RezervesDALAS24.lv

Smalkais stils / Smalkais stils

FOTO/VIDEO: Vairāki simti aktieru atvadās no latviešu teātra karaļa Oļģerta Krodera

FOTO/VIDEO: Vairāki simti aktieru atvadās no latviešu teātra karaļa Oļģerta Krodera
Foto: Ekrānšāviņi no interneta (LETA, Apollo.lv, Eliesma.lv)
· 18.10.2012. 22:50

Šodien Valmierā atvadīties un pēdējā gaitā pavadīt režisoru Oļģertu Kroderu (09.08.1921.-10.10.2012.) bija ieradušies vairāki simti Latvijas teātru aktieru.

 

Pie teātra jau no agra rīta gūla ziedi un svecītes, vairākas stundas atdot pēdējo godu mūžībā aizgājušajam režisoram nāca aktieri, režisori no visiem Latvijas teātriem un daudzi citi Krodera talanta cienītāji. Uz teātra skatuves, kur bija novietots zārks, gūla ziedu vainagi, mainījās godasardze, uz ekrāna tika demonstrētas Krodera fotogrāfijas un rādīti fragmenti no Krodera izrādēm un intervijām.

 

Atvadīšanās ceremoniju apmeklēja arī kultūras ministre Žaneta Jaunzeme-Grende, Saeimas spīkere Solvita Āboltiņa, eksprezidents Valdis Zatlers un pārstāvji no Valsts prezidenta kancelejas.

 

Pēcāk notika bēru gājiens no Valmieras teātra uz režisora atdusas vietu Dīvala kapos, kuru vadīja mācītājs Krists Kalniņš - aktrises Rēzijas Kalniņas dvīņubrālis. Godinot Krodera piemiņu, visā pilsētā bija izkārti karogi sēru noformējumā.

 

Oļģerts Kroders bija Valmieras teātra režisors (1964‒1974 un kopš 2001. gada), Liepājas teātra režisors (1959‒1964) un galvenais režisors (1974‒1989), kā arī Nacionālā teātra galvenais režisors (1990‒1995).

 

Krodera pēdējā iestudētā izrāde Valmieras teātrī bija Aleksandra Ostrovska "Līgava bez pūra", kuras pirmizrāde notika šovasar.

 

Kroders dzimis 1921.gada 9.augustā Rīgā aktrises Hertas Vulfas un teātra kritiķa, tulkotāja Roberta Krodera ģimenē. 1940.gada septembrī viņš sācis mācības Latvijas Universitātes Filoloģijas un filozofijas fakultātē, bet 1941.gada 14.jūnijā nejaušības dēļ kopā ar ģimeni izsūtīts uz Sibīriju. Latvijā Kroders atgriezies 1956.gadā un nodarbojies ar teātra kritiku. 1959.gadā viņš sācis strādāt Liepājas teātrī, pirmā izrāde profesionālajā teātrī bija Jāņa Kalniņa opera "Ugunī". Ģimenes intelektuālās tradīcijas, paša neatlaidīgais darbs un plašas kultūras intereses izveidojušas Kroderu par vienu no erudītākajām personībām Latvijas teātra mākslā.

 

Krusttevs.com, pēc aģentūras BNS materiāliem

 

Latvijas televīzijas video no atvadu ceremonijas šeit