RezervesDALAS24.lv

Nauda un vara / Skats

Nedēļas TOP 5: Jaunas „Jūrmalgeitas” vēsmas, uzmetēji un uzbrucēji

Nedēļas TOP 5: Jaunas „Jūrmalgeitas” vēsmas, uzmetēji un uzbrucēji
Foto: Ekrānšāviņš.
Armands Jēgermanis · 01.04.2012. 23:53

Nedēļa, kas noslēdzās vienlaikus ar Joku dienu un Pūpolu svētdienu, bija vēsa meteoroloģiskajā, bet „karsta” notikumu ziņā. Uzdarbojās uzbrucēji melnās maskās, viena no lielajām pašvaldībām atkal nonāca zem kriminālprocesa lupas, bet kāda politiskā partija neveiksmīgi centās pašreformēties. Bet nu – par visu pēc kārtas.

 

Uzbrukums kompromatu publiskotājam

 

Tiešā un pārnestā nozīmē „skaļākais” nedēļas notikums bija ceturtdien notikušais uzbrukums kompromitējošus materiālus publiskojošā portāla kompromat.lv šefam Leonīdam Jākobsonam. Ticamākais, interneta vietnes, kas publiskojusi ne mazumu politisko un citu aprindu „netīrās veļas”, ienaidnieki nav tikai uz vienas rokas pirkstiem skaitāmi, sakot ar diplomātisko dienestu darbiniekiem un beidzot ar dažādas šaubīguma pakāpes biznesmeņiem. Arī pats tās turētājs, ja ticēt iepriekš publiskotajai informācijai, ne reizi vien ļāvies „flirtam” ar specdienestiem un iesaistījies „spiegu spēlītēs”.

 

Visa vainags gan bija spārnotie saukļi pēc notikuma par „briesmās esošo demokrātiju”, „uzbrukumu preses brīvībai”, „notikušā nopietnību”, augstu amatpersonu solījumiem „pastiprināti uzraudzīt” lietas izmeklēšanas gaitu un tamlīdzīgi. Grūti atcerēties kaut vienu skaļu noziegumu, pēc kura līdzīgi, patosa pilni teksti nebūtu izteikti. Un tālāk? Vai ir noskaidroti un notverti, piemēram, spirta rūpnieka Peimaņa un Liepājas žurnālista Matīsa slepkavības pasūtītāji vai tiesneša Laukrozes slepkavas?

 

Kārtējā „Jūrmalgeita”?

 

Aizvadītajā nedēļā arī kļuva zināms, ka Valsts policijā sākts kriminālprocess par piesavināšanos lielā apmērā un dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu mantkārīgā nolūkā, kura centrā atrodas ne vienu vien skandālu un biežas vadības maiņas „pārdzīvojusī” Jūrmalas pašvaldība.

 

Pirmā kūrortpilsētas vadību nesaimnieciskumā pēc iepriekš veiktas revīzijas vainoja Valsts kontrole (VK), kas deva graujošu slēdzienu – pašvaldībā izšķērdēti 1,2 miljoni latu, bet kapitālsabiedrību neekonomiskas un normatīvo aktu prasībām neatbilstošas darbības rezultātā jūrmalnieki par dažādiem pakalpojumiem pārmaksājuši vismaz 402 000 latu. Rēķinos par pakalpojumiem iekļautas ekonomiski nepamatotas cenas, ko veidojis kapitālsabiedrību darbinieku „uzpūstais” atalgojums – tie ir vēl daži no pārmetumiem, ko Jūrmalas mērijai veltījusi VK. Līdz šim VK nereti graujošie revīziju lielākoties palikuši bez tiesiskām sekām, kā būs šoreiz?


Zatleru „uzmet” vēlreiz

 

Bijušā Latvijas prezidenta Valda Zatlera politiskās neražas sezona turpinās. Bez rezultāta beidzies paša vārdā nosauktās „Zatlera reformu partijas” reformēšanas mēģinājums. Lai arī tās kopsapulcē bija iecerēts mainīt partijas nosaukumu un grozīt statūtus, plānotās izmaiņas veikt nav izdevies, jo nesenie domubiedri nav pietiekamā skaitā pagodinājuši pasākumu ar savu klātbūtni, tādējādi „noraujot” kvorumu. Nav līdzējuši personīgi ne partijas līdera uzaicinājumi, ne arī apmaksāts transports partijas biedriem no reģioniem.

 

Šī gan nav pirmā reize, kad sevi par bijušā Rīgas pils saimnieka domubiedriem dēvējoši subjekti viņam sagādājuši vilšanos. Drīz pēc Saeimas ārkārtas vēlēšanām no minētā politiskā spēka atšķēlās seši deputāti Klāva Olšteina vadībā, gan izpelnoties nosodījumu, gan tiekot pie „zelta akcijas” politiskajā biržā, īpaši jautājumos par koalīcijas stabilitāti.

 

Obama ceļā uz pārvēlēšanu

 

ASV prezidents, demokrāts Baraks Obama nācis klajā ar īsteni sociāldemokrātisku aicinājumu – paaugstināt nodokļu likmes bagātajiem amerikāņiem, norādot, ka spēkā esošās nodokļu atlaides ir netaisnīgas. „Bagātākie amerikāņi maksā nodokļus pēc zemākajām likmēm pēdējo 50 gadu laikā” un „miljardieri tiek aplikti ar zemāku nodokļu likmi nekā viņu sekretāres” – tie ir divi akcenti no Baltā nama saimnieka radio uzrunas.

 

Obama pie sabiedrības vērsies brīdī, kad Kongress gatavojas izskatīt likumprojektu, kas paredz paaugstināt nodokļu likmes tiem, kuri pelna vairāk nekā miljonu dolāru gadā. ASV prezidents arī aicināja amerikāņus telefoniski pieprasīt saviem kongresmeņiem minētā likumprojekta atbalstīšanu. Tiesa, mazliet savādi šķiet, ka pats galvenais amerikānis paša aprakstīto netaisnību pamanījis tikai sava pirmā valdīšanas termiņa pašās beigās, kas līdz nākamajām vēlēšanām atlicis mazliet vairāk par pusgadu...

 

Eiropas „degvielas dumpji”

 

Ja lielākajā daļā valstu autovadītājus uztrauc vien debesīs sakāpušās degvielas rekordcenas, tad Lielbritānijas autobraucēji aizvadītajā nedēļā steidza izpirkt benzīntankus, jo aizvien nopietnāki kļuva cisternu automašīnu vadītāju streika draudi, turklāt „katram gadījumam” piepildīt kannas aicinājis arī kāds britu valdības pārstāvis. Vismaz uz mirkli degvielas tirgotāji radītajai panikai jutās pateicīgi, jo benzīna pārdošanas apjoms audzis teju divas reizes.

 

Tajā pat laikā Vācijā izpildvara lēmusi spert pretsoļus degvielas kompāniju tieksmei nekaunīgi iedzīvoties uz ceļotāju rēķina, gandrīz vai ar pulksteņa precizitāti, sākoties skolas brīvdienām, ceļot benzīna cenas maksimālos augstumos – līdz par 1,70 eiro par litru. Lai ierobežotu naftinieku rijību, Vācijas parlamenta augšpalāta apspriedusi pat jauna likuma ieviešanu, pieprasot naftas gigantiem brīdināt par gaidāmajām cenu izmaiņām līdz pulksten diviem dienā un saglabāt jauno cenu vismaz diennakti.