RezervesDALAS24.lv

Nauda un vara / Skats

FOTO: Pirmās „Cieņas velopatruļas” dienā velobraucēji galvenokārt neievēro luksoforu signālus

FOTO: Pirmās „Cieņas velopatruļas” dienā velobraucēji galvenokārt neievēro luksoforu signālus
Foto: Publicitātes foto
KRUSTTEVS.COM · 16.04.2015. 16:46

15.aprīlī pirmo reizi Rīgā velobraucēju uzvedību pieskatīja „Cieņas velopatruļas”, kuras rīko Ceļu satiksmes drošības direkcija (CSDD) sadarbībā ar Valsts policiju un Policistu velobiedrību. Četru stundu laikā patruļas sastapušas vairāk nekā 150 velobraucējus.

 

„Vislielākais gandarījums ir par lielo godprātīgo velobraucēju skaitu, kuri ievēro satiksmes noteikumus un ciena citus satiksmes dalībniekus – viņi pavisam noteikti ir vairākumā. Tomēr fiksējām arī situācijas, kurās atsevišķi braucēji lielā ātrumā traucas garām gājējiem, braucot veic neparedzamus vai asus manevrus, vai šķērso krustojumus pie sarkanās gaismas. Šāda veida uzvedība uz ceļa rada bīstamas situācijas, kas var rezultēties nopietnos negadījumos,” pirmajā reidā novēroto komentē CSDD pārstāve Bērziņa.

 

Turklāt lielākajai daļa sastapto velobraucēju nav ne auto, ne velo vadītāja tiesību, kas ne vien ir noteikumu pārkāpums, bet arī apliecina, ka daudzos gadījumos velobraucēji nepārzina satiksmes noteikumus – to atzīst arī paši bez tiesībām braucošie.

 

“Novērojām, ka arī autobraucējiem būtu vairāk jārēķinās ar citiem satiksmes dalībniekiem - bieži vien satiksmi uz veloceļiņiem bloķē stāvēšanai novietoti auto, kas nopietni apdraud velobraucēju drošību un rada nevajadzīgas konfliktsituācijas. Tāpat konstatēti gadījumi, kuros gājēji pārvietojas pa veloceliņiem, par spīti blakus esošajai plašajai ietvei. Skaidrs ir viens – pašu satiksmes dalībnieku savstarpējā cieņa vienam pret otru un satiksmes noteikumiem noteiks to, vai spēsim radīt satiksmes kultūru, kurā nevērīga un apkārtējos apdraudoša attieksme nav pieņemama,” stāsta Zintis Gailis, Policistu velobiedrības vadītājs un viens no „Cieņas velopatruļu” organizatoriem.

 

Velopatruļu laikā sastaptajiem pārgalvīgajiem velobraucējiem tika izteikti brīdinājumi, skaidrota viņu uzvedības radītā bīstamība un spriedzes mazināšanai pirms došanās ceļā pasniegtas antistresa bumbas. Savukārt priekšzīmīgākajiem velobraucējiem, kuri pārvietojās ievērojot satiksmes noteikumus un cieņpilni izturoties pret pārējiem satiksmes dalībniekiem, tika izteikta atzinība, dāvinot velosipēdu zvaniņus veiksmīgākai saziņai uz ceļa. „Cieņas velopatruļas” turpināsies līdz pat aprīļa beigām un nākamā patruļa Rīgas centrā un tā tuvākajā apkārtnē norisināsies jau sestdien, 18. aprīlī.

 

Lielākā daļa sastapto velobraucēju atzinīgi novērtējuši velopatruļu izbraukšanu ielās un atzina, ka arī viņiem ikdienā traucē atsevišķu braucēju pārgalvīgā un agresīvā uzvedība satiksmē, kas ne vien apdraud viņus pašus, bet arī rada nepamatoti sliktu iespaidu par velobraucējiem kopumā. Tiesa, ne visi patruļu laikā satiktie velobraucēji bijuši atsaucīgi – konstatēti arī pārgalvīgo velobraucēju bēgšanas mēģinājumi.

 

Ar „Cieņas velopatruļām” CSDD ar partneriem turpina pērn iesākto kampaņu „Cieņa darbojas!”, aicinot visus satiksmes dalībniekus atcerēties, ka uz ceļa neviens nav pārāks par citiem un atsevišķu satiksmes dalībnieku nevērība pret apkārtējiem tikai vairo savstarpējos konfliktus un negadījumu skaitu. Kampaņas ietvaros ikviens satiksmes dalībnieks tiks uzrunāts arī ar video klipiem un vides reklāmām, kā arī visiem būs iespēja īpašā „Cieņ-o-metra” aplikācijā noskaidrot savu uzvedības kultūras līmeni ceļu satiksmē.

 

Kampaņu organizē CSDD, Satiksmes ministrija un Valsts policija, atbalsta – SIA „Statoil Fuel & Retail Latvia” un „If Apdrošināšana”.