RezervesDALAS24.lv

Dzīvesstils / Veselība

„A Aptiekas” akcijā savākts vairāk nekā 1664 kg nederīgu medikamentu

„A Aptiekas” akcijā savākts vairāk nekā 1664 kg nederīgu medikamentu
Foto: KRUSTTEVS
· 16.10.2014. 16:53

Sociālajā akcijā “Vislatvijas zāļu skapīšu tīrīšana” iedzīvotāji uz „A Aptiekas” tīkla aptiekām iznīcināšanai dabai draudzīgā veidā ir atnesuši 1664 kilogramus nederīgu medikamentu, kā arī 254 termometrus. Lielais savākto zāļu daudzums parāda, ka problēmai ir nepieciešams valstisks risinājums – kā zināms, Latvijā kopš 2011.gada zāles netiek uzskatītas par bīstamajiem atkritumiem. Nederīgus medikamentus „A Aptieku” tīklā varēs nodot arī turpmāk.

 

Kampaņas laikā „A Aptiekās” tika aizpildītas vairāk nekā 3000 aptaujas anketas, saskaņā ar kurām var spriest par Latvijas iedzīvotāju zāļu skapīšos uzkrāto medikamentu daudzumu – tā vairāk kā 15 zāļu iepakojumus atnesuši 37% aptaujāto, 27% aptaujāto uzkrājumā ir bijis 1 līdz 5 iepakojumi zāļu, 6 līdz 10 medikamentus bija uzkrājuši 23%, bet 11-15 zāļu iepakojumu atnesuši 13% iedzīvotāju.

 

„Šie dati var liecināt par divām problēmām – vai nu medikamentu lietošana tiek pārtraukta, tiklīdz sasirgušais sajūtas labāk, vai arī iedzīvotāji gaidīja brīdi, kad varēs atbrīvoties no uzkrājumiem, iespējams, par to lika aizdomāties arī mūsu akcija – tā, piemēram, ceturtā daļa aptaujāto atzinuši, ka līdz šim revīziju savā zāļu skapītī vispār nav veikuši,” norāda „A Aptieku” iepirkumu un mārketinga vadītāja Nora Krauja.

 

Tāpat vairāk kā ceturtā daļa aptaujāto atzinuši, ka savu zāļu skapīti pārskata retāk kā reizi gadā, 33% - ka vidēji reizi gadā tomēr apskata, kas uzkrājies, un tikai 16% aptaujāto anketās bija atzīmējuši, ka to dara vismaz reizi pusgadā. Diemžēl tikai 64% aptaujāto vienmēr pārbauda medikamentu derīguma termiņu, tikai 30 % aptaujāto atzīst, ka vairumā gadījumu pārbauda, bet 6% aptaujāto atzina, ka zāļu derīguma termiņu pārbauda reti vai nepārbauda vispār.

 

Kopumā iedzīvotāju aktivitāte ir bijusi negaidīta augsta, turklāt liela daļa uz aptiekām nesuši nevis atsevišķus zāļu iepakojumus, bet gan palielus maisiņus. Visvairāk nederīgo medikamentu atnesuši rīdzinieki, savukārt termometru ziņā nepārspēts ir Ogres rekords – tur vienā aptiekā savākti 54 termometri.

 

• TOP 5 aptiekas, kurās nodots visvairāk medikamentu:

o 1. Rīga, Kokneses prosp. - 64kg

o 2. Ogre - 58kg

o 3. Rīga, Juglas iela - 56kg

o 4. Rīga, Brīvības gatve - 55kg

o 5. Rīga, Dzirciema iela - 54kg

 

„A Aptiekas, uzsākot šo sociālo akciju, vēlējās parādīt, ka mums rūp ne tikai atbildīga un atbilstoša zāļu lietošana, bet arī tīra vide un nederīgo medikamentu iznīcināšana dabai draudzīgā veidā. Akcijas laikā sapratām, ka nederīgo medikamentu problēma ir aktuāla un tāpēc arī turpmāk mūsu aptiekās varēs nodot zāles, kas kļuvušas nevajadzīgas vai kurām ir beidzies derīguma termiņš. Protams, mēs uzskatām, ka šai problēmai ir nepieciešams valstisks risinājums, taču to nevajadzētu uzkraut uz uzņēmēju pleciem. Mēs gribam panākt, ka rīkošanās arī it kā mazās lietās atbildīgi kļūst par sistēmu un man ir prieks, ka liela daļa Latvijas iedzīvotāju atsaucās mūsu aicinājumam. It kā liekas – kādu ļaunumu var nodarīt dažas mazas tabletītes, kas nonākušas vidē, taču kopumā tas var radīt ievērojamu kaitējumu videi, gluži tāpat kā zāļu neatbildīga lietošana,” norāda „A Aptieku” iepirkumu un mārketinga vadītāja Nora Krauja.

 

Savukārt Pasaules Dabas fonda direktors Jānis Rozītis norāda, ka arī pasaulē šim problēmām tiek pievērsta uzmanība: “Līdzīga kampaņa patlaban norisinās Lielbritānijā, tādēļ apsveicami, ka arī Latvijā tiek meklēti ilgtspējīgi risinājumi. Patlaban liela daļa medikamentu nonāk vidē un atstāj spēcīgu ietekmi uz bioloģisko ķēdi. Īpaši ietekmēta tiek akvafauna un šobrīd zivīs konstatēta vidē neplānoti nonākušo hormonu preparātu ietekme, kas izraisa vīrišķo indivīdu feminizāciju un otrādi, - sievisķo indivīdu maskulinizāciju. Ceram, ka “A Aptieka” sociālās atbildības iniciatīvai būs sekotāji un problēma tiks risināta arī valstiskā līmenī”.

 

“A Aptiekas” iniciatīvu no nākamās nedēļas pārņems arī vairāki citi aptieku tīkli, pievienojoties Latvijas Farmaceitu biedrības organizētajai kampaņai. Biedrības prezidente norāda: “Esam gandarīti, ka lielo aptieku tīklu pārstāvji ir uzņēmušies šādu atbildību. Taču nav pareizi, ka visā lielajā farmācijas nozares ķēdē ir tikai viens posms, kas uzņemas risināt šo jautājumu. Ir svarīgi, ka šis būtu ilgtermiņa pakalpojums, tam ir nepieciešams valstisks risinājums. Tādēļ arī Latvijas Farmaceitu biedrība turpinās “A Aptiekas” aizsākto iniciatīvu un īstenos līdzīgu kampaņu, iesaistot arī citus aptieku tīklus”.

 

Akcijas “Vislatvijas zāļu skapīšu tīrīšana” laikā ikvienam Latvijas iedzīvotājam tika dota iespēja jebkurā no 83 “A Aptiekas” tīkla aptiekām visā Latvijā nodot nederīgos vai nevajadzīgos medikamentus, un uzņēmums apmaksāja to iznīcināšanu dabai draudzīgā veidā. Vienlaikus ikvienam tika piedāvāta iespēja aizpildīt aptaujas anketu par zāļu lietošanas paradumiem, lai, pamatojoties uz iegūtajiem datiem, „A Aptiekas” speciālisti varētu izstrādāt rekomendācijas medikamentu drošai lietošanai.

 

 

Par SIA „A Aptiekas”:

“A Aptiekas” ir viens no straujāk augošajiem aptieku tīkliem Latvijā – ar “A Aptiekas” zīmolu šobrīd darbojas 83 aptiekas visā Latvijā un puse no tām atrodas Rīgā. Uzņēmums izveidots 2007. gadā, apvienojot vairākus mazus uzņēmumus. SIA “A Aptiekas” ietilpst vienā no lielākajām Baltijas valstu farmācijas uzņēmumu grupām “Magnum”, kuras uzņēmumi darbojas Baltijas valstīs un Somijā. “A Aptiekas” strādā vairāk nekā 250 farmaceiti, kuri sniegs profesionālu padomu kā par ārsta izrakstītu medikamentu lietošanu, tā arī par patstāvīgu veselības aprūpi.