RezervesDALAS24.lv

Smalkais stils / Smalkais stils

Alkoholu DRĪKSTĒS dzert pirms un pēc Dziesmusvētku koncertiem; NEDRĪKSTĒS koncertu laikā

Alkoholu DRĪKSTĒS dzert pirms un pēc Dziesmusvētku koncertiem; NEDRĪKSTĒS koncertu laikā
Foto: Kaspars Ūdris, Krusttevs.com
· 02.05.2013. 13:29

Dziesmusvētku noslēguma koncerta laikā Mežaparkā būs aizliegta vieglā alkohola tirdzniecība, bet to varēs iegādāties pirms un pēc koncerta, Nacionālo ziņu aģentūru Leta informēja Latvijas Nacionālajā kultūras centrā.

 

Tirdzniecību pārtrauks brīdi pirms koncerta

 

Alus, sidra, vīna tirdzniecība tiks pārtraukta kādu brīdi pirms koncerta. Organizatori uzskata, ka izdosies kontrolēt, lai apmeklētāji nedotos ar alkohola glāzēm uz savām sēdvietām. Tas būšot komunikācijas jautājums, kā cilvēkiem izskaidrot ierobežojumus, lai nerastos juceklis.

 

Tās ir tikai dažas stundas koncerta laikā, uzsvēra rīkotāji. Nianses, cikos tiks pārtraukta alkohola tirdzniecība, tikšot vēl izstrādātas. Tā varētu būt pusstunda vai stunda pirms koncerta.

 

Ceturtdien notika Dziesmu un deju svētku padomes sēde, kas skatīja vieglā alkohola tirdzniecības risinājumus svētku laikā. Kopumā bija izstrādāti pieci varianti vieglā alkohola tirdzniecībai.

 

Padome ceturtdien atkārtoti pauda atbalstu aizliegt alkohola tirgošanu koncerta laikā, taču padomes lēmumam ir tikai rekomendējošs raksturs.

 

Galīgais lēmums jāpieņem centram, kuras vadītāja Dace Melbārde apstiprināja, ka tāds arī tiks pieņemts.

 

Ēšana un dzeršana traucē

 

Ar priekšlikumu aizliegt alkohola tirdzniecību noslēguma koncerta laikā Mežaparka estrādē nāca klajā diriģents Māris Sirmais, jo daudziem ēšana un dzeršana koncerta laikā traucē.

 

Šogad Mežaparka estrādē būs īpaši izveidota arī ēdināšanas zona ‒ brīvajā laukumā pie galvenās ieejas. Ar silto ēdienu nevarēs iziet no šīs zonas.

 

Kultūras ministre Žaneta Jaunzeme-Grende atzina, ka

 

no skatītājiem saņemts ļoti daudz sūdzību par to, ka visu laiku teritorijā smaržo ēdiens un tiek lietots alkohols, bet turpat blakus ir arī bērni.

 

«Skatāmies uz Mežaparka estrādi kā uz lielu zāli, kur notiek profesionāls koncerts. (..) Visi pirms koncerta dzīvo, kā grib, tā ir katra atbildība, bet, atnākot uz koncertu, uz zāli, visi bauda koncertu. Neviens operā neiet zālē ar ēdienu. Pēc koncerta atkal dara, kā vēlas. Šis ir tieši tāds pats kultūras pasākums kā jebkurš cits,» uzskata ministre.

 

Svētku producents Ģirts Majors norādīja, ka bija iespējamas dažādas detalizācijas. Pirmais scenārijs paredzēja atstāt veco modeli un līdzšinējo praksi, nekādus ierobežojumus alkohola tirdzniecībai nenoteikt; otrais – alkohola tirdzniecību atļaut tikai ēdināšanas zonā; trešais – alkoholu tirgot ēdināšanas zonā un atsevišķās vietās teritorijā, bet neļaujot cilvēkiem ar to nokļūt sēdvietās; ceturtais – tirgot alu, sidru un vīnu līdz koncerta sākumam un visā sadziedāšanās daļā pēc koncerta; piektais – tirgot alkoholu tikai pēc noslēguma koncerta.

 

«Tuvojoties koncerta sākumam, ir iespējams organizēt, ka cilvēkus tomēr ar alus glāzēm sēdvietās nelaiž. Tas ir jautājums par komunikāciju, tas ir jautājums, kā šo ierobežojumu ir iespējams izskaidrot, bet, ja ir vēlme kaut kādus ierobežojums noteikt, šis ir tāds kompromisa variants, kas ļauj koncerta laikā publikai visu uzmanību veltīt koncertam, bet pirms vai pēc koncerta, ja kādam ir ļoti svarīgi tomēr kādu alus glāzi izdzert, šāda iespēja ir, jo estrādē var iekļūt jau no pulksten trijiem pēcpusdienā. Šī pieeja, domāju, ir liberāla un demokrātiska,» pavēstīja Majors.

 

Melbārde sacīja, ka ne velti šo jautājumu izvirzījuši koncerta mākslinieciskie vadītāji. «Mēs nerunājam par vienkāršu koncertu – tas ir sava veida noslēgums rituālam, uz ko mūsu tauta gatavojas, iet, sapošas un svin reizi piecos gados. Simboliski, ka augšām ceļas Gaismas pils, varam to saukt par tautas dievkalpojumu. (..) Šis mirklis daudziem tiek vienkārši traucēts,» pastāstīja Melbārde.

 

Svētki notiks no 30.jūnija līdz 7.jūlijam.

 

XXV Vispārējie latviešu dziesmu un XV deju svētki notiks no 30.jūnija līdz 7.jūlijam. Svētku programmu kopumā veido 51 pasākums ar vairāk nekā 62 norisēm. Svētku kulminācija ir Dziesmu svētku noslēguma koncerts Mežaparka estrādē.