Erots 2020
Erots 2020
RezervesDALAS24.lv

Nauda un vara / Skats

Trīs padomi – kā plānot panākumiem bagātu gadu

Trīs padomi – kā plānot panākumiem bagātu gadu
Foto: Publicitātes foto
KRUSTTEVS.COM · 31.12.2012. 14:56

Tā kā gadumija ir jau klāt un arī kārtējais zemeslodes gals pārcelts uz vēlāku laiku, arvien vairāk cilvēku visā pasaulē aizdomājas par to, kā ķerties vērsim pie ragiem – proti, saplānot nākamo gadu un piepildīt savas ieceres. Plānotāju LEADER ražotāji ir sagatavojuši dažus padomus, kuriem vajadzētu palīdzēt jums ne tikai pareizi nospraust mērķus, bet arī tos sasniegt pēc iespējas īsākā laika posmā. 

 

Plānojiet atgriezeniski


Daudzi cilvēki uzskata, ka uz mērķiem jāvirzās hronoloģiski, sākot ar šodienu un apsverot, kas būtu jādara soli pa solim, lai nākotnē sasniegtu mērķi. Šī uz priekšu virzītā metode lieliski noder vienkāršos īstermiņa projektos. Piemēram, lai nopirktu jaunu televizoru vai rezervētu brīvdienu ceļojumu. Taču, ja vēlaties sasniegt sarežģītākus mērķus (atrast jaunu darbu, nomest lieko svaru, izplānot kāzu svinības, pārbūvēt māju), tāda pieeja visdrīzāk nebūs efektīva. Plānojot hronoloģiski, mēs galveno vērību veltām darbībām. Skatu nākotnē aizšķērso daudzās lietas, kas jāpaveic, lai sasniegtu galamērķi, tādēļ pat visgrandiozākie plāni var noslīkt ikdienas steidzamo, bet mazsvarīgo darbu jūrā.

 

Taču, lai tā nenotiktu, LEADER ražotāji uzskata, ka jābalstās uz tā saucamo atgriezeniskās plānošanas sistēmu. Tas nozīmē, ka vispirms ir jānosprauž reāls mērķis, reālā laikā un telpā. Tad šis mērķis ir jāsadala mazākos starpmērķos, kuri arī obligāti ir jāliek noteiktos laika rāmjos. Balstoties uz šiem starpmērķiem, tad attiecīgi arī jāsastāda uzdevumu saraksti īsākiem laika periodiem. Sadalot uzdevumus līdz pat atsevišķiem dienas darbiem, kurus ir jāpaveic katru dienu, lai sasniegtu „lielo mērķi”. Atgriezeniskās plānošanas sistēma ar to arī atšķiras, ka tās centrā ir pats mērķis, uz kuru jūs tiecaties, nevis daudzie mazsvarīgie darbi, kas jūs tikai atrauj un novirza no pareizā ceļa. Pamēģiniet izmantot šo sistēmu un būsiet pārsteigti, cik ātri sāks piepildīties jūsu sapņi.

 

Nospraudiet konkrētus mērķus


Mērķu piepildīšanos sekmēs arī tas, ja tie būs nosprausti pareizi un atbildīs četriem galvenajiem kritērijiem. Pirmkārt, mērķi – tie ir rezultāti, kurus jūs vēlaties sasniegt un tāpēc tiem ir jābūt konkrētiem. Jums precīzi jānoformulē galvenais, kas jāsasniedz. Piemēram, „Izskatīties labāk” noteikti ir daudz veiksmīgāks mērķis nekā „Nomest trīs kilogramus”, jo ar trīs kilogramu nomešanu diez vai pietiks, lai jūs tāpēc vien izskatītos labāk. Visdrīzāk būs jāpiestrādā arī pie apģērba, stila, aksesuāriem un citām lietām, kas sekmēs šī mērķa sasniegšanu.

 

Otrkārt, ir jānosaka skaidri kritēriji, pēc kuriem varēsiet spriest, ka mērķis tik tiešām ir sasniegts vai ka jums ir noteikti panākumi ceļā uz to. Bez šādiem skaidriem, izmērāmiem kritērijiem jūs vienkārši mānīsiet sevi. Tāpēc, lai tā nenotiktu, nosakiet sev šos stigros atskaites punktus, jo pareizi formulētiem mērķiem ir jābūt izmērāmiem.

 

Treškārt, mērķiem ir jābūt reāliem. Tādēļ tiecieties sasniegt pēc iespējas vairāk, tomēr neizvirziet neizpildāmas prasības sev. Reālistiski izvērtējiet, ko pašreizējā situācijā jūs tiešām varat izdarīt, bet kuri mērķi būtu jāatliek uz vēlāku laiku, kad būsiet jau paveikuši šo.

 

Un visbeidzot – mērķi, kas nav nosprausti laikā (ielikti konkrētos laika rāmjos), reti kad piepildās. Tāpēc nosakiet mērķu realizācijas termiņus un stingri pieturieties pie tiem. Tā ir jūsu panākumu atslēga.

 

Sāciet ar svarīgāko


Viena no tipiskākajām kļūdām, kas tiek pieļauta ikdienas plānošanā, ir saistīta ar spēju nospraust prioritātes. Cilvēkiem ir grūti izvēlēties, kurš no darbiem ir patiešām svarīgs un būtu jāpaveic pirmais, bet kuru var atstāt uz vēlāku laiku vai nedarīt vispār. Pēc būtības tās ir grūtības ar izvēli, kura jāizdara lēmuma pieņemšanas procesā un ar kuru tā vai savādāk saskaramies mēs visi.

 

Tāpēc, lai taupītu laiku un atvieglotu izvēles izdarīšanu, LEADER ražotāji iesaka sadalīt visus darbus, par kuriem nevarat izšķirties, četrās lielās grupās: „Svarīgie un steidzamie darbi”, „Svarīgie, bet ne steidzamie darbi”, „Steidzamie, bet nesvarīgie darbi” un „Nesvarīgie un nesteidzamie darbi”.

 

Kā jau tas droši vien ir skaidrs no šo grupu nosaukumiem, pareizi būtu sākt ar pašiem svarīgākajiem darbiem, jo no tiem patiesībā ir atkarīga jūsu nākotne un panākumi. Savukārt tie darbi, kas ir steidzami, bet mazsvarīgi, vai arī nav nedz steidzami, nedz arī svarīgi – visdrīzāk ir tie darbi, kurus jums ir pacenties uztiept kāds cits. Tie nav jums, bet kādam citam svarīgie darbi, kas sekmēs viņu, nevis jūsu mērķu sasniegšanu. Tāpēc izvērtējiet savas prioritātes ļoti rūpīgi, jo no tā var būt atkarīgi jūsu panākumi nākamajā gadā. Protams, ja vien jūs ņemsiet vērā šos padomus un ieteikumus.