RezervesDALAS24.lv

Nauda un vara / Veiksmes stāsti

Latvijas mikrofoni pasaules šovbiznesā

Latvijas mikrofoni pasaules šovbiznesā
Foto: „JZ Microphones” publicitātes foto.
Armands Jēgermanis · 03.05.2012. 00:13

Brīdī, kad kādā no pasaules vadošajām skaņu ierakstu studijām jaunākos hitus iedzied tādas pasaules mūzikas primadonnas, kā Madonna vai šovasar Latvijā gaidāmā Lady Gaga, vēl viens augsts šīs vasaras muzikālais viesis Stings vai bungas ierībina „Foo Fighters” „sitējs” Teilors Hokinss, neviens no šiem māksliniekiem, domājams, pat nenojauš, ka ieraksti top, izmantojot arī Latvijā ražotus mikrofonus.

 

 

Tie ražoti tepat, pavisam netālu no Rīgas, Mārupē, uzņēmumā „JZ Microphones”. Arī garāmbraucot diezin vai varētu ienākt prātā, ka teritorijā, kas platības ziņā nav īpaši lielāka par četriem futbola laukumiem, top unikāli izstrādājumi, kas ceļo līdz pat pasaules šovbiznesa Mekai Holivudai, kur tos iegādājas mūzikas spīdekļu producenti un skaņu inženieri, kuriem vienkāršu mūziķu padarīšanā par šovbiznesa zvaigznēm nereti ir vislielākie nopelni.

 

Viss sākās ar atjaunošanu

 

Taču līdz Kalifornijai latvju uzņēmums nenokļuva vienā dienā. Viss sākās ar to, ka uzņēmuma dibinātājs, inženieris, izgudrotājs un juvelieris Juris Zariņš, kura iniciāļi redzami arī uzņēmuma nosaukumā, 15 gadu garumā uzkrāja vērtīgu pieredzi, restaurējot vācu un krievu mikrofonus.

 

„Šiem mikrofoniem bija ļoti liela vērtība „second hand” tirgū. Tie ražoti 40. – 50.gados, vēlāk kvalitatīvi restaurēti un faktiski sāka otru dzīvi,” stāsta „JZ Microphones” valdes loceklis Edijs Rudzis, kā piemēru minot mikrofonu „Neumann U47”, ko savulaik izmantojuši slavenākie liverpūlieši „The Beatles” – kvarteta studijā reiz izmantotā mikrofona cena pēc restaurācijas sasniegusi pat 10 – 12 tūkstošus ASV dolāru.

 

Tolaik mikrofoni restaurācijai ievesti pārsvarā no ASV, bet pēc atjaunošanas tie no jauna sūtīti uz ārzemēm, un, ticamākais, ka Latvijā nevienu no restaurētajiem eksemplāriem neatrast. Toties restaurācijas laikā radusies virkne ideju, ko mikrofonos varētu uzlabot. Kaut vai dizaina jomā, kur līdz 1995.gadam nekāds dižais progress nebija manāms.

 

Tā nu J.Zariņš kopā ar partneriem sācis ražot mikrofonus dažādiem uzņēmumiem, līdz 2007.gadā izveidojis „JZ Microphones”. Piesaistot privāto kapitālu, tapuši vēl unikālāki dizaini ar īpašībām, kas nepiemita konkurentu produktiem. līdz ar to radusies doma izveidot savu zīmolu un pilnībā kontrolēt procesu no A līdz Z – sākot ar ražošanu un beidzot ar mārketingu un pārdošanu.

 

Ekskluzīvi pēc kvalitātes un cenas

 

Uzņēmumā tapušie mikrofoni ir ekskluzīvs produkts ne vien to īpašību, bet arī cenu ziņā – Mārupē tapusī produkcija ne tuvu nav no lētā gala, un ekskluzīvo ierīču iegādei jāatvēl no 700 līdz 4000 ASV dolāru par gabalu. No līdziniekiem tie atšķiras ar īpašu tehnoloģiju izmantošanu skaņas uztveršanā, lai nodrošinātu nevainojamu tās tīrību, unikālu ražošanas tehnoloģiju un rokām veidotu kapsulu, kas nodrošina pareizu skaņas producēšanu, lai neveidotos tā saucamie atpakaļejošie viļņi un skaņas atbalsošanās.


E.Rudzis skaidro, ka mikrofonos iestrādātas „gaisa kabatas”, bet membrānas pārklājums veidots divos līmeņos ar zelta un citu metālu sakausējumu un plānākajai no tām pa virsu uzlikti mazi zelta punktiņi, kam ir izšķiroša nozīmē iespējamo traucējumu novēršanā un perfektas skaņas reproducēšanā.


No stāstītā nojaušams, ka produkta izstrādāšanā ieguldīts arī pamatīgs zinātniskais darbs – lai iegūtu ideālu rezultātu, testi un pētījumi veikti lielā skaitā. Savukārt par gala rezultātu runā kaut vai fakts, ka diviem „JZ Microphones” ražotajiem modeļiem tiek dota mūža garantija.


Latvijas skaņa vairāk nekā 40 valstīs

 

2008.gadu var saukt par starta gadu gājienā uz pasaules tirgiem – tieši togad no Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras saņemts atbalsts uzņēmuma dalībai izstādēs ASV un Vācijā, kā arī darbinieku apmācībai par ražošanas īpatnībām.


Uzņēmuma valdes loceklis atklāj, ka nākamie klienti tiek sastapti dažādās tehnoloģiju izstādēs, kā arī ar mūzikas aprindās strādājošu draugu un paziņu palīdzību, bez tam tiek aktīvi strādāts pie reklāmas, mārketinga un sevis popularizēšanas sociālajos medijos. Kāda gan ir izstādes apmeklētāja reakcija, redzot, ka uzņēmums no viņam nezināmas valsts piedāvā mikrofonu par šķietami pasakainu cenu?


„Cilvēks ierauga šādas „high end” lietas un grib tās izmēģināt kaut vai ziņkāres pēc – kā „skan” mikrofons, kas maksā 3000 dolāru?” ielaušanos starptautiskajā apritē atceras E.Rudzis, piebilstot, ka nu jau firmas zīmols pasaulē ir labi pazīstams - „JZ Microphones” ražojumi tiek izmantoti ASV, Vācijā, Francijā, Anglijā, Itālijā, Japānā, Korejā, Ķīnā, Austrālijā un citās, kopumā vairāk nekā 40, valstīs.


Tajā pat laikā Latvijas tirgū tiek pārdots tikai 0,1% no saražotās produkcijas, un lielākoties par ekskluzīvajiem mikrofoniem interesējas vietējie hiphopa aktīvisti – šajā žanrā skaņas detalizācijas līmenis ir īpaši būtisks.


Uzņēmuma pārstāvis teic, ka ik gadu īpašniekus atrod vidēji ap 1000 „JZ Microphones” ražojumu, bet šogad pārdošanas apjomus plānots palielināt pusotru reizi, labākajā gadījumā – pat divkāršot.


Ekonomiskais produkts „ceļ” pārējos


Šodien „JZ Microphones” var lepoties, ka ir 100% Latvijas uzņēmums. Ražošanā nodarbināti 30 darbinieki, birojā strādā vēl ap desmit. Tikai šogad februārī tirgū laists uzņēmuma jaunākais veikums - „high end” ekonomiskā segmenta produkts par 700 ASV dolāriem, ko var atļauties ne vien mūzikas industrijas dūži, bet arī tie, kuri ierakstus veic mājas apstākļos.


„Pieprasījums pēc šiem mikrofoniem aug ar katru dienu, un tagad būtiskākais ir nodrošināt attiecīgos ražošanas apjomus. Bet pats galvenais, ka šis izstrādājums „velk līdzi” arī dārgākus produktus,” uzsver E.Rudzis.