RezervesDALAS24.lv

Intervija / Krusttēvs intervē

KRUSTTEVS.COM pēta: Kā veselīgi atbrīvoties no alus vēdera?

KRUSTTEVS.COM pēta: Kā veselīgi atbrīvoties no alus vēdera?
Foto: ELIASON Orde/ArenaPAL/Scanpix. Fotogrāfijai ir ilustratīva nozīme.
Kintija Bulava · 25.09.2012. 09:52

Dažreiz šķiet, ka vīriešu vidū runāt par tēmu „diēta” ir diezgan nepieklājīgi, jo īsts vīrietis taču ar tādām sieviešu lietām nenodarbojas! Un tomēr – vai ir tādas vīriešu diētas un ko darīt, ja vīrietis grib atbrīvoties no estētiski un fiziski nepatīkamā „trolejbusa”, kas līgojas pāri jostai? Portālu KRUSTTEVS.COM konsultē uztura speciāliste Inese Siksna.

 

Kādēļ diētas joprojām uzskata par „sieviešu padarīšanu”? Iespējams, tādēļ, ka sievietēm dzīves laikā ir jāpiedzīvo dažādas ķermeņa svaru ietekmējošas situācijas - piemēram, grūtniecība un hormonu pārmaiņas. Savukārt vīriešiem šādu faktoru nav. Turklāt, ja vīriešus salīdzina ar sievietēm, varat atviegloti uzelpot – ja ar veselību viss ir kārtībā, tad jūsu vielmaiņa ir daudz ātrāka. Tas tāds dabā iekārtots fenomens, kas, visticamāk, saglabājies vēl no tiem laikiem, kad vīrietis gāja medīt un bija nepieciešams ātri skriet.

 

Tas nozīmē – vīrietim jau daba noteikusi, ka ir mazāka iespējamība iegūt liekos kilogramus, arī svara maiņas procesiem vajadzētu notikt ātrāk.

 

Tomēr ne viss mūsdienu steidzīgajā dzīves ritmā notiek tā, kā tas paredzēts. Strādājot sēdošu darbu astoņas un vairāk stundas dienā, ejot „biznesa” pusdienās, vakaros mēģinot izdarīt vēl nepabeigtos darbus, svara pieaugums var atnākt teju pats no sevis, jo sabiedrībā aizvien pastāv kāds ļoti dominējošs uzskats, kas tad īstam vīrietim būtu jāēd. Joprojām daudzi domā, ka salāti nav nekāds džentelmeņu ēdiens – jāēd karbonāde ar kartupeļiem. Šāda ēdienkarte ir piemērota fiziska darba veicējiem, biroja darbiniekiem tā absolūti neder.

 

Kuras ir tipiskākās vietas, kur veidojas liekie kilogrami? Starp citu – šīs likumsakarības atkal diktē ģenētika. Tā kā sievietēm ir būtiski pasargāt reproduktīvos orgānus, tad viņām lielākoties liekais svars veidojas uz vēdera, gurniem un augšstilbiem. Vīriešu vājā vieta – alus vēders. Protams, katrs esam atšķirīgi un arī tauku uzkrājumi organismā var būt dažādi, bet, ja tavam tēvam un vectēvam bija/ir alus vēders, arī tev, visticamāk, liekās rezerves krāsies tieši uz vēdera.

 

Kā rodas alus vēders? Paskaties uz savu dzīvesveidu no malas. Vai tu strādā astoņas un vairāk stundas dienā? Vai guli mazāk kā sešas stundas? Vai pārsvarā ēd ārpus mājas? Un cik bieži nodarbojies ar fiziskām aktivitātēm? Arī regulāra alkohola (jo sevišķi alus!) lietošana var veicināt liekos uzkrājumus tieši uz vēdera. Parasti kopā ar alu tiek ēsti gan eļļā cepti grauzdiņi, gan dažādas citas neveselīgas uzkodas, līdz ar to uzņemtais enerģijas daudzums ir lielāks nekā nepieciešams.

 

Tomēr visbiežāk vīrieši pievēršas diētai, kas palīdz viņiem kļūt spēcīgākiem, palīdz veidot muskuļus. Parasti arī vīrieša motivācija kaut ko mainīt savā uzturā ir tikai tādēļ, ka gribas mainīt savu sportisko izskatu, nevis zaudēt svaru.

 

Tātad ir diezgan skaidrs, ka vīriešiem tādas badošanās diētas, kā kāpostu zupas diēta vai greipfrūtu diēta, nederēs. Bet labu efektu dod veselīgs un sabalansēts uzturs kopā ar adekvātu fizisko slodzi. Parasti uztura speciālisti saka, ka sievietes ļoti jūtīgi reaģē uz glikozes līmeņa krišanos, bet arī nepaēdis vīrietis ir diezgan neproduktīvs un dusmīgs.

 

Vīrietim derēs diēta, kurā iekļautas visas produktu grupas, jo tad organisms jūtas enerģijas pilns un spēcīgs, kā arī var izmantot enerģiju dažādās aktivitātēs. Noteikti ieteiktu atteikties no tādiem produktiem, kā smalkmaizītes, „snikeri”, sāļie riekstiņi, ledus tēja, sulu dzērieni un citi līdzīgi našķi. Tie dod daudz ātrās enerģijas, kas arī ātri izbeidzas, organismu pakļaujot nogurumam. Turklāt, ja ātrā enerģija netiek iztērēta, tā dodas uz tauku rezervēm.

 

Ko darīt, lai no alus vēdera atbrīvotos?

 

Vispirms jāizrevidē sava ēdienkarte. Ikdienā jātiek vaļā no visiem našķiem. Nākamais solis – iespēju robežās jānodrošina sevi ar regulārām ēdienreizēm. Pa dienu jāēd četras līdz piecas reizes, no kurām trīs ēdienreizes ir lielākas, bet pārējās divas var būt arī veselīgas našķošanās reizes. Ja gribas padzerties, labāk izmantot ūdeni vai tēju, bet izvairīties no piena vai kefīra, kas tikko izņemts no ledusskapja. Tajos ir ļoti daudz kaloriju. Tik daudz, ka vienu piena vai kefīra krūzi var mierīgi uzskatīt par atsevišķu ēdienreizi!

 

Un noteikti – ikdienā jāiekļauj regulāras fiziskās aktivitātes. Ar tām nodarbojies vismaz trīs reizes nedēļā! Ar svaru cilāšanu vien diemžēl nepietiks! Noteikti vajadzīga arī kardioslodze, kas palīdzēs iztērēt tauku rezerves, savukārt spēka slodze veidos glītu muskuļu reljefu. Atceries – tikai ar spēka slodzi no alus vēdera vaļā neatbrīvosies!