RezervesDALAS24.lv

Smalkais stils / Smalkais stils

DRAUSMĪGS STĀSTS: Kā tika piekauts Latvijas interneta portāla galvenais redaktors un īpašnieks

DRAUSMĪGS STĀSTS: Kā tika piekauts Latvijas interneta portāla galvenais redaktors un īpašnieks
Foto: Ekrānšāviņš no interneta
· 29.04.2013. 23:18

Pirms pāris nedēļām ENAP 4.nodaļas darbinieki mani arestēja, piekāva un bloķēja pieeju man piederošajiem domēna vārdiem «torrenti.lv» un «advbt.lv». Šo dažu nedēļu laikā esmu noskaidrojis, par ko tieku apsūdzēts saistībā ar manu bijušo mājas lapu «www.torrenti.lv», kas šobrīd turpina pastāvēt ar adresi «www.tlv.cc».

 

Pagājušajā gadā, pārbaudot e-pastu, ieraudzīju vēstuli no BSA jeb Latvijā dēvētas par DAA (Datorprogrammu autortiesību apvienība). Vēstulē bija norādīts, ka manā lapā, it kā, tiek nelegāli izplatītas ar autortiesībām aizsargātas programmas, tāpēc konsultējos ar juristu un nosūtīju viņiem atbildes vēstuli, sniedzot atbildi uz viņu pretenzijām. Pēc tam atpakaļ atbildi vairs nesaņēmu - šodien pēc īpašnieka paustās informācijas ziņo portāls Apollo.lv .

 

Sarakste jau vairāk nekā gadu ir publicēta internetā.

 

Man šķiet interesanti tas, ka DAA vēstulē ir norādīts, ka viņi cer rast konflikta risinājumu pirmstiesas sarunu ceļā, kamēr krimināllieta pret mani ir uzsākta 2011.gada jūlijā, bet šo sūdzību es saņēmu tikai 2012.gada februārī.

 

 

 

 

Vai tā ir normāla prakse Latvijā, ka DAA no sākuma vēršas policijā, policija bez jautājumiem ierosina krimināllietu, tikai pēc pusgada DAA paziņo par iespējamo pārkāpumu arī mājas lapas īpašniekam un, saņemot atbildi no mājas lapas īpašnieka, viņi nepapūlas atbildēt ar konkrētu pieprasījumu par failu dzēšanu?

 

Kāds tieši ir bijis iemesls tam, kāpēc pret mani varēja ierosināt krimināllietu? Tas, ka manā lapā ir, iespējams, nelegāli faili, par kuriem neviens mani nav informējis?

 

2004.gada 4.novembra «Informācijas sabiedrības pakalpojumu likumā» noteikto, proti - šā likuma 11.panta 2.daļā noteikto - Starpnieka pakalpojuma sniedzējam nav pienākuma pārraudzīt informāciju, ko tas pārraida vai uzglabā, kā arī aktīvi meklēt faktus un apstākļus, kas norāda uz iespējamiem likuma pārkāpumiem.

 

Pamatojoties uz šo likumu un to, kā dara visas citas Latvijas un pasaules mājas lapas, kur lietotāji veido saturu, es nesaprotu ko esmu pārkāpis. Arī sociālajos tīklos jebkurš var ievietot ar autortiesībām aizsargātu video un manuāli to neviens nepārbauda, bet, protams, ja kāds norāda uz pārkāpumu, tad tas tiek dzēsts. Kāpēc pret mani ir iespējams ierosināt krimināllietu, par kaut ko, par ko mani neviens nav informējis un ļāvis rast risinājumu?

 

«Torrenti.lv» vienmēr ir dzēsusi ar autortiesībām aizsargātus objektus un dzēsto torrentu saraksts vēl līdz šai dienai ir pieejams http://www.tlv.cc/copyright.php.

 

Es vairāk sliecos ticēt, ka DAA nav ieinteresēta, lai faili (ja tādi tur tiešām bija) tiktu dzēsti.

 

Viņiem ir vieglāk pasūdzēties policijai, doties uz tiesu un piedzīt kompensāciju par it kā nodarītajiem zaudējumiem. Loģiski, ka katram kaut kā jāpelna.

 

Autortiesību aģentūras bieži izsakās par to, ka pirātisms ir kaut kas briesmīgs un nepieņemams, jo autoriem tiek nodarīti milzīgi zaudējumi. Aģentūras aizmirst pieminēt, ka tā dēvētie pirāti, kuriem uztaisa krimināllietas un piestāda nenormālas summas ar zaudējumiem, ir viens no šo aģentūru galvenajiem ienākumu avotiem.