RezervesDALAS24.lv

Nauda un vara / Ekonomiskās aprises

SIEVIETES DROŠĪBAS JOMĀ IR GAIDĪTI DARBINIEKI

SIEVIETES DROŠĪBAS JOMĀ IR GAIDĪTI DARBINIEKI
Foto: madamenoire.com (fotogrāfijai ir ilustratīva nozīme)
KRUSTTEVS.COM · 24.01.2013. 08:59

Saskaņā ar drošības risinājumu kompānijas „G4S Latvia” novērojumiem, sabiedrībā ir iesakņojies mīts, ka darba iespējas drošības risinājumu nozarē ir piemērotas vīriešiem, nevis sievietēm. Tas savukārt sekmējis situāciju, kas sievietes nekandidē uz darbu šajā sfērā. Šobrīd „G4S Latvia” aplēses liecina, ka no strādājošajiem drošības risinājumu nozarē sievietes ir tikai vidēji 5%. 

 

Jānis Ābele, AS „G4S Latvia” valdes loceklis un drošības funkciju departamenta direktors: „Mūsuprāt, esošo sieviešu un vīriešu samēru drošības risinājumu nozarē radījuši sabiedrībā pastāvošie vēsturiskie priekšstati par drošības risinājumu nozari. Pēdējo desmit gadu laikā tā attīstījusies ļoti strauji, un mūsdienīgai drošības risinājumu kompānijai ir ļoti maz kopīga ar klasisku apsardzes kompāniju deviņdesmitajos gados. Šobrīd ar terminu „apsardze” vairs nevaram apzīmēt kompāniju, kas darbojas šajā nozarē, jo mūsdienīgas kompānijas pamata pakalpojumos ietilpst - drošības sistēmu montāžas un apkopes, inkasācijas pakalpojumi, fiziskā apsardze un tehniskā apsardze. Katra no šīm jomām satur vēl virkni apakšsfēru. Tāpēc mūsdienīgā drošības risinājumu kompānijā nav vietas dzimumu dalījumam, bet gan novērtējumam pēc profesionālisma, pieredzes un spējām.


Modernā drošības risinājumu uzņēmumā ir vieta inovācijām, inženieru zinātnēm un IT speciālistiem. Tajā pašā laikā nevaram iztikt bez cilvēka spējām strādāt gan ar tehnoloģijām, gan attiecīgā brīdī spēt adekvāti saprasties ar likumpārkāpējiem, tos aizturēt, kā arī nodrošināt sabiedrībā kārtību un drošību.”

 

 „G4S Latvia” sievietes strādā dažādās struktūrvienībās, gan fiziskajā apsardzē, kur ikdienā strādā ar drošības sistēmām, izskaitļojot potenciālos likumpārkāpējus un organizējot to aizturēšanu, gan strādā tiešā komunikācijā ar klientiem, kur nereti sievietes klātbūtne potenciālos pārkāpējus padara pielaidīgākus. „G4S Latvia” sievietes strādā arī naudas apstrādes centros, kur nepieciešama augsta koncentrācijas spēja un īpaša rūpība uz detaļām, tāpat arī Operatīvajā vadības centrā, vadot Operatīvās grupas Rīgā un visā Latvijā.

 

Potenciālie darbinieki – nevēlas strādāt atsevišķās profesijās un celt savu kvalifikāciju


„G4S Latvia” pieredze liecina, ka sabiedrībā pastāv atsevišķi aizspriedumi par vairākām profesijām. Tas ir viens no iemesliem, kādēļ cilvēki nekandidē uz šīm darbavietām. Savukārt potenciālo darbinieku vidū liela daļa nevēlas celt savu darba kvalifikāciju.

 

Anita Sāne, „G4S Latvia” Personāla departamenta vadītāja: „Lai arī šobrīd Latvijā aizvien ir aktuāls nepietiekamās nodarbinātības jautājums. Jāsaka, ka sabiedrībā pastāvošie stereotipi ir viens no galvenajiem iemesliem, kādēļ cilvēki bieži vien nevēlas strādāt noteiktās profesijās. Proti, tās tiek uzskatītas par nepiemērotām kādam no dzimumiem, neprestižiem vai zemu atalgotiem. Ar šo problēmu saskaramies arī pieņemot darbiniekus darbā drošības risinājumu nozarē.


Jāuzver, ka potenciālie darbinieki arī ne vienmēr vēlas celt savu kvalifikāciju un apgūt jaunas prasmes, kas nepieciešamas, lai varētu iegūt darbu kādā no nozarēm. Tostarp, pat, ja apmācības un kvalifikācijas celšanu nodrošina darba devējs.”

 

Arī „G4S Latvia” jau vairākus gadus potenciālajiem un esošajiem darbiniekiem nodrošina iespēju celt savu kvalifikāciju, apgūstot speciālus kursus, vienlaikus nodrošinot karjeras izaugsmes iespējas. Piemēram, kursus apsardzes darbinieku sertifikāta iegūšanai un sagatavošanai eksāmenam Valsts policijā, apsardzes darbinieka sertifikāta pagarināšanas gadījumā vai mācību kursus kvalifikācijas pārbaudījumam par ieroču un munīcijas aprites kārtību un prasmi rīkoties ar ieroci. Visas šīs prasmes darbam drošības risinājumu jomā apgūst gan vīrieši, gan sievietes.