RezervesDALAS24.lv

Smalkais stils / Smalkais stils

Ar krāšņu programmu jau šonedēļ notiks Līvu svētki Mazirbē

Ar krāšņu programmu jau šonedēļ notiks Līvu svētki Mazirbē
Foto: Kaspars Ūdris
Kaspars Ūdris · 23.07.2012. 15:10

Lielākais un nozīmīgākais lībiešu kultūras dzīves notikums pasaulē “Līvõd pivād 2012 Līvu svētki” šogad norisināsies 28. jūlijā lībiešu ciemā, Mazirbē.

 

Mazirbe Līvu svētku laikā kļūst par lībiešu kultūras galvaspilsētu, kur ikvienam ir iespēja piedzīvot lībiešu kultūru tās daudzveidībā un krāšņajā amplitūdā. Mazirbe šajā dienā ir vieta, kur satiekas lībieši, lībiešu pēcteči un lībiešu kultūras pārstāvji no visas Latvijas, kā arī viesi no ārzemēm.

 

“Mäd tūlbizāiga um mäd rov kädstõ!”

“Mūsu nākotne ir mūsu tautas rokās!”

 

Šī gada svētku galvenais motīvs ir katru iedvesmot par lībiešu kultūru. Katram likt aizdomāties par savu nozīmīgumu lībiešu tautas nākotnes veidošanā un kultūras attīstībā. Atcerēties, ka viss ir mūsu pašu rokās, domās un sirdīs. Cieņas izrādīšana mūsu senčiem, mīlestība pret līvu krastu, tālredzība lībiešu tautas nākotnē un mērķtiecīgs darbs līvu kultūras saglabāšanā. Šajos svētkos katram būs iespēja ielikt savu pozitīvo domu un vēlējumu lībiešu tautai, kopīgi veidojot smilšu mandalu visu svētku laiku.

 

Līvu svētki saturiski ietvers gan izglītojošu, gan izklaidējošu programmas daļu. Katram interesentam būs iespēja lībiešu kultūru iepazīt sev saistošā veidā, piedaloties izglītojošās nodarbībās, klausoties lībiešu melodijas kora un lībiešu mūzikas ansambļu izpildījumā, aktīvi līdzdarbojoties vai kopīgi vienojoties dziesmās un līvu dančos.

 

Līvu svētku diena sāksies ar svētku dievkalpojumu plkst. 10:00 Mazirbes baznīcā. Savukārt svētku atklāšanas ceremonija norisināsies plkst .12:00 pie Līvu tautas nama. No plkst. 13:30 Līvu tautas nama zālē notiks radošās nodarbības “Izzini lībisko”. Radošo nodarbību laikā ikvienam būs iespējams mācīties lībiešu melodijas kora “Lōja” vadībā, piedalīties mākslinieka Elmāra Gaigalnieka smilšu mākslas meistarklasē un uzzināt par lībisko smiltīs. Tiks izklāstīts arī Līvu tautas nama pastāvēšanas stāsts Līvu Savienības Mazirbes grupas vadībā. Būs iespēja iepazīt un aplūkot lībiešu arheoloģiskos tautas tērpus, ielūkoties lībiešu ēdienu pasaulē un apgūt lībiešu valodu valodas radošajā nodarbībā. Meistarklases norisināsies līdz plkst. 17:00.

 

Svētku vakara daļa sāksies plkst.17.00 uz lielās skatuves pie Līvu tautas nama. Uzstājoties korim un grupām, kuri pamazām ievedīs lielajā Līvu nakts mistērijā. Plkst. 17:00 pie Līvu tautas nama apvienotais lībiešu koris, kora “Lōja” vadībā, ieskandinās svētku lielkoncertu. Lielkoncerta laikā būs dzirdamas lībiešu mūzikas apvienības – Nurmorkestõr, koris “Lōja”, kā arī citi izpildītāji – folkloras kopa “Skandinieki”, grupa “sulA”.

 

Plkst. 19:00 kopīgi aizceļosim laikā un telpā, izdzīvojot Daces Micānes-Zālītes, Jāņa Purviņa un Dāvja Stalta radītās folkopera “Zalkša līgava” stāstu, tautas deju asnambļa “Līgo” izpildījumā. Bet svētku balles daļu atklās leģendārie mūzikas izpildītāji Ieva Akurātere un Juris Kulakovs ar grupu.

 

Saulei rietot tiks iekurts Līvu uguns jūras krastā, bet Līvu nakts pavadījums iegūs jaunus muzikālos ritmus lībiešu skaņās vairāku DJ radītā muzikālā piedzīvojumā. Pasaulīgai mūzikai mijoties ar mūsidenu mūzikas ritmiem un lībiešu mūzikas motīviem. Dj Matīsa Akurātera, Dj Kalnozola&Širmeļa un citu DJ pavadībā, kopīgi aizvadīsim Līvu nakts burvību, sagaidot saullēktu.

 

Paralēli svētku programmai no plkst. 10.00 Mazirbes jūrmalā notiks Dundagas novada atklātā čempionāta pludmales volejbolā vīriešiem 3.kārta. Lībiešu mandalas veidošana mākslinieka Elmāra Gaigalnieka vadībā. Amatnieku tirdziņš visu svētku norises laiku. Bet pusnaktī Līvu tautas nama zālē būs iespējams vērot kino seansu „Lībiešu retro kino”.

 

 

Ar šiem svētkiem Dāvis Stalts pasakās par atbalstu saviem tautiešiem par kopīgajām pūlēm lībiešu tautas labā, atstājot Līvu savienības valdes priekšsēdētāja amatu.

 

Informācijai lūdzam rakstīt uz livodpivad@gmail.com vai sekot līdzi jaunumiem twitter.com/livodpivad.

 

Uz tikšanos vienā no vasaras visskaistākajiem piedzīvojumiem līvu krastā!