RezervesDALAS24.lv

Nauda un vara / Skats

Nedēļas TOP 5: Nauda aizplūst neceļos

Nedēļas TOP 5: Nauda aizplūst neceļos
Foto: Publicitātes foto.
Armands Jēgermanis · 08.04.2012. 23:51

Garnadžu rosīšanās galvaspilsētas pašvaldības uzņēmumā, nesmukumi saistībā ar dabas draugu aktivitātēm, saulaina perspektīva nākotnē tikt pie moderniem vilcieniem un „karsti” notikumi Grieķijā – neskatoties uz kristīgo vērtību slavināšanu tieši Lieldienu kontekstā, tieši tik savādi raibs bijis aizvadītās nedēļas notikumu kaleidoskops.

 

„Nosmeltā” nauda


Rīgas pašvaldības namu apsaimniekošanas uzņēmumā SIA «Rīgas namu pārvaldnieks» atklāta vērienīga finanšu „nosmelšanas” shēma, kas veikta aptuveni pirms gada – sagrozot grāmatvedības datus, no uzņēmuma kontiem vairākos piegājienos aizskaitīts turpat ceturtdaļmiljons latu rīdzinieku par pakalpojumiem samaksātās naudas. Pateicoties kāda darbinieka vērībai, afēra nākusi gaismā, bet divas personas paguvušas izbaudīt likumsargāšanas iestāžu „viesmīlību”.


Tiek pieļauts, ka grāmatvedības datu falsifikācijā bijuši iesaistīti augsta līmeņa finanšu darbinieki, kuru izdarības atbalstījuši padotie, savukārt tie, kuri varētu būt „pielikuši roku” shēmas īstenošanā, atstādināti no pienākumu veikšanas.

 

Ceļā uz modernākiem vilcieniem


Pēc ieilgušām formālām peripetijām un pārmetumu lavīnām uzņēmums „Pasažieru vilciens” aizvadītajā nedēļā parakstījis līgumu ar Spānijas kompāniju „Construcciones y Auxiliar de Ferrocarriles SA” par 34 jaunu elektrovilcienu un septiņu jaunu dīzeļvilcienu iegādi un uzturēšanu. Līdz šim projektu ilgstoši bija apvijusi kā aizdomu ēna, tā arī birokrātisku procedūru slogs un savstarpēji iesaistīto pušu pārmetumi.


Vērienīgā projekta kopējā summa sasniedz 610,757 miljonus eiro. Plānots, ka jaunie vilcieni Latvijā sāks kursēt jau pēc pāris gadiem.

 

Uzpīpēja un aizmuka


Slēgta tipa iestādes ne vienmēr uzskatāmas par drošām – to pierādīja aizvadītās nedēļas starpgadījums, kad, izmantojot pīppauzi, no Jelgavas psihoneiroloģiskās slimnīcas „Ģintermuiža” izbēga par nežēlīgu slepkavību notiesāta persona. Izbēgušais gan tika operatīvi atrasts un nogādāts drošākā vietā. Jautājums, cik neapdraudēti var justies iedzīvotāji, kuri mitinās „trakonamu” tuvumā, gan joprojām paliek atklāts, jo galu galā izrādījies, ka izkļūšana no šādām vietām nebūt nav neiespējamā misija.

 

Pie minētā incidenta pozitīvajām pusēm var minēt vien to, ka līdz ar izbēgušo likumsargiem izdevies notvert arī kādu iepriekš sodītu personu, kas turklāt atradās policijas meklēšanā.

 

Vides draugi – par naudu?


Vai vides aizstāvju darbošanās vienmēr ir balstīta tikai uz nesavtību un iedzīvotāju interesēm? Vismaz viena gadījuma sakarā uz šo jautājumu būs jāatbild tiesībsargājošajām iestādēm. Lai nu kā, bet sabiedrisko vides aizstāvju aktivitāšu nesavtību licis apšaubīt starpgadījums, kura laikā aizdomās par 50 000 eiro izspiešanu no būvniecības uzņēmuma aizturēta kāda ar vides aizsardzības organizāciju saistīta persona, kas pret minēto summu it kā solījusi necelt pretenzijas saistībā ar ieplānotu apbūvi Mazā Baltezera tuvumā.

 

Turklāt, lai ko arī aizturētais neteiktu par it kā iepriekš iestudētiem notikumiem, „vides draugam” nebūt par labu nerunā ne pie viņa atrastā nauda (tiešām sakritība – 50 000 eiro!), ne arī dažādu sūdzību un iesniegumu atsaukumi. Ja notikušais tiešām bijis inscenējums, tad jāteic, ka ļoti meistarīgs un „Oskara” balvas cienīgs.

 

Pret finanšu krīzi – ar lodi

 

Atšķirībā no vēsajiem letiņiem, kas gatavi sakostiem zobiem pieciest jebkādus taupības, nogriešanas, samazināšanas un citu drakonisku darbību pasākumus, gigantiskajos parādos ieslīgušās Grieķijas pamatiedzīvotāji ne uz kādu mierīgu malā sēdēšanu nav pierunājami. Tieši otrādi – protestē tā, ka skan tiešā un pārnestā nozīmē.


Radikālu protesta veidu izvēlējies kāds pensionēts farmaceits, kurš, nespēdams pārdzīvot pensiju „apcirpšanu”, Atēnās, netālu no parlamenta ēkas cilvēku pārpildītā vietā izdarījis pašnāvību nošaujoties. Notikušais izraisījis vēl aktīvākus karstasinīgo dienvidnieku protestus valsts galvaspilsētas ielās, vairāk nekā tūkstotim dalībnieku skandējot, ka valdība faktiski nogalinājusi vienu no valsts iedzīvotājiem. Lai protestētājus savaldītu, policijai nācies pielietot asaru gāzi un apžilbinošās granātas.