RezervesDALAS24.lv

Nauda un vara / Skats

Iedzīvotāji mēneša laikā par maksu nodevuši jau 44 000 PET pudeļu

Iedzīvotāji mēneša laikā par maksu nodevuši jau 44 000 PET pudeļu
Foto: Ekrānšāviņš no interneta
KRUSTTEVS.COM · 15.05.2013. 10:39

Aprīļa laikā AS „Latvijas Zaļais punkts” un plastmasas pudeļu pārstrādes uzņēmuma “PET Baltija” pilotprojektā “PET pudeļu pieņemšana no iedzīvotājiem par atlīdzību” iedzīvotāji pārstrādei nodevuši jau 44 000 PET pudeles. Pārstrādei nodotais pudeļu skaits kopā veido aptuveni 1,5 tonnas plastmasas.

 

Projekta laikā visaktīvākie iedzīvotāji bijuši Ogrē, kur aprīlī nodotas teju 11 800 plastmasas dzērienu pudeles, veidojot aptuveni 390 kilogramus plastmasas.

 

Kaspars Zakulis, AS „Latvijas Zaļais punkts” direktors: „Mums ir patiess gandarījums par iedzīvotāju iesaistīšanos un aktivitāti pilotprojektā par pudeļu pieņemšanu no iedzīvotājiem par atlīdzību. Tas viennozīmīgi liecina par to, ka arī neliela materiāla atlīdzība, t.i. 1 santīms par pudeli, var būt laba motivācija atkritumu šķirošanai. Aicinām iedzīvotājus iesaistīties šajā projektā arī turpmāk, nododot saplacinātas PET pudeles, kādā no 11 taras punktiem visā Latvijā.”

 

Taras punktā par katru PET pudeli neatkarīgi no tās izmēra iedzīvotājem tiek maksāts 1 santīms. Savāktās pudeles tiks nogādātas uz pārstrādi Baltijā lielākajā PET pudeļu pārstrādes rūpnīcā „PET Baltija”, kas atrodas Jelgavā.

 

Alberts Strauts, AS „PET Baltija” direktors:„Ņemot vērā, ka no pārstrādātām PET pudelēm iegūtās pārslas ir pieprasītas starptautiskajā tirgū, tā ir veiksmīga biznesa un eksporta iespēja. No vienas PET pudeles var iegūt aptuveni 35 - 40 gramus PET pārslu. Aptuveni 95 % mūsu uzņēmuma saražoto pārslu nonāk Eiropas Savienības valstīs, kur tās galvenokārt izmanto poliestera šķiedras ražošanai. No šīs šķiedras ražo, piemēram, apģērbus, automašīnu gaisa filtrus un citus izstrādājumus. Protams, PET pārslas izmanto arī jaunu PET pudeļu ražošanai.”

 

Pārslu krāsa ir atkarīga no pudeļu krāsas, proti, no caurspīdīgām pudelēm iegūst caurspīdīgas, no zaļām – zaļas, no zilām – zilas PET pārslas. Šobrīd lielākā daļa no aprīlī projekta laikā savāktajām PET pudelēm ir tumšās (krāsainās) un caurspīdīgās pudeles.

 

Projekta „PET pudeļu pieņemšana no iedzīvotājiem par atlīdzību” mērķis ir pārbaudīt PET pudeļu depozīta sistēmas darbību, kas balstīta uz esošās infrastruktūras izmantošanu un neprasa milzīgus finanšu ieguldījumus. Lai iegūtu datus par sistēmas darbību, plānots savākt 2 miljonus dzērienu PET (polietilēnteraftalāta) pudeļu. Šobrīd iedzīvotājiem ir pieejami 11 taras punkti Rīgā, Ogrē, Siguldā, Talsos, Rūjienā, Valkā, Valmierā, kuros par katru nodoto PET pudeli tiek maksāts 1 santīms. Pieņemtas tiek tikai tādas PET pudeles, kuras ir iespējams pārstrādāt. Pārstrādei nederīgās ar PVC (polivnilhlorīds) etiķeti apvalkotas pudeles netiek pieņemtas.

 

Šobrīd no iedzīvotājiem PET pudeles par samaksu tiek pieņemtas SIA „Argoton” taras punktos:   

 • Nometņu iela 64, Rīga (Āgenskalns)   

 • Vitrupes iela 5, Rīga (Mangaļsala)   

 • Čiekurkalna 3.šķērslīnija 22, Rīga (Čiekurkalns)   

 • Baltā iela 1, Rīga (Iļģuciems)   

 • Prūšu iela 3, k-9., Rīga (Ķengarags)

 • Skolas iela 18a, Ogre

 • Rūdolfa Blaumaņa iela 2, Sigulda

 • Krišjāņa Valdemāra iela 16, Talsi

 • Centra laukums 6, Rūjiena

 • Raiņa iela 32A, Valka

 • Rīgas iela 13, Valmiera