve neaprautos ar pēkšņu infarktu, pie ārsta uz profilaktiskajām veselības pārbaudēm jāsāk iet jau no 25 gadu vecuma. It sevišķi, ja dzimtā kādam bijušas šādas problēmas.

 

Viena no visbiežāk sastopamajām slimībām (it sevišķi vīriešu vidū) ir sirds mazspēja, kura, ilgstoši atstāta novārtā, var izraisīt infarktu un nāvi. Katru gadu sirds mazspēja Eiropā tiek diagnosticēta 3,6 miljoniem cilvēku, tas ir – aptuveni divi līdz trīs procenti no populācijas. Sirds veselības problēmas krasi pieaug, sasniedzot 70 gadu vecumu, kad ar šīm kaitēm cieš katrs desmitais līdz katrs piektais cilvēks.

 

Kas veicina saslimstību ar sirds un asinsvadu slimībām?

 

„Ir ietekmējamie un neietekmējamie riski. Abām grupām ir jāpievērš uzmanība, bet jo īpaši – ietekmējamo faktoru daļai. Cilvēki, kuri smēķē, kuriem ir mazkustīgs dzīvesveids un aptaukošanās (sevišķi kaitīga ir vēdera aptaukošanās, tā sauktie alus vēderiņi) ir riska grupā. Arī vīrietis kā dzimums ir riska faktors, jo vīriešu organisms neizstrādā tādus hormonus, kā sievietēm. Tādēļ viņiem sirds slimības attīstās ap 40 gadiem, kamēr sievietēm tikai pēc 55 gadu vecuma,” skaidro klīnikas „Premium Medical” kardioloģe Anita Kozlovska.

 

Ja kādam ģimenē jau ir sirds un asinsvadu slimības, tad sava sirds veselība jāizmeklē vēl rūpīgāk. Pie pirmajām pazīmēm (paaugstināts asinsspiediens, dūrieni vai sāpes sirdī, elpas trūkums) ieteicams doties pie ārsta. Tāpat papildus risks sirds un asinsvadu slimību veidošanai ir paaugstināts holesterīna rādītājs un diabēts.

 

„Lai pasargātu savu sirds veselību, ieteiktu atmest smēķēšanu. Ikdienā ieviest vairāk fizisku aktivitāšu un ēst veselīgāk. No uztura, cik vien iespējams, izskaust neveselīgos, hidrogenētos taukus. Vēlams izvairīties arī no alkohola lielās devās,” stāsta kardioloģe.

 

Domājot par uzturu, viņa iesaka pārtikā lietot vairāk zivis, dārzeņus, augļus un zaļumus. Tie spēj piesaistīt holesterīnu un izvadīt to no organisma.

 

Kā rūpēties par sirds veselību?

 

Vīriešiem ap 30 gadu vecumu būtu ieteicams aiziet uz profilaktisko pārbaudi pie ģimenes ārsta, lai izvērtētu, vai ar veselību viss ir kārtībā. Bet, ja ģimenē tēvs vai vectēvs miris no infarkta agrīnā vecumā – ap 40 gadiem – tad pie ārsta uz profilaktiskajām pārbaudēm A.Kozlovska iesaka doties jau ap 25 gadu vecumu. Ja sirds un asinsvadu slimības, iespējams, mantotas ģenētiski, tad uz profilaktiskajām pārbaudēm ieteicams iet reizi gadā. Pārējiem – reizi divos vai trīs gados.

 

Ārsts profilaktiskās apskates laikā veiks analīzes, lai noteiktu leikocīta un hemoglobīna rādītājus, cukura līmeni, nieru funkcionālos datus. Izmērīs asinsspiedienu un vajadzības vadījumā veiks sirds kardiogrammu.