RezervesDALAS24.lv

Smalkais stils / Smalkais stils

RTU studentu Imantā aiztur kā slepkavu; Denisam draud 30 gadi cietumā

RTU studentu Imantā aiztur kā slepkavu; Denisam draud 30 gadi cietumā
Foto: Ekrānšāviņš no interneta
· 25.01.2013. 21:08

Ja smagos kibernoziegumos apsūdzētais Imantas iedzīvotājs, bijušais Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) students Deniss Čalovskis tiks izdots ASV, tur viņam var draudēt pat 30 gadu cietumsods atsaucoties uz Čalovska advokāti Ilonu Bulgakovu - ziņo Nacionālā ziņu aģentūra Leta.

 

Aizstāve uzsvēra, ka jautājums par Čalovska izdošanas pieļaujamību ASV. 

 

1985.gadā dzimušais Čalovskis pēc ASV tiesībsargājošo iestāžu lūguma īstenotas speciālas operācijas laikā tika aizturēts savā dzīvesvietā Imantā pagājušā gada 4.decembrī.

 

Lai jauno vīrieti pārsteigtu nesagatavotu, likumsargi viņa dzīvesvietā iekļuva, pa trosēm nolaižoties no daudzstāvu mājas jumta. Specvienības kaujinieki pa trosēm nolaidušies no jumta, izmantojot granātas, izsituši stiklus un ieņēmuši sestā stāva dzīvokli. Pēc dzīvokļa ieņemšanas kaujinieki vietu pametuši un dzīvoklī ieradušies civilās drēbēs tērpti ļaudis, tostarp no mājas pagalmā novietotajām automašīnām ar diplomātiskajām numurzīmēm, kurās atradās ASV pilsoņi.

 

Vēlāk tiesa Čalovskim kā drošības līdzekli piemēroja apcietinājumu, kurā viņš atrodas joprojām, pastāstīja advokāte.

 

Apsūdzības esot nekonkrētas

 

Uz jautājumu, par kāda tieši nozieguma izdarīšanu Čalovskis tiek turēts aizdomās, Bulgakova precīzi atbildēt nevarēja. Viņa norādīja, ka nav skaidrs ne tas, kam Čalovskis nodarījis kaitējumu, ne tas, cik liels šis kaitējums bijis. «Šobrīd aizstāvības rīcībā ir nekonkrēta informācija un nekonkrētas apsūdzības,» skaidroja advokāte.

 

Lai gan ziņu aģentūra AP vēstīja, ka ASV tiesībsargājošo iestāžu skatījumā Čalovskis par datorvīrusa «Gozi Virus» koda pilnveidošanu kā atlīdzību saņēmis 50 miljonus ASV dolāru (aptuveni 26,4 miljonus latu), Bulgakova sacīja, ka tas ir maz ticams.

 

Advokāte uzsvēra, ka Čalovskis, tāpat kā liela daļa iedzīvotāju, mitinās parastā Rīgas mikrorajona dzīvoklī un nekas neliecina, ka viņš būtu nopelnījis milzu naudu.

 

Bijis oficiāli nodarbināts

 

«Jebkurā gadījumā manā rīcībā nav informācijas, ka klients būtu negodīgā ceļā pelnījis naudu. Līdz aizturēšanai viņš bija oficiāli nodarbināts saskaņā ar darba līgumu,» skaidroja Čalovska advokāte. Bulgakova atklāja, ka

 

jaunā vīrieša darbs bijis saistīts ar datoru pakalpojumu sniegšanu,

 

taču nekonkretizēja, kurā tieši uzņēmumā vai iestādē viņš strādājis.

Vērtēs, vai izdot ASV

 

Kā ziņots, jautājumu par Čalovska izdošanas pieļaujamību ASV Latvijas Augstākā tiesa paredzējusi izskatīt 30.janvārī plkst. 15, informēja tiesas preses sekretāre Baiba Kataja. Lai gan prokuratūra lēmumu par Čalovska izdošanu bija pieņēmusi jau iepriekš, tas tika pārsūdzēts.

 

Krimināllietu izmeklē ASV tiesībsargājošās iestādes, tāpēc Latvijas prokuratūra nav tiesīga atklāt apsūdzības būtību, šonedēļ skaidroja Ģenerālprokuratūras preses sekretāre Aiga Šēnberga.


Izvirza apsūdzības smagos kibernoziegumos

 

Jau ziņots, ka ASV federālie prokurori trešdien izvirzīja apsūdzības trim iespējamiem Austrumeiropas kibernoziedzniekiem - Krievijas pilsonim Ņikitam Kuzminam, Rumānijas iedzīvotājam Mihajam Paunesku un Latvijas iedzīvotājam Čalovskim, kurš pazīstamas arī ar iesauku «Miami». Viņš no 2004. līdz 2008. gadam studējis informācijas tehnoloģiju zinātni RTU, taču pēc tam atskaitīts, pastāstīja augstskolas pārstāvis Krišjānis Ozols.

 

ASV tiesībsargājošās iestādes uzskata, ka trīs aizturētie vīrieši ir atbildīgi par datorvīrusa «Gozi Virus» radīšanu un uzturēšanu.

 

Ar šo vīrusu tika inficēts vairāk nekā miljons datoru visā pasaulē, tostarp aptuveni 40 000 datoru ASV.

 

Vīruss nonācis pat ASV Nacionālās aeronautikas un kosmosa pārvaldes (NASA) datoros.