RezervesDALAS24.lv

Nauda un vara / Skats

Energoefektivitātes uzlabošana: ko tas nozīmē iedzīvotājiem un uzņēmumiem

Energoefektivitātes uzlabošana: ko tas nozīmē iedzīvotājiem un uzņēmumiem
Foto: Publicitātes foto
KRUSTTEVS.COM · 23.04.2015. 17:23

Taupīga elektrības, siltuma un ūdens izmantošana pamazām kļūst par ikdienu gan privātos mājokļos, gan biznesā. Taču energoefektivitātes pasākumi būtu grūti īstenojami bez modernajām tehnoloģijām, saka foruma “Enerģētika 2015. Efektivitāte. Attīstība. Ilgtspēja” organizatora „BIG event” vadītāja Solvita Ķieģele.

 

Enerģētikas un finanšu eksperti uzsver, ka nopietna enerģijas patēriņa mazināšana ne tikai atbilst pirms dažiem gadiem pieņemtajai ES direktīvai, bet arī ļauj palielināt biznesa ilgtspēju un rūpēties par apkārtējo vidi. Savukārt par resursu taupīšanu parūpēties var ikviens: gan liels ražošanas milzis, gan neliels ģimenes uzņēmums, gan ikviens cilvēks, izslēdzot lieku apgaismojumu.

 

„Ikvienai ēkai var rast tieši tai pielāgotu energoefektīvu risinājumu vai tā būtu liela ražotne, vai arī privātmāja. Risinājumi var būt dažādi, piemēram, automātiska klimatkontrole, elektrības patēriņa mērītāji, gaismas regulēšanas ierīces, kas atslēdz apgaismojumu, ja ēkā neuzturas cilvēki,” dažādas iespējas uzskaita „Schneider Electric Latvija” izpilddirektors Kaspars Rokens.

 

Lūk, tehnoloģijas un ierīces, kas ļaus ietaupīt enerģiju un palīdzēs saudzēt vidi.

 

1. LED spuldzītes, inteliģenti apgaismes risinājumi

LED spuldzītes kļūst aizvien pieejamākas cenu ziņā. Tās ļauj ietaupīt teju 90% patērētās enerģijas. Tāpat būtiski elektrības patēriņu samazina arī dažādi sensori un viedie slēdži. Piemēram, kustību sensori nodrošina to, ka lampas ir ieslēgtas tikai tad, ja kāds atrodas telpā. Savukārt dienasgaismas sensori automātiski pielāgo apgaismojumu dabīgajiem āra apstākļiem – ja telpa ir pietiekami gaiša, lampas izslēdzas, ja kļūst tumšāks – ieslēdzas.

 

„Protams, ēkā var izvietot tikai kustību sensorus, taču kompleksās vadības sistēmas ļauj ietaupīt daudz efektīvāk,” uzskata K.Rokens.

 

2. Kompleksās enerģijas vadības sistēmas

Kompleksās elektrības, gāzes, arī ūdens vadības sistēmas, kas nepārtraukti seko patēriņam un pielāgo to katra brīža vajadzībām, padara enerģijas izlietojumu efektīvāku un ļauj ietaupīt apmēram 15%. Iespēja vadīt ēkas elektroierīces attālināti ļauj arī izslēgt apgaismojumu vai paaugstināt temperatūru, lai atgriežoties jūs sagaidītu patīkams siltums. Ja vadības sistēma ļauj izveidot patēriņa profilu, tad var mainīt arī lietošanas paradumus.

 

„Divu gadu laikā SEB galvenajā ēkā Valdlaučos energoefektīvos risinājumos esam ieguldījuši vairāk nekā 200 tūkst. eiro. Rezultātā elektrības patēriņš ir samazinājies par 15%,” reālu piemēru min „SEB bankas” valdes loceklis Ints Krasts.

 

3. Automātiska atsevišķas iekārtas, piemēram ūdenssildītāja (boilera) vai apkures katla vadība

Automātiska ūdens sildītāja vai apkures katla vadība uzlabo tā darbības efektivitāti un palīdz ietaupīt apmēram 15%. Viedā vadība ļauj nepārkarsēt ūdeni, iekārtas darbību var piemērot konkrētā brīža vajadzībām, savukārt āra sensors ļauj siltā laikā tērēt mazāk. Starp citu, arī ūdens sildītāju var aprīkot ar īpašu siltumizolācijas kārtu, kas samazina izdevumus par ūdens uzsildīšanu.

 

4. Viedie radiatoru termostati

Viedie termostati, kas kontrolē atsevišķi katru radiatoru un pielāgo siltuma daudzumu konkrētai telpai un diennakts laikam, palīdz ietaupīt apmēram 10%. Līdzīgu ietaupījumu – apmēram 10% apmērā var panākt, izmantojot arī citas viedās ierīces, kas uzlabo šķidruma apriti apsildes sistēmā un regulē temperatūru.

 

5. Radiatoru reflektori

Aiz radiatoriem novietoti reflektori, kas atstaro siltumu telpā, ļauj ietaupīt līdz 5% enerģijas. Tas ir vienkāršs risinājums nesiltinātām telpām, kas vislabāk darbojas tad, ja apsildes ierīces nav aizkrautas ar mēbelēm vai aizklātas ar bieziem aizkariem.

 

Protams, nekas nesanāks, ja ēkas un telpas netiks turētas kārtībā. SEB bankas ekspertu aprēķini liecina, ka veicot pilnu mājas renovāciju (jumta maiņu, bēniņu siltināšanu, logu maiņu, fasādes darbus un karstā ūdens sistēmas modernizāciju), var sasniegt ievērojamu – 45-70% lielu energoresursu ietaupījumu, bet, nomainot daudzdzīvokļu mājai tikai apkures sistēmu, ietaupījums būs ap 25%.

 

„Ikviena ģimene var noblīvēt vai nomainīt logus, izmantot energoefektīvas spuldzītes, uzstādīt sensorus vai vienkārši izslēgt elektrību, kad tā nav vajadzīga, vai, izejot no mājām, atvienot visas elektroierīces,” skaidro „SEB bankas” sociālekonomiskas eksperts Edmunds Rudzītis.

 

Šodien, 23.aprīlī, jau ceturto reizi norisinās forums „Enerģētika 2015. Efektivitāte. Attīstība. Ilgtspēja”. Tajā par aktuālākajiem enerģētikas tirgus jautājumiem: elektrības cenām, drošām piegādēm un infrastruktūras attīstību, potenciālo gāzes tirgus atvēršanu stāstīs pieredzējuši nozares profesionāļi.