RezervesDALAS24.lv

Nauda un vara / Skats

Nedēļas TOP 5: Lācene atmiņās un krītoši ierēdņi

Nedēļas TOP 5: Lācene atmiņās un krītoši ierēdņi
Foto: No mezi.lv. Vai lācenes Mades likvidēšana bija vienīgā izeja no situācijas, iespējams, neuzzināsim nekad...
Armands Jēgermanis · 30.04.2012. 00:16

Neprognozējami mēdz būt ne tikai cilvēki, bet arī faunas pārstāvji, kuriem mēdz uznākt vēlme doties tuvāk florai. Pirmos šādos gadījumos mēdz ievietot slēgta tipa vietās, otros – „tiesāt” neatgriezeniski un bez sprieduma. Nav šaubu, daži gribētu, kaut būtu otrādi.

 

Ķepainis brīvsolī

 

Pirmdienas rītā tika konstatēts, ka no Līgatnes dabas taku voljera ne pirmo reizi izbēgusi Latvijā jau visai labi zināmā lācene Made. Izmantojot ķetnas lāpstu vietā, dzīvnieks zem būra režģiem izraka dziļu bedri, izkļuva laukā un devās pastaigā, pāris dienas vazājot aiz deguna visus viņas meklētājus un pievilinātājus. Līdzīgu „triku” pinkaine bija izstrādājusi jau pagājušajā augustā.

 

Dienu vēlāk Madi atrodot, speciālisti konstatēja, ka dzīvniekam vērojamas nervozitātes pazīmes, tāpat secināts, ka iemidzināšanas mēģinājumi var radīt lielāku apdraudējumu apkārtējiem, un lāceni nolemts likvidēt. Tas arī tika izdarīts, sabiedrībā izraisot sašutuma vētru un virkni dažādu spekulāciju, bet likumsargiem šajā sakarā uzdodot ķerties pie starpgadījuma izmeklēšanas.

Apdalītie „bombardētāji”

 

Gluži kā atrauga no nesenā referenduma nedēļas sākumā izskanēja nacionālboļševika Vladimira Lindermana pārstāvētās biedrības „Par dzimto valodu” partneru – citas biedrības ar nosaukumu „Par godīgumu un taisnīgumu” iecere sākt protesta kampaņu „Aliens are coming!”, kurā aicinās Latvijas nepilsoņus aktīvi „bombardēt ar vēstulēm Eiropas Savienības institūcijas, lai protestētu pret šeit pastāvošo etnisko diskrimināciju. Protestētāji cer, ka šīs vēstules kļūs par argumentu, lai eirokrāti piespiestu Latvijas valdību lemt par balsstiesību piešķiršanu nepilsoņiem pašvaldību vēlēšanās.

 

Var tikai minēt, cik paaudzēm Latvijā būs jānomainās, lai šādi „diskriminēto” krekšķīši beigtos. Ņemot vērā, ka šobrīd tiesībās „apdalīto”, kuri „dzīvo šeit visu savu mūžu”, skaits sasniedz teju trešdaļmiljonu, iniciatīvas jauniem protestiem un līdzīgas aktivitātes, domājams, tik drīz nebeigsies.

Zudusī kompetence?

Nedēļas sākums sliktas ziņas atnesa arī ilggadējam Izglītības un zinātnes ministrijas valsts sekretāram Marekam Gruškevicam, kurš izpelnījās disciplinārlietu un ierastā amata zaudējumu. Attiecīgās nozares ministrs Roberts Ķīlis secinājis, ka piecus gadus minētajā amatā nostrādājušajam Gruškevicam trūkst tam nepieciešamo īpašību un kompetences.

 

Tiesa, pagaidām ministra publiski izteiktie argumenti ir visai interesanti – ne tikai liekot noprast, ka kārtības nav bijis ne saimnieciskajos jautājumos, ne ministrijas organizētajos iepirkumos, Ķīlis atzinis, ka pirms stāšanās ministra amatā viņam „no dažādām auditorijām” stāstīts par šaubīgiem darījumiem ministrijas paspārnē, bez tam esot „pilns ar cilvēkiem”, kuri prasot „valsts sekretāra galvu”. Ilggadējais ierēdnis gan bez nodarbošanās nepaliks, un vistuvākajā laikā par viņa nākamo nodarbošanos lems valdība.

Aizveda „uz kafiju”

 

Trešdien medijus operatīvi aplidoja ziņa par Latvijā zināmā čečenu izcelsmes uzņēmēja Bislana Abdulmuslimova aizturēšanu. Pretēji tajā pašā vakarā vietām izskanējušajai informācijai, biznesmenis nav ticis apcietināts, bet tikai nopratināts.

 

Lielus pārtikas pārstrādes un citu nozaru uzņēmumus apvienojošā holdinga „AB Holding” līdzīpašnieks, kurš īpaši pēc publicitātes nekad nav tiecies, no vienas puses tiek „mālēts” kā ietekmīga biznesa figūra, no otras – krimināla autoritāte ar noslieci uz reiderismu un iespējamu neatļautu politisko partiju finansēšanu. Līdz šim viņš bijis iesaistīts gan „Latvijas Krājbankas” problēmu risināšanā, gan publiskos konfliktos, turklāt sabiedriskā vietā pamanījies izvicināties ar šaujamo. Dažas dienas pēc nopratināšanas viņš medijiem atklāja, ka tiesībsargi interesi par viņu nav izrādījuši saistībā ar kādu no jau izskanējušajām „skaļajām” lietām, bet citu, kas Latvijai būšot „patīkams jaunums”.

 

Varbūt pie viena arī šovs? Kā zināms, vietējie korupcijas „apkarotāji” uz tiem ir ļoti spējīgi.

Psihopāti ir tepat līdzās

 

Teroristu un viņiem līdzīgu skalotu smadzeņu nēsātājiem aktivizētas biszāles eksplodē ne tikai kaut kur arābu valstu tuvumā. Piektdien Ukrainas pilsētā Dņepropetrovskā dažādās cilvēku pilnās vietās nogranda četri sprādzieni, kuros cieta 29 cilvēki. Tiek pieņemts, ka bumbas bijušas ievietotas atkritumu konteineros. Piektā ļaundaru uzstādītā „elles mašīna” savlaicīgi atrasta un neitralizēta. Pēc eksplozijām pilsētas ielās ievesti bruņutransportieri.

 

Savukārt Ukrainas varasiestādes pēc vērienīgajām teroristu aktivitātēm par informāciju, kas palīdzētu notvert sprādzienu organizatoru, izsludinājušas divu miljonu grivnu (132 400 latu) lielu atlīdzību.