RezervesDALAS24.lv

Smalkais stils / Smalkais stils

TRAKUMS: Izrādās, mēs visi Latvijā esam ēduši zirga gaļu! Forevers to piegādājis kā liellopu gaļu...

TRAKUMS: Izrādās, mēs visi Latvijā esam ēduši zirga gaļu! Forevers to piegādājis kā liellopu gaļu...
· 27.02.2013. 17:21

LTV raidījums Panorāma vēsta, ka no SIA "Forevers" pridukscijas izstrādājumiem šodien atteikušies jau virkne lielveikalu.

 

Saņemot informāciju par vairākās ES dalībvalstīs notikušu patērētāju maldināšanu, liellopu gaļu produktos aizstājot ar zirgu gaļu, Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) nekavējoties uzsāka pārbaudes Latvijas kautuvēs un gaļas pārstrādes uzņēmumos.

 

"Forevers" izstrādājumi ir ļoti populāri visā Latvijā un vairumā mūsu valsts veikalu tīklos nopērkami; tātad pilnīgi iespējams, ka it visi Latvijas iedzīvotāji (protams, izņemot veģetāriešus) ir pagaršojuši zirga gaļas izstrādājumus. Turklāt par to paši  nav zinājuši. 

 

Vairākās kautuvēs un vienā gaļas pārstrādes uzņēmumā ir konstatētas aizdomīgas darbības ar zirgu gaļu.

 

Vairāk nekā puse no 416 pērn Latvijā nokautajiem zirgiem jeb 272 zirgi ir nokauti SIA "AIBI" kautuvē. Lielākā daļa no tiem jeb 203 zirgi ir piegādāti gaļas pārstrādes uzņēmumam "Forevers" - portālu Nra.lv informēja PVD pārstāve Ilze Meistere.

 

Pārbaudes abos uzņēmumos joprojām turpinās, taču jau šobrīd iegūtā informācija liecina par to, ka gandrīz visos gadījumos SIA "AIBI" no 203 zirgiem iegūto gaļu pārstrādes uzņēmumam "Forevers" piegādājusi kā liellopu gaļu. To apliecina pavadzīmes, kurās redzami zirgu identifikācijas numuri ar skaidru norādi, ka piegādājamā prece ir liellopu gaļa.

 

SIA "Forevers" ražoto produktu marķējumā zirgu gaļa kā sastāvdaļa nav minēta. PVD šodien ir saņēmis informāciju, ka Vācijas laboratorijā pārbaudītajos SIA "Forevers" produkcijas paraugos ir konstatēta zirgu gaļa. Jau tuvākajā laikā tiek gaidīti testēšanas pārskati.

 

Šim pašam pārstrādes uzņēmumam zirgu gaļu kā liellopu gaļu ir piegādājis arī SIA "Heinors" - starpnieks, kurš kādā citā kautuvē kautu zirgu gaļu ar jaunu pavadzīmi, kurā tā uzdota par liellopu gaļu, piegādājis SIA "Forevers".

 

Pārkāpumus PVD ir konstatējis arī trīs citās kautuvēs - SIA "Viļumene", z/s "Kalnpierbes" un SIA "Musino", kurās nav nodrošināta zirgu gaļas izsekojamība.

Visos gadījumos par konstatētajiem pārkāpumiem PVD ir uzsācis administratīvā pārkāpuma lietas. Apkopotā informācija tālāk tiks nosūtīta arī tiesībsargājošajām iestādēm un Valsts ieņēmumu dienestam.

 

Kopumā Latvijā ir 82 kautuves. Pagājušajā gadā tajās nokauti 90 096 liellopi, 406 423 cūkas un 416 zirgi. 15 kautuvēs ir atļauts kaut zirgus. Zirgi kauti deviņās no tām.

 

Kā jau esam informējuši iepriekš, Eiropas Komisija ir uzdevusi visu dalībvalstu pārtikas apriti uzraugošajām iestādēm veikt liellopu gaļu saturošu produktu DNS pārbaudes, lai pārliecinātos, vai tie patiešām satur liellopu nevis zirgu gaļu.

PVD, saskaņā ar Eiropas Komisijas norādēm, kopumā noņems 50 paraugus zirgu DNS noteikšanai.

 

Tāpat plānots ņemt 10 paraugus kautuvēs fenilbutazona atliekvielu noteikšanai zirgu gaļā. Pagājušajā gadā PVD laboratoriskai izmeklēšanai uz šo zāļu atliekvielām nosūtīja trīs paraugus, taču nevienā no tiem atliekvielas netika konstatētas.

 

PVD atgādina, ka zirgu gaļa, ja tā iegūta legālā kautuvē un ir pārbaudīta, nerada draudus patērētāju veselībai, taču ražotāja pienākums ir to norādīt produkta marķējumā, jo patērētājam, kurš maksā par produktu, ko tas iegādājas, ir tiesības zināt no kā produkts sastāv.