Erots 2020
Erots 2020
RezervesDALAS24.lv

Smalkais stils / Smalkais stils

Nožēlojami, cik nežēlīgus komentārus cilvēki internetā raksta par priekšlaikus dzimušo mazuļu mammām

Nožēlojami, cik nežēlīgus komentārus cilvēki internetā raksta par priekšlaikus dzimušo mazuļu mammām
Foto: Publicitātes foto
Kaspars Ūdris · 17.11.2013. 10:05

Lai pateiktu paldies visiem bērniņiem, kuri ienākuši šajā pasaulē, ģimenēm un līdzcilvēkiem, ārstiem, māsām un visiem profesionāļiem, kuri palīdz un ir līdzās vismazākajiem, svētdien, 17. novembrī plkst.18.00 Rīgas Doma baznīcā tiek rīkots muzikāls svētbrīdis, uzstājoties operdziedātājai Evitai Zālītei, saksofonistam Artim Sīmanim, ērģelniecei Kristīnei Adamaitei un vokālajai grupai Schola Cantorum Riga. Ieeja ir bezmaksas. Pasākums notiks festivāla „Staro Rīga 2014” laikā, tāpēc svētdienas vakarā kaut uz mirkli ienākt Rīgas Domā aicināti arī visi starojošās Rīgas baudītāji.

 

 

„Mēs izvēlējāmies parūpēties par savu steidzīgo mazuli un iesakām to darīt arī citiem,” tā saka mammas, kuru priekšlaikus dzimušie mazuļi ir bijuši pasargāti no respiratori sincitiālā vīrusa (RSV) infekcijas.

 

Lanas dēliņš Tomass pasaulē ieradās 23. grūtniecības nedēļā un svēra vien 840 gramus. Lana saka: „Nekad, nekad nebija ienācis prātā, ka priekšlaikus dzimis mazulis – tas attieksies arī uz mani. Kad lasu, cik nežēlīgus komentārus cilvēki izsaka par priekšlaikus dzimušo mazuļu mammām un mūsdienu medicīnu, man patiešām ir skaidrs: cilvēks, kas neko tādu nav piedzīvojis, pat iedomāties nevar, ko tas nozīmē.” Lana atceras, kas tolaik deva visvairāk spēka un ticības. Tie bija mediķi, jo tikai viņi spēja atbildēt gan uz vienkāršākajiem, gan sarežģītākajiem jautājumiem, dāsni sniedza precīzus padomus, bija blakus, neizskaistināja reālo situāciju, bet arī velti nesabiezināja krāsas. Pieredze, zināšanas un rūpes – tas ir tas, kas visvairāk vajadzīgs vecākiem, rūpējoties par savu pasaulei vēl negatavo mazuli. „Es ļoti uzticējos mediķiem: no nulles līdz pat bezgalībai,” Lanai piekrīt Baiba. Arī viņas meitiņa pasaulē ieradās krietni par agru.

 

LASIET ARĪ: Ar sirdi un dvēseli pret pašiem mazākajiem. Operdziedātāja Evita Zālīte ielūdz uz īpašu svētbrīdi.

 

Gan Baibu, gan Lanu Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Neonatoloģijas klīnikas Jaundzimušo intensīvās terapijas nodaļā informēja par iespēju aizsargāt mazuļus no respiratori sincitiālā vīrusa infekcijas, vīrusa sezonas laikā ievadot antivielas pret to. „Man nebija ilgi jādomā, un es teicu jā,” atceras Baiba. Viņai piekrīt Lana: „Man pat prātā neienāca šo iespēju neizmantot. Jā, es zinu, ka ir vecāki, kas izvēlas atteikties no potēm, kas iekļautas vakcinācijas kalendārā, un atsakās arī no respiratori sincitiālā vīrusa antivielu ievadīšanas. Tomēr es biju un esmu pārliecināta: ja gan mamma, gan mediķi, gan priekšlaikus dzimušais mazulis ir izcīnījuši bērna dzīvību un visi kopā uzvarējuši, tad taču nedrīkst ļaut vienam negantam vīrusam visu iznīcināt!”

 

Respiratori sincitiālais vīruss ir viens no izplatītākiem elpceļu infekciju izraisītājiem. Bērniem, kas dzimuši priekšlaikus, tas var būt pat nāvējošs, jo izraisa bojājumus dziļajos elpceļos. Mediķi Baibai un Lanai slimnīcā sīki izskaidrojuši, kā notiek imunizācijas process. Specifiskās antivielas organismā neuzkrājas, tādēļ vīrusu sezonas laikā profilaktiskais kurss ir piecas injekcijas. Vienu reizi mēnesī no novembra līdz martam. „Jā, tā varētu būt viena no ēnas pusēm – uz procedūru jādodas ik mēnesi. Mazulis aug, kļūst prātīgāks un saprot, ko nozīmē pote. Mana meitiņa vēl ilgi ar aizdomām un neuzticību skatījās uz jebkuru svešinieku – ja nu atkal būs šprice,” atceras Baiba. Viņa mammām iesaka rūpīgi izvēlēties vietu, kur katru mēnesi mazulim saņemt antivielas. Tā kā tās tiek speciāli piegādātas konkrētajam bērniņam, tad nevar sev izdevīgā brīdī ienākt jebkurā potēšanas kabinetā un teikt: esam klāt! Imunizāciju pret RSV var izdarīt Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas potēšanas kabinetā vai arī, individuāli vienojoties, pie sava ģimenes ārsta. Tādēļ Baiba iesaka māmiņām jau laikus padomāt, kura vieta būs ērtāka gan vecākiem, gan mazulim – vai, piemēram, būs iespējams ik mēnesi doties uz Rīgu, ja dzīvesvieta ir tālu? Ko tas prasīs?

 

Aizsardzība pret RSV jāsaņem tieši vīrusu trakulīgāko deju laikā, un tas nozīmē regulāru došanos pie ārsta tieši tad, kad iespējas saslimt ir vislielākās. Baibas meitiņai antivielu saņemšanu nodrošināja viņu lieliskā ģimenes ārste. Savukārt Lana ar dēliņu ik mēnesi devās uz potēšanas kabinetu Bērnu slimnīcā un arī bija ļoti apmierināta.

 

Rezultāts ir bijis veiksmīgs abos gadījumos: abi mazuļi nav saslimuši un nu jau ir krietni paaugušies. Sliktākais un grūtākais jau ir aiz muguras – tā secina abas mammas. Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Neonatoloģijas klīnikas Jaundzimušo intensīvās terapijas nodaļas virsārste Dace Tropa gan skaidro, ka ir gadījumi, kad arī antivielas saņēmušie mazuļi tomēr saslimst. Tad gan mammas pukojoties – kā tad tā: antivielas saņemtas, bet vīruss tomēr bijis stiprāks. Taču ārste apliecina – vīrusu, ja arī tas tomēr uzbrūk, visi antivielas saņēmušie mazuļi pārcieš ļoti viegli. Šie mazuļi nenonāk reanimācijā. Viņu mammām vēlreiz nav jāpārcieš bailes par bērna dzīvību. Jo kas zina, ar kādu spēku vīruss uzbruktu mazulīša plaušām, ja viņa organismā antivielu nebūtu.