RezervesDALAS24.lv

Nauda un vara / Skats

TOP 5 finanšu piesaistes mehānismi

TOP 5 finanšu piesaistes mehānismi
Foto: Publicitātes foto
KRUSTTEVS.COM · 24.09.2015. 20:25

Ikviens zina, ka uzsākt vai attīstīt biznesu bez finansējuma ir grūti vai teju neiespējami. Tāpēc, ja esat izstrādājuši daudzsološu ideju un jums ir ambīcijas iekarot lielus, jaunus tirgus, bet banka kredītu atteikusi, nevajag visam atmest ar roku. Latvijas Universitātes profesors Andris Deniņš dalās pieredzē par dažādām metodēm finanšu piesaistei biznesa uzsākšanai un attīstībai. 

 

Bez klasiskajiem finanšu instrumentiem – bankas izsniegta aizdevuma vai naudīgiem draugiem, mūsdienās ir pieejami arī dažādi citi varianti. Ārpus banku sektora paveras plaša, iespējām bagāta pasaule, kas ļauj izvēlēties savam biznesam atbilstošāko finanšu piesaistes mehānismu. Piedāvāju piecas, manuprāt, labas alternatīvas līdzekļu piesaistei.

 

Latvijas Biznesa eņģeļu tīkls

Biedrība “Latvijas Biznesa eņģeļu tīkls” (LatBAN) vienkopus pulcē pieredzes bagātus uzņēmējus - biznesa eņģeļus, kas ir gatavi investēt savus privātos līdzekļus jaunos un daudzsološos projektos. Biznesa eņģelis ir privātais investors, kurš guvis pieredzi uzņēmējdarbībā un ir gatavs investēt līdzekļus start-up projektos. Viņš ir nozīmīgs atbalsts jaunajiem uzņēmumiem ar izaugsmes potenciālu to agrīnā attīstības stadijā.

Biedrības mērķis ir paplašināt un attīstīt biznesa eņģeļu tīklu Latvijā un atbalstīt jaunus un daudzsološus projektus. Ik mēnesi iespējams pieteikties LatBAN organizētajai Investīciju sesijai, kurā pulcējas investori, kas gatavi investēt un atbalstīt jaunos projektus. Pieteikto projektu autoriem ir iespēja prezentēt savus projektus klātienē, saņemt padomus un ieteikumus.

 

Zaļo tehnoloģiju inkubators

2014. gadā, sadarbojoties Ekonomikas ministrijai, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūrai un Norvēģijas Inovāciju aģentūrai un Norvēģijas valsts industriālās attīstības korporācijai (SIVA), tika uzsākts projekts „Zaļo tehnoloģiju inkubators”. Šim mērķim ir nodibināts SIA “Green industry innovation center”, kas darbojas Latvijas Universitātes, Rīgas Tehniskās universitātes un Norvēģijas valsts industriālās attīstības korporācijas (SIVA) paspārnē. Programmas mērķis ir palielināt “zaļo” komersantu konkurētspēju, veicināt “zaļās” inovācijas un “zaļo” uzņēmējdarbību, kas rezultējas jaunu vai būtiski uzlabotu inovatīvu vides tehnoloģiju, pakalpojumu un produktu izstrādē un ieviešanā.

Inkubatorā biznesa ideju autoriem ir iespēja notestēt savu ideju, saņemt finansiālu atbalstu, kā arī saņemt palīdzību klientu piesaistē. Lai gan šobrīd jau noris aktīvs darbs ar 10 projektiem, Ministru kabinets nupat lēma palielināt aktivitātes pieejamo finansējumu par 877 118 eiro, tādējādi kopējam finansējumam nodrošinot 2,5 miljonus eiro. Par tiem būs iespēja papildus atbalstīt vēl septiņu līdz deviņu projektu iesniegumus.

