RezervesDALAS24.lv

Nauda un vara / Skats

Nepieciešams precizēt dienesta auto iegādes un nomas instrukciju

Nepieciešams precizēt dienesta auto iegādes un nomas instrukciju
Foto: No tastyautos.com. Fotogrāfijai ir ilustratīva nozīme.
KRUSTTEVS.COM · 05.06.2012. 15:45

Arnis Jaudzems, LANA valdes priekšsēdētājs

 

Latvijas Republikas Finanšu ministrijas sagatavotais Ministru kabineta instrukcijas projekts „Dienesta vieglo automobiļu iegādes un nomas kārtība” paredz, ka tuvākajā laikā plānots atcelt aizliegumu valsts pārvaldes iestādēm iegādāties dienesta vieglās automašīnas – tās varēs nomāt vai pirkt, taču tiks noteikti maksimālie tēriņu limiti.

 

Lai nodrošinātu racionālu valsts budžeta līdzekļu izlietojumu, instrukcijas projektā noteikta valsts pārvaldes iestādes amatpersonu dienesta vajadzībām iegādāto automašīnu maksimālā nomas maksa mēnesī un maksimālā iegādes cena.

 

Instrukcijas projektā norādīts, ka noteiktā automobiļa maksimālā nomas maksa mēnesī un maksimālā iegādes cena ietver visus izdevumus par automobiļu nomu un iegādi, kā arī izdevumus par papildu aprīkojumu un nomas maksas papildu izmaksām un, veicot iepirkumu, jāņem vērā automobiļa ekspluatācijas laika izmaksas.

 

Kopumā Latvijas auto nomu asociācija (LANA) paredzētās izmaiņas vērtē atzinīgi, bet, lai nodrošinātu valsts pārvaldes iestāžu izmaksu caurspīdīgumu un ekonomiju, kā arī samazinātu administratīvās izmaksas, kas veidojas rīkojot saistīto pakalpojumu iepirkumus, instrukcijā detalizēti jāatrunā visi pakalpojumi, kas jāietver noteiktajā nomas maksā. Praksē pierādīts, ka ekspluatācijas izmaksas un pakalpojumi veido 20-30% no kopējām automašīnas dzīves cikla izmaksām.

 

Lai nodrošinātu godīgu, pārskatāmu, vienlīdzīgu un racionālu līdzekļu izmantošanu, LANA rekomendē veikt sekojošus precizējumus:

 

1) detalizēti norādīt pakalpojumus un to aprakstu, kas jāietver automašīnas nomas maksā kā:

- apdrošināšana – obligātā civiltiesiskā apdrošināšana (OCTA) un brīvprātīgā transportlīdzekļu apdrošināšana (KASKO), nosakot apdrošināšanas pašrisku apmēru automašīnas bojājumu, bojāejas un zādzības gadījumā;

- apdrošināšanas gadījumu administrēšana;

- transportlīdzekļa ekspluatācijas nodoklis un tehniskās apskates maksājumi;

- vasaras un ziemas riepu iegāde, to glabāšana un maiņa;

- tehniskās apkopes un normāla nolietojuma remontdarbi, kas ietver automobiļa ražotāja un pārdevēja noteiktās regulārās tehniskās apkopes, kā arī visus nepieciešamos remontdarbus, kuru cēlonis ir automobiļa vai tā daļu nolietojums un/vai defekti automobiļa pareizas ekspluatācijas laikā;

- palīdzība uz ceļa;

- aizvietošanas automašīna gadījumos, ja nomātais auto nav pieejams ilgāk par diennakti (automašīnas avārijas vai ilgstošu remontdarbu gadījumā).

 

2) uzlikt par pienākumu pasūtītājam izvērtēt un definēt maksimālo nobraukumu nomas perioda laikā, vadoties pēc faktiskās nepieciešamības un limitiem, nevis subjektīviem apsvērumiem.

 

Latvijas auto nomu asociācija ir uzsākusi sarunas ar Finanšu ministriju par priekšlikumu iekļaušanu instrukcijā, kā arī ir gatava sniegt konsultācijas par auto nomas nozari un ar to saistītajiem jautājumiem.