RezervesDALAS24.lv

Nauda un vara / Skats

Sieviete pelna vairāk! Nu, un?

Sieviete pelna vairāk! Nu, un?
Foto: No geiconow.com.
Kintija Bulava · 17.05.2012. 00:10

Iemācies ar to sadzīvot! Viens no vīriešu lielākajiem kompleksiem meklējams naudas makā. Protams, ja naudas ir daudz, tas pašlepnumu neaizskar. Bet ko tad, ja sieva pelna vairāk? KRUSTTEVS.COM sarunā ar Psihosomatikas klīnikas psihoterapeitu Artūru Utinānu meklē risinājumus šādai situācijai, ko daudzi mēdz uzskatīt par problēmu.

 

„Jāatzīst, ka Latvijā ir dažādi vīrieši. Ne visi pārdzīvo par to, ka pelna mazāk. Citi šo faktu pieņem un pat apzināti meklē sievietes, uz kuru rēķina varētu parazitēt. Šādi vīrieši nepārdzīvo, bet uztver to kā pašu par sevi saprotamu. Otra daļa vīriešu, kas nonākuši šādā situācijā, gan mēdz pārdzīvot. Ja tas ir ļoti sāpīgi, nauda var būt arī galvenais šķiršanās iemesls,” ievērojis psihoterapeits.

 

Taču, ja vīrietis nav gatavs aiziet, bet naudas problēma arvien milzt un milzt, bieži viņš tai risinājumu meklē alkohola pudelē. Tas uz mirkli mazina saasinātās emocijas. Tiesa gan, kad žvingulis sāk mazināties, mazākuma sajūta uzjundī citreiz pat dubultā.

 

Ko šādā brīdī darīt? Kuros brīžos cilvēks spēj mainīt savu domāšanu? „Nav daudz stāvokļu, kad pārmaiņas paša spēkiem ir iespējamas. Bet daži gadījumi ir. Viens no tiem – cilvēks tik ļoti pārdzīvo par savu finansiālo neveiksmi, ka nodzeras teju līdz baltajām pelītēm. Kad viņš pats sāk apzināties, ka tālāk jau vairs nav, kurp doties, un no alkohola bedres jāsāk rāpties ārā, ar draugu, anonīmo alkoholiķu, garīgo skolotāju palīdzību tas var izdoties. Pēc šāda kritiena bezdibenī un paša vēlmes no tā izrāpties var lēnām mainīties dzīves vērtības,” skaidro A.Utināns.

 

Iespējams, ieskatoties sevī dziļāk, vīrietis saprot, ka patiesībā viņa problēma ir nevis tajā, ka viņš pelna mazāk, bet gan tajā, ka viņš nav interesants, ka viņam trūkst izglītības vai zināšanas kādā dzīvei svarīgā sfērā. Šāda atziņa var kalpot kā galvenā motivācija papildus izglītības iegūšanai un zināšanu papildināšanai.

 

„Ja vīrietis izvirza mērķi, ka grib noķert un pat apsteigt sievas panākumus, tad viņš var šādi atjaunot savu pašvērtējumu. Tomēr pēc pieredzes redzu, ka lielākajai daļai Latvijas vīriešu spēka pārmaiņām ir par maz. Ja dzīves laikā nav paveicies iegūt labu izglītību, viņš visbiežāk no zaudētāja bedres neizķepurojas, bet slīgst tajā arvien dziļāk un dziļāk,” stāsta speciālists.

 

Lai sadzīvotu ar šādu likteni – sieva pelna vairāk, vīrietim jāatrod pašam savi dzīves izaicinājumi, kas sniedz gandarījumu un apmierinājuma sajūtu. Biežākā galējība, kuru pieļauj daudzi – risinājumu meklē alkoholā vai naudu nenesošā darbā.

 

„Darbaholisms var vīrieša pašapziņu tikai vēl vairāk padziļināt. Pārmērīga strādāšana bieži vien iet roku rokā ar mazu fizisko slodzi, stresu, kuru izdodas apslāpēt ar ēdienu. Rezultātā cilvēks pieņemas svarā un sāk ciest no sirds un asinsvadu sistēmas problēmām. Apmeklēt ārstus, lai risinātu šīs problēmas, vīrieša pašapziņai nav nekāds pagodinājums,” atzīst A.Utināns.

 

Ir gan arī situācijas, kad bez psihoterapeita palīdzības atrisināt šo problēmu neizdosies. Ja vīrietis viens ar problēmu galā netiek, pašam jāsaprot, kurš risinājums ir vistīkamākais.

 

Vīrieša viedoklis.


Andris (33), IT speciālists:

 

„Karjeras līkloči var būt neprognozējami, pat par vienu un to pašu darbu atalgojums var atšķirties desmit reizes. Ja sievietei paveicas vairāk nekā viņas vīrietim, tas nav arguments, lai plēstu matus un nodzertos. Protams, ja vienam no pāra pirmajā vietā ir nauda, problēmas būs jebkurā gadījumā, jo tās diezin vai pietiks – apetīte rodas ēdot. Bet, priekšplānā neizvirzot materiālas lietas, neuzskatu to par iemeslu izmisumam.”