RezervesDALAS24.lv

Smalkais stils / Smalkais stils

Mūžībā aizgājis latviešu teātra karalis Oļģerts Kroders

Mūžībā aizgājis latviešu teātra karalis Oļģerts Kroders
Foto: 10minutes.lv
· 10.10.2012. 21:00

Bez Krodera Latvijas teātris 20. un arī 21. gadsimtā nebija iedomājams. Viņa dzīve bez Latvijas un latviešu teātra arī.

 

Oļģerts Kroders. 1921. gada 9.augusts - 2012. gada 10.oktobris.

 

Teātra aprindās režisors tika mīļi saukts par "Oli". Viņš izaudzināja, izskoloja vairākas aktieru paaudzes. Viņš radīja simtiem ģeniālas izrādes. Jau 1999. gadā Kroders saņēma Spēlmaņu nakts balvu par mūža ieguldījumu teātra mākslā. Viņš bija latviešu teātra karalis. 

 

Portāla Krusttevs.com redakcijas kolektīvs izsaka visdziļāko līdzjūtību piederīgajiem un visai latviešu teātra saimei.

 

"Mani nepatīk, ka mani komandē. Es esmu pretī vienmēr. Loģiski – jo neviena iekārta nav laba visiem," -

 

smējās Kroders un savās izrādēs visskaudrāk visu mūžu skāra tieši varas tēmu – tam, ko vara, varmācība nodara cilvēkam, tam, kas aizliedz cilvēkam radošo brīvību.

 

Viņam ir Triju Zvaigžņu ordenis (2001), Latvijas Zinātņu akadēmijas Goda locekļa nosaukums (2007), Latvijas Republikas Kultūras ministrijas gada balvas kultūrā Trīs brāļu balva par mūža ieguldījumu (2007), Latvijas Republikas Ministru Kabineta balva par mūža ieguldījumu teātra mākslā (2009), Latvijas teātra gada skates Spēlmaņu nakts balva par mūža ieguldījumu, viņa izrādes pēdējos gados regulāri saņēmušas skatītāju balvu, Kroders divreiz ar desmit gadu pārtraukumu ir ieguvis Latvijas teātru Labākā režisora balvu. Bet pāri visam – 56 gadi teātrī, 39 lomas teātrī un kino (kam klāt vēl vairāk kā 40 lomas skolu teātrī un Ziemeļos), režijas 136 izrādēm profesionālajos teātros plus 29 izrādēm Ziemeļos.

 

Mums likās, ka viņš dzīvos mūžīgi. Viņam arī. Galvenais viņa dzīvē bija māksla un mīlestība. Un abas viņš baudīja, un abām tām viņš kalpoja līdz pēdējam brīdim. Un dalījās tajā visā. Viņš palika teātrī līdz pēdējam brīdim. Citējot Hamletu: Tālāk tikai klusums... Citējot Kroderu: "Mākslas funkcija ir attīrīt cilvēci. Un likt domāt, jo skaistums izglābs mūs visus."

 

Kroderam tagad ir viegli. Mums jāskumst par to, ka kopā ar viņu aiziet laikmets un daļa Latvijas. Cik liela daļa - tas paliek mūsu ziņā.

 

Atvadīšanās no režisora Oļģerta Krodera notiks Valmieras drāmas teātrī 18. oktobrī no plkst. 11.30 līdz 13.30. Gājiens no teātra uz Dīvala kapiem plkst. 14.

 

Valmieras drāmas teātris, Krusttevs.com