RezervesDALAS24.lv

Nauda un vara / Ekonomiskās aprises

Tirgotāji: Nodokļu samazinājums ir izejas punkts

Tirgotāji: Nodokļu samazinājums ir izejas punkts
Foto: No foto.lu.lv. Fotogrāfijai ir ilustratīva nozīme.
Armands Jēgermanis · 17.05.2012. 00:13

Valdības iecerētā nodokļu samazināšana ir labs sākuma punkts tālākai nodokļu politikas pārskatīšanai, taču sākotnēji būtiska šo izmaiņu ietekme uz cenām nav gaidāma, vērtē KRUSTTEVS.COM aptaujātie mazumtirdzniecības uzņēmumi.

 

Šonedēļ Ministru Kabinets vienojās par likumu grozījumiem, kas paredz nelielu nodokļu samazinājumu. Saskaņā ar panākto vienošanos pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likme no šā gada 1.jūlija samazināsies par vienu procentpunktu - no pašreizējiem 22% uz 21%, savukārt iedzīvotāju ienākuma nodokļa likme no pašreizējiem 25% uz 24% tiks samazināta no nākamā gada 1.janvāra. Likuma grozījumi arī paredz, ka trīs gadu laikā ienākuma nodokļa likme tiks samazināta līdz 20%.

 

SIA „Palink” rīkotājdirektore Dace Zundure norāda, ka PVN likmes samazināšanas gadījumā gaidāms arī preču cenu samazinājums, bet tas būtu proporcionāls PVN samazinājumam. Tādējādi vizuāli cenu izmaiņas pircējs varēs novērtēt tikai tad, ja attiecīgās preces vērtība ir lielāka par vienu latu, un arī tad cenas samazinājums būs tikai par vienu santīmu.

 

„Būtiskākā ietekme uz preču pārdošanas cenu ir PVN un akcīzes nodoklim. Šie nodokļi tieši ietekmē preču gala pārdošanas vērtību, tādēļ to samazināšana varētu izraisīt cenu pazemināšanos veikalos. PVN samazināšana ir labs izejas punkts tālākai nodokļu politikas pārskatīšanai,” domā D.Zundure.

 

Līdzīgās domās ir SIA „Rimi Latvia” valdes priekšsēdētājs Valdis Turlais, kurš arī līdz ar nodokļa samazinājumu sola preču cenu kritumu uzņēmuma veikalos, arī piebilstot, ka cenas „vizuālā robeža” ir jau minētais viens lats.

 

„Pircēju interesēs būtu lielāks PVN samazinājums noteiktās svaigo produktu grupās, kā, piemēram, piena, gaļas, zivju produktiem, augļiem un dārzeņiem, maizei. Šiem produktiem piemērojot samazināto PVN likmi, piemēram, 12% apmērā, tiktu panākts, ka pircēji izjūt reālu cenu samazinājumu,” norāda „Rimi Latvia” vadītājs, uzsverot, ka visbūtiskāk cenu samazinājumu ietekmētu tieši PVN likmes samazinājums.

 

Savukārt, runājot par iedzīvotāju ienākuma nodokļa samazinājumu par vienu procentpunktu, V.Turlais spriež, ka tā ietekme uz „plaukta cenām” var būt vēl mazāka – šī nodokļa izmaiņu rezultātā no darbinieka algas tiktu atvilkts mazāk, un darbinieks „uz rokas” saņemtu nedaudz vairāk.

 

„Ja mērķis būtu nevis palielināt apritē esošo naudas apjomu, bet gan samazināt uzņēmēju izmaksas par darbaspēku, mēs uzskatām, ka tieši šāda pieeja būtu vēlama, jo kalpotu šobrīd svarīgākajiem no uzdevumiem – nostiprināt esošās darba vietas un veicināt uzņēmējus radīt jaunas. Turklāt saprātīgi darbaspēka nodokļi būtu efektīvs instruments arī ēnu ekonomikas slāpēšanai,” uzskata „Rimi Latvia” valdes priekšsēdētājs.

 

Bet, ja mērķis ir panākt zemākas cenas produktiem, lai tādējādi Latvijas iedzīvotāji par pārtiku maksātu jūtami mazāk, viņaprāt, PVN samazināšana un, piemēram, akcīzes nodokļa samazinājums kafijai ir krietni efektīvāki instrumenti.