RezervesDALAS24.lv

Nauda un vara / Skats

Cīnoties ar “zaļo pūķi”, konferencē Saeimā analizēs risinājumus alkohola patēriņa mazināšanai Latvij

Cīnoties ar “zaļo pūķi”, konferencē Saeimā analizēs risinājumus alkohola patēriņa mazināšanai Latvij
Foto: Wikipedia.org
KRUSTTEVS.COM · 02.03.2015. 18:12

Otrdien, 3.martā, norisināsies konference, kas veltīta starptautiskās prakses un Latvijas situācijas analīzei, kā arī pieredzes apmaiņai par alkohola pieejamības mazināšanu un sabiedrības veselības uzlabošanu, pastāstīja tās iniciators, deputāts Imants Parādnieks (NA).

 

Konference “Ekonomiski un sociāla pamatota alkohola pieejamības ierobežošanas politika veselīgai sabiedrībai” norisināsies Rīgā, Saeimas Sarkanajā zālē, Jēkaba ielā 11. Konference būs pieejama arī tiešsaistē Saeimas mājaslapā www.saeima.lv .

 

“Latvija nav pirmā valsts pasaulē, kur secināts, ka alkohols atstāj ilgtermiņa pēdas sabiedrības veselībā, tas ir salīdzinoši biežs invaliditātes un nāves cēlonis un alkoholisma seku novēršana palielina valsts sociālās izmaksas uz citu nodokļu maksātāju rēķina. Galvenais šīs konferences mērķis ir izzināt citu valstu praksi alkohola patēriņa mazināšanā, izprast dažādu pasākumu sociālo un ekonomisko ietekmi, lai mēs varētu izstrādāt efektīvu ilggadēju alkohola akcīzes nodokļa izmaiņu politiku,” skaidroja Parādnieks.

 

Konferencē ekonomiskos un sociālos ieguvumus, paaugstinot alkohola akcīzes nodokli, skaidros viens no vadošajiem alkohola politikas ekspertiem Eiropā - Dr.Jirgens Rēms.

 

Tā kā Igaunija jau kopš 2012.gada ir sākusi īstenot ilggadēju alkohola akcīzes nodokļa paaugstināšanas programmu, par to pieredzē dalīsies Igaunijas Ekonomisko pētījumu institūta pārstāve Marje Josinga. Tikmēr Lietuvas Veselības pētījumu institūta pārstāvis Mindaugs Štelemēks prezentēs uz pierādījumiem balstītu alkohola kontroles politiku un alkohola kaitējumu mazināšanas pieredzi Lietuvā.

 

Līdzās starptautiskajiem ekspertiem uzstāsies ar Latvijas valsts institūciju pārstāvji no Veselības ministrijas, Finanšu ministrijas, Valsts ieņēmumu dienesta, Pārresoru koordinācijas centra, Slimību profilakses un kontroles centra, kā arī no Latvijas Atkarību pētniecību asociācijas.

 

“Kā liecina pasaules prakse, tad viens no efektīvākajiem alkohola pieejamības mazināšanas instrumentiem ir valsts rokās, proti, iespēja regulēt akcīzes nodokli un alkohola izplatīšanu. Šādi tiek uzlabota sabiedrības veselība, mazināta mirstība un pozitīvi tiek ietekmēts valsts budžets – pieaug ieņēmumi un mazinās tēriņi par veselības un sociālo aprūpi, sociālo palīdzību utt.,” uzsvēra Parādnieks.

 

Parādnieks piebilst, ka paaugstinot alkohola akcīzes nodokli, ieguvēji būs tieši sociāli apdraudētās iedzīvotāju grupas, jo tad valsts varēs novirzīt līdzekļus to atbalstam – bērnu brīvpusdienām, veselībai utt.

 

Konferenci plkst. 9.15 ar uzrunu atklās 12.Saeimas deputāts, Budžetu un finanšu (nodokļu) komisijas loceklis Imants Parādnieks, Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča (ZZS) un Veselības ministrs Guntis Belēvičs (ZZS).

 

Savukārt konferences noslēgumā no plkst.12.50 līdz plkst.13.30 Latvijas Ārstu biedrības vadītājs Pēteris Apinis vadīs paneļdiskusiju “Iniciatīva alkohola akcīzes nodokļa izmaiņām 2015.-2018.gadam”.

 

Jau vēstīts, ka Parādnieks ir izstrādājis likumprojektu, kura mērķis ir paaugstināt akcīzes nodokli atsevišķām alkoholisko dzērienu grupām, tai skaitā tā dēvētajai “lētajai nāves dzirai” – alum ar paaugstinātu alkohola saturu, kas bieži pārdodas 2 litru iepakojumos. Tāpat Parādnieks rosina paaugstināt akcīzes nodokli dažādiem subproduktiem – alkoholiskiem kokteiļiem, kā arī vīnam un spirtam.

 

Tā, piemēram, alum ar absolūtā spirta daudzumu līdz 5,8% atkarībā no tilpuma cena gala patērētājam varētu pieaugt no 0,05 līdz 0,21 eiro litrā. Savukārt alum ar absolūtā spirta daudzumu virs 5,8% no 0,28 līdz 0,60 eiro litrā.

 

Pēc Parādnieka aplēsēm, iecerētās izmaiņas budžetu papildinātu par deviņiem miljoniem eiro gadā. Tas ļautu novirzīt lielāku naudu ģimeņu atbalstam, piemēram, padarīt plašāk pieejamas skolēnu brīvpusdienas vai interešu izglītību, lai jauniešu varētu pavadīt laiku saturīgi, nevis izklaidēs ar grādīgajiem dzērieniem.