RezervesDALAS24.lv

Nauda un vara / Ekonomiskās aprises

Degviela kļūs dārgāka vai lētāka? Vietējie pret „Forbes” prognozēm

Degviela kļūs dārgāka vai lētāka? Vietējie pret „Forbes” prognozēm
Foto: LETA.
KRUSTTEVS.COM · 07.05.2012. 00:15

Neskatoties uz pēkšņo degvielas cenu samazinājumu aizvadītās nedēļas nogalē, nebeidz rimties arī minējumi par iespējamo amplitūdu tuvākā un tālākā nākotnē. No lata un divdesmit santīmiem līdz pusotram, diviem un pat trim latiem litrā – tādas prognozes šopavasar izskanējušas ne reizi vien.

 

 

Joprojām spēkā „Irānas faktors”


Mēģinājumi gaidāmo „cenu koridoru” precizēt rezultējas labākajā gadījumā ar miglainām prognozēm. Vairāki vadošie degvielas tirdzniecības uzņēmumi atturas no jebkādu prognožu izteikšanas un sīkākos skaidrojumos pat neielaižas, un viņiem faktiski piekrīt Latvijas Degvielas tirgotāju asociācijas prezidents Ojārs Karčevskis, nosakot: „Nav idejas.”

 

Uzņēmējs par labu sauc ik nedēļu, kurā nav noticis uzbrukums Irānai, kas, pēc viņa sacītā, ir apsveicami, turklāt O.Karčevskis pieļauj – ja līdz iepriekš noteiktajam „termiņam”, aprīļa beigām, izdevies izvairīties no militārām aktivitātēm, karadarbība varētu nenotikt arī turpmāk.

 

„Pasaule ir mainīga, un jauns „11.septembris” var pienākt katrā laikā. Spekulācijām par latu piecdesmit vai diviem latiem litrā nepiekrītu, tā ir tikai „tēmas sildīšana”, tikpat labi varētu mēģināt prognozēt laika apstākļus… Tiem gan ir pozitīva iezīme – cilvēks tos nevar ietekmēt,” tā – O.Karčevskis.

 

Tirgotājs uzsver, ka „viss atkarīgs no cilvēkiem”, turklāt uzņēmējs atgādina, ka piedzīvojis arī laikus, kad nafta maksāja astoņus ASV dolārus barelā.

 

„DnB bankas” ekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš norāda, ka noslēgtajos nākotnes darījumos vērojama naftas cenas samazināšanās, tomēr runāt par konkrētiem skaitļiem speciālists atturas.

 

Arī „Swedbank” galvenais ekonomists Mārtiņš Kazāks prognozē, ka naftas cenas līdz gada beigām varētu lēnām slīdēt lejup līdz 117 – 118 ASV dolāriem par barelu, līdz ar to šai tendencei varētu sekot arī skaitļi benzīntanku tablo.

 

„Taču, ja eskalēsies Irānas konflikts, tad gan naftas cenas var uzlēkt atkal,” piebilst ekonomists.

 

„Forbes”: naftas cenas nākotnē samazināsies


Saistībā ar nākotnes naftas cenām ietekmīgā pasaules biznesa žurnāla „Forbes” interneta vietnē publicētā materiālā tiek prognozēta naftas un degvielas cenu lejupslīde, jo līdz ar virkni nestandarta atradņu atklāšanu dažādās valstīs ievērojami attālināta tā dēvētā „naftas smaile”, turklāt atradņu atklāšana joprojām turpinās.

 

Kā piemērs minēta Austrumāfrika, kur atklātas ievērojamas atradnes ar nozīmīgu potenciālu nākotnē. Pasaulē no jauna ir sācies ogļūdeņražu pārpilnības periods, un būtiskākais šajā kontekstā ir – kas kļūs par galvenajiem tirgus dalībniekiem, Austrumu vai Rietumu naftas kompānijas.

 

“Sliktā ziņa „naftas smailes” teorijas piekritējiem ir tāda, ka nākotnē cenas nepaaugstināsies. Šodienas augstās cenas veicina investīcijas tehnoloģiskās inovācijās, lai nākotnē energoresursus varētu iegūt lētāk,” raksta „Forbes”, prognozējot, ka iepriekšminēto faktoru ietekmē cenas samazināsies.

 

Savukārt P.Strautiņš jauno atradņu ietekmi uz nākotnes cenām vērtē skeptiski, uzsverot, ka, salīdzinājumā ar „melnā zelta” atradnēm Kuveitā un Saūda Arābijā, tās ir nelielas, turklāt arī naftas iegūšana no tām ir sarežģītāka. Tādēļ, viņaprāt, nav nekādu šaubu, ka ilgtermiņā cena ir ar augšupejošu līkni.