Nauda un vara / Skats

Vai Eiropā tiešām bijuši CIP cietumi?

Vai Eiropā tiešām bijuši CIP cietumi?
Foto: internationalnewsandviews.com
KRUSTTEVS.COM · 11.09.2012. 20:49

ES dalībvalstīm jāveic izmeklēšana, vai to teritorijās pagājušajā desmitgadē tiešām bijuši slepeni cietumi, kuros ASV Centrālās izlūkošanas pārvalde (CIP) nogādājusi un turējusi gūstekņus, norāda deputāti šodien pieņemtajā rezolūcijā. Izmeklēšanu īpaši mudina veikt Lietuvai, Polijai un Rumānijai. 

 

"Tikai ar patiesām valsts drošības interesēm var attaisnot slepenību", saka Eiropas Parlaments šodien pieņemtajā rezolūcijā, kurā nosoda šķēršļus, ar ko saskārušies dažu dalībvalstu parlamenti un tiesu sistēmas, veicot izmeklēšanu. Minēto šķēršļu vidū ir pārredzamības trūkums, piekļuves nesniegšana dokumentiem, politiskais spiediens, stingru izmeklēšanas metožu trūkums un nesadarbošanās, norāda deputāti.

 

"Šodienas balsojums apliecina, ka Eiropas Parlaments neatlaidīgi cīnās par patiesības noskaidrošanu, nevis tās noliegšanu vai aizmiršanu. Tas apliecina, ka Savienības demokrātiskais pamats ir spēcīgāks par šauri nacionāliem, slepeniem apsvērumiem", pēc balsojuma teica deputāte Hélène Flautre (Zaļie/EFA, Francija). Viņa piebilda, ka  "rezolūcija balstīta uz faktu, ka īstenota plaša slepena un pretlikumīga programma, kuras ietvaros spīdzināti un bez vēsts pazuduši cilvēki. To dokumentāri apliecina jauni atklātībā nonākuši fakti par Eurocontrol pārziņā esošo Eiropas gaisa telpu."

 

Rezolūciju Parlaments Strasbūrā pieņēma ar 568 balsīm "par", 34 - "pret" un 77 - "atturas".

 

Dalībvalstīm jāveic izmeklēšana

Deputāti aicina tiesu iestādes Rumānijā veikt neatkarīgu izmeklēšanu par iespējamām slepenām CIP ieslodzījuma vietām, "jo īpaši ņemot vērā jaunos pierādījumus par lidojumiem starp Rumāniju un Lietuvu". Parlaments aicina  Lietuvas iestādes "pildīt savu pienākumu atsākt kriminālizmeklēšanu par Lietuvas līdzdalību CIP programmā".

 

Polija mudināta "turpināt kriminālizmeklēšanu par personu slepenu turēšanu apcietinājumā", bet deputāti pauž neapmierinātību par "nepietiekamu oficiālo saziņu par izmeklēšanas apjomu, gaitu un rezultātiem".

 

Parlaments aicina arī Somiju, Dāniju, Portugāli, Itāliju, Apvienoto Karalisti, Vāciju, Spāniju, Īriju, Grieķiju, Kipru, Rumāniju un Poliju atklāt visu nepieciešamo informāciju par visiem aizdomīgiem gaisa kuģiem, kuri, iespējams, saistīti ar CIP darbību to teritorijā.