 

Valsts atbalsta MVU kreditēšanas programma

Gan tikko savu darbību sākušiem, gan jau ilgāk strādājošajiem mazajiem un vidējiem uzņēmumiem (MVU) ir pieejami aizdevumi ar izdevīgiem nosacījumiem valsts atbalsta MVU kreditēšanas programmā. Mikrokreditēšanas programmas kopējais apjoms ir trīs miljoni eiro, un līdzekļi jeb mikroaizdevumi tajā pieejami līdz 2015.gada novembra beigām. Valsts atbalsta MVU kreditēšanas programmu realizē “Grand Credit” saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem Nr.327 “Noteikumi par mikroaizdevumiem saimnieciskās darbības veicēju konkurētspējas uzlabošanai”. Maksimālā pieejamā summa vienam aizņēmējam ir noteikta 25 000 eiro apmērā.  Savukārt pieejamā procentu likme ir, sākot no 6,5% un atmaksas termiņš – līdz 10 gadiem. Valsts atbalsta mikrokreditēšanas programma paredz arī vienkāršotu aizdevuma saņemšanas procedūru.

 

Kickstarter

Daudzi ir dzirdējuši par Latvijas uzņēmuma “Helico Aerospace Industries” projektu “AirDog”, kas interneta vietnē “Kickstarter” 10 dienu laikā savāca vairāk nekā 200 tūkstošus ASV dolāru, tādējādi pat pārsniedzot projekta realizācijai nepieciešamo summu. “Kickstarter” ir pūļa finansējuma vietne, kas paplašina uzņēmējdarbības iespējas piesaistīt finansējumu. Projekts ir sekojošs: “Kickstarter” savā interneta vietnē publicē jaunā produkta ideju ar komercializācijas piedāvājumu un aicinājumu “samest naudu” idejas realizācijai, ja tā patīk pūlim. Kopš 2009.gada “Kickstarter” 9,4 miljoni cilvēku saziedojuši vairāk kā 1,9 miljardus dolāru 92 000 inovatīvu projektu kapitālam.

Šajā projektā līdz šim labi veicies vairākiem latviešiem, piemēram, Vācijā dzīvojošā latviete Jasmīna Grase elektriskās indukcijas moderna dizaina tējkannai “Miito” pūļa finansēšanas vietnē prasītos 150 000 eiro savākusi jau pirmajās 38 stundās. Savukārt Latvijā izstrādātie “Leg&Go” transformējamie kājminamie koka velosipēdi ar 217 atbalstītāju palīdzību savāca 76 268 ASV dolārus (70 067 eiro). Turklāt idejas autori publiski pauda, ka ar pūļa vietnes palīdzību izdevies ne tikai iegūt finansējumu, bet arī atpazīstamību un popularitāti.

 

Eiropas Savienības fondi

Vēl viens veids, kā iegūt nepieciešamo finansējumu sava biznesa sākšanai, ir Eiropas Savienības (ES) fondu līdzekļi. ES fondu nauda jauno uzņēmēju rīcībā lielākoties nonāk caur dažādām programmām un projektu konkursiem. Ar ES fondu atbalstu Latvijā darbojas vairāki biznesa inkubatori, kas uzņēmējiem parasti nodrošina telpas un konsultācijas. Lauku attīstības programmā var gūt finansējumu lauku attīstībai, zivsaimniecībai, mežsaimniecībai. Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) ES finansējumu var piešķirt tiem uzņēmējiem, kuri vēlas eksportēt savu preci vai pakalpojumu un, lai to sāktu darīt, plāno piedalīties starptautiskās izstādēs vai doties ārvalstu vizītēs. Savukārt Centrālā finanšu un līgumu aģentūra (CFLA) 2014. - 2020.gada plānošanas periodā ir kļuvusi par galveno sadarbības iestādi, jo administrē Eiropas Sociālā fonda, Eiropas Reģionālās attīstības fonda un Kohēzijas fonda līdzfinansētos projektus.

Process, kā vari iegūt finansējumu no ES fondiem projektu konkursos, ir aptuveni šāds. Vispirms savai biznesa idejai jāpiemeklē atbilstoša ES fondu aktivitāte. Pēc tam jākonsultējas ar atbildīgo iestādi, kas to administrē un jāiepazīstas ar projekta iesniegšanas noteikumiem. Kad esi sagatavojis projektu, tas jāiesniedz atbildīgajā iestādē. To izvērtē, un, ja to atzīst par labu un vērtīgu, atbildīgā iestāde ar tevi noslēdz līgumu par projekta īstenošanu. Vari ķerties pie darba!