RezervesDALAS24.lv

Dzīvesstils / Veselība

Vīriešiem smēķēšana drastiski pasliktina spermas kvalitāti

Vīriešiem smēķēšana drastiski pasliktina spermas kvalitāti
Foto: No worldonews.com.
Kintija Bulava · 31.05.2012. 10:45

31. maijā visā pasaulē atzīmē Pasaules dienu bez tabakas, ko iedibinājusi Pasaules Veselības organzācija (PVO), lai pievērstu cilvēku uzmanību smēķēšanas kaitīgumam.

 

Klīnikas Premium Medical speciālisti uzsver iespēju katram jebkurā laikā smēķēšanu pārtraukt un tādējādi uzlabot veselību - atmetot smēķēšanu, piemēram, divu gadu laikā uz pusi samazinās risks piedzīvot infarktu.

 

Diemžēl Latvija ir trešā smēķējošākā valsts Eiropā - 2009.gada Eirobarometra pētījums liecina, ka Latvijā smēķē 37% iedzīvotāju. Vēl izplatītāka smēķēšana ir tikai Grieķijā (42%) un Bulgārijā (38%). Smēķēšana ir atkarība (var iestāties jau pēc 6 – 8 nedēļu ilgas regulāras smēķēšanas), no kuras sekām ik gadu pasaulē mirst ap 5 miljoniem iedzīvotāju, tostarp 1,5 miljoni sieviešu.

 

Šo nāvējošo atkarību izraisa nikotīns, ko var nosaukt par nervu indi. Cigarešu dūmos ir apmēram 4000 dažādas indīgas un vēzi izraisošas vielas, piemēram, arsēns, benzols, zilskābe, svins, kadmijs, oglekļa monoksīds, darva u.c., un ja pieejamas būtu tikai cigaretes bez nikotīna, visticamāk, neviens vairs nesmēķētu.

 

Kas notiek ar organismu, ja nolem – šī bija pēdējā izsmēķētā cigarete?

 

20 minūtes vēlāk normalizējas asinsspiediens un pulss. Pēc 8 stundām – nikotīna un tvana gāzes līmenis asinīs samazinās uz pusi, bet skābekļa daudzums normalizējas. Pēc 24 stundām – tvana gāze tiek pilnībā izvadīta no organisma un plaušas sāk atbrīvoties no sārņiem. Pēc 48 stundām organisms vairs nesatur nikotīnu, ievērojami uzlabojas garšas un smaržas sajūtas. Pēc 72 stundām kļūst vieglāk elpot, jo atslābst bronhu muskulatūra. Pēc divām nedēļām – uzlabojas asinsrite, ir vieglāk iet un skriet, atgriežas dabiskais libido līmenis. Pēc deviņiem mēnešiem uzlabojas plaušu stāvoklis, mazinās klepus un aizdusa.

 

Vēl daži fakti, kas var mudināt atmest smēķēšanas netikumu...

 

- Katru gadu satiksmes negadījumos bojā iet ap 150 tūkstoš cilvēku. Smēķēšana nogalina 30 reižu vairāk.

 

- Lai izaudzētu 1 hektāru tabakas, ir nocirstu 400 lieli koki. Atmetot smēķēšanu – cilvēks izrāda lielākas rūpes par dabu.

 

- Bailes par svarā pieņemšanos pēc smēķēšanas atmešanas bieži ir nepamatotas. Daudzi cilvēki svarā nepieņemas, bet, ja pieņemas, svara svārstības ir ap 2 kilogramiem.

 

- Ja cilvēks smēķējis jau 10 un vairāk gadu, pirmajā mēnesī pēc atmešanas, jārēķinās, ka organisms var izrādīt lielu diskomfortu. Izsalkums, miega un sapņu traucējumi, nomāktība, uzbudinātība, vājas koncentrēšanās spējas – daži no atmešanas simptomiem. Labā ziņa – pēc mēneša tie izzūd uz neatgriezeniskiem laikiem!

 

- Atmetot smēķēšanu, būtiski uzlabojas cilvēka veselība. Mazinās risks iegūt sirds un asinsvadu slimības, vīriešiem uzlabojas spermas kvalitāte (un garša!), abiem partneriem palielinās vēlme pēc seksa.