RezervesDALAS24.lv

Nauda un vara / RĪGA

Rīgas osta 815.gadu jubilejas ietvaros izsludina zinātniski pētniecisko darbu konkursu skolēniem

Rīgas osta 815.gadu jubilejas ietvaros izsludina  zinātniski pētniecisko darbu konkursu skolēniem
Foto: Publicitātes foto
KRUSTTEVS.COM · 08.10.2015. 14:46

Atzīmējot Rīgas ostas 815. jubilejas gadu un akcentējot ostas nozīmi pilsētas attīstībā, Rīgas brīvosta izsludina ikgadējo - jau astoto - radošo zinātniski pētniecisko darbu konkursu skolēniem “Osta pilsētai”. Jaunieši aicināti darbus iesniegt gan tādās gadskārtējās konkursa apakštēmās kā ostas loma ekonomiskajos un sociālajos pilsētas procesos, gan šogad īpaši izceltā konkursa apakštēmā – spilgtākie pagrieziena punkti Rīgas Brīvostas 815 attīstības gadu vēsturē, kā arī nākotnes perspektīvas.

 

Gadskārtējā konkursa “Osta pilsētai” mērķis ir sekmēt skolēnu izpratni par ostas darbību un attīstību gan ostas mērogā, gan savas karjeras izaugsmes kontekstā, kā arī stimulēt jaunu teorētisko zināšanu apguvi un to praktisko pielietošanu modernā ostā. Šāds konkurss palīdz sekmēt skolēnu radošo spēju un ideju potenciāla attīstību. Tāpēc konkursa dalībnieki tiek aicināti meklēt jaunas, radošas, tostarp starpdisciplināras pieejas, tādējādi savu izglītību papildinot ar jaunu pieredzi un plašākām zināšanām ostas specifikas jomā.

 

Konkursā drīkst piedalīties ikviens skolēns, kurš mācās Latvijas Republikas vidējās izglītības iestādes 11. vai 12.klasē, kā arī jebkurš vidējās speciālās izglītības iestādes vai arodizglītības iestādes vecāko klašu audzēknis. Konkursā piedalās komanda divu cilvēku sastāvā. Radošais darbs jāveido atbilstoši vidusskolas zinātniski pētniecisko darbu prasībām. Konkursā drīkst iesniegt arī darbus, kas tiek izstrādāti tekošā mācību gada zinātniski pētniecisko darbu projektu ietvaros. Šogad konkursa darbiem ir paaugstināta kvalitātes latiņa: kopā ar darbu ir jāiesniedz arī darba vadītāja recenzija. Otrajā atlases kārtā jeb konkursa finālā skolēniem savas idejas būs jāprezentē klātienē žūrijas komisijai.

Dalībnieku komandas konkursam var pieteikties līdz šā gada 23. oktobrim konkursa mājas lapā www.ostapilsetai.lv, savukārt konkursa fināls, kad labākās komandas prezentēs savus darbus žūrijai, notiks 12. novembrī.

 

Par ostas vēsturi:

Rīgas brīvostas pārvalde ostas gadus skaita mazliet ātrāk par Rīgu, jo vispirms bija osta un tikai tad tapa Rīga. Šogad Rīgas ostai aprit 815 gadu. Gadu skaits gan vairāk ir simbolisks, jo tiešs pirmās laivas piestāšanas gads nav zināms. Vēstures avoti liecina, ka Rīgas pirmsākumi – lībiešu ciems – bija ērta dabas izveidota osta. Daugava kā senākais posms starptautiskajā tirdzniecības ceļā starp Baltijas un Melno jūru izmantota jau 5.gadsimtā. Kuģošanas vēsturē biežāk tiek runāts par tirdzniecības artēriju no varjagiem uz grieķiem jeb Daugavas - Dņepras dzintara ceļu. Pie dzīvīgā tirdzniecības ceļa veidojās apdzīvotas vietas, tostarp Rīgas vietā tāda radās 12.gadsimtā. Ciemam bija dabiski veidojušies priekšnosacījumi ostas attīstībai - vieta, kur kuģiem patverties no vēja, viļņiem, straumes un ledus iešanas pavasara palu laikā, izkraut preces un izsēdināt pasažierus. Tādējādi lībiešu ciemats Daugavas lejteces labajā krastā, Rīgas jeb Rīdzenes upes grīvā, kļuva par ērtu tirdzniecības vietu starp skandināvu, vācu, holandiešu un citu valstu kuģotājiem, kas ostā ienāca no jūras puses un krievu kņazistu tirgotājiem - pa Daugavu no iekšzemes. Tādējādi par Rīgas ostas kā tirdzniecības ostas dzimšanas gadu tiek uzskatīts 1200.gads, ko savukārt novērtēja vācu bīskaps Alberts, gadu vēlāk, jau 13.gadsimta pašā sākumā, līdzās ostai dibinot Rīgas pilsētu.

 

Papildus informācija:

Papildus informāciju par Rīgas brīvostas darbību un iepriekšējo konkursu norisi iespējams iegūt, apmeklējot Rīgas Brīvostas mājas lapu www.rop.lv, kā arī Rīgas brīvostas sociālo tīklu lapas draugiem.lv/rigasbrivosta/,facebook.com/rigasbrivosta un twitter.com/rigasbrivosta.