RezervesDALAS24.lv

Smalkais stils / Smalkais stils

Ar glābējsilītēm izglābti 20 bērni, tagad tās grib aizliegt! Circene nosoda aizliegšanas iniciatīvu

Ar glābējsilītēm izglābti 20 bērni, tagad tās grib aizliegt! Circene nosoda aizliegšanas iniciatīvu
Foto: Krusttevs.com
Kaspars Ūdris · 03.12.2012. 11:17

Veselības ministre Ingrīda Circene atzīst, ka darīs visu iespējamo, lai Latvijā darbu turpinātu glābējsilītes.

 

20! Sanāk vesela klase laimīgu bērnu! Tā ar lielu lepnumu ziņo glābējsilīšu ieviesēji. Tiesa gan - līdz skolai šiem bērniem vēl jāpaaugas, - pirmajam glābējsilītē atstātajam puisītim tagad ir tikai trīs gadi. Pirmo glābējsilīti Latvijā atklāja 2009. gadā. Šobrīd ir jau sešas drošas vietas, kur anonīmi atstāt zīdaini tiem vecākiem, kuri paši nespēj vai izvēlējušies nerūpēties par saviem mazuļiem.

 

Tikmēr kāda Apvienoto nāciju organizācijas darbiniece plāno aizliegt glābējsilītes, jo viņasprāt tas esot pārāk vienkāršs veids, kā atbrīvoties no bērna.

 

Latvijā nav paredzēts slēgt glābējsilītes, šodien intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Labrīt, Latvija" apliecināja veselības ministre Ingrīda Circene.

 

ANO Bērnu tiesību komiteja sanāksmē oktobrī virzījusi domu par kampaņas sākšanu, lai panāktu glābējsilīšu aizliegšanu, un mēģinās virzīt attiecīgu projektu Eiropas Parlamentā; tāpat tā arī ir vērsusies pie valstīm, kurās ir glābējsilītes, lai lūgtu no tām atteikties.

 

Circene uzsvēra, ka šīs idejas iniciatore ir komitejas locekle Marija Hercoga un tā neesot uzskatāma par ANO virzītu ideju.

 

"Mums nav paredzēts slēgt glābējsilīties, jo tās nozīmē reāli izglābtus bērnus," skaidroja Circene, uzsverot, ka Latvijā ar glābējsilīšu palīdzību ir izglābtas 20 bērnu dzīvības un tas ir svarīgāk, nekā zināt šo bērnu vecāku vārdus.

 

Tikmēr ANO pārstāvji uzskata, ka glābējsilītes pārkāpj bērnu tiesības, kā arī ļauj izvairīties no to problēmu risināšanas, kas noveda pie bērna pamešanas.

 

Pēdējos gados glābējsilītes izveidotas vismaz 11 Eiropas valstīs. Vācijā ir gandrīz 100 glābējsilītes, Polijā un Čehijā vairāk nekā 40, bet Itālijā, Lietuvā, Krievijā un Slovākijā aptuveni desmit. Pēdējā desmitgadē glābējsilītēs Eiropas valstīs ir atstāti simtiem mazuļu. Precīzi skaitļi nav zināmi, bet tiek lēsts, ka katrā glābējsilītē ik gadu tiek atstāts viens vai divi mazuļi.

 

LTV, Nra.lv, Krusttevs.com