RezervesDALAS24.lv

Sports / Basketbols

NBA par milzu problēmu kļuvušas traumas

NBA par milzu problēmu kļuvušas traumas
Foto: Reuters/Scanpix. Deriks Rouzs.
Renārs Grāvītis · 09.05.2012. 00:05

Šogad NBA izslēgšanas spēlēs komandām ir, par ko padomāt, jo lielākās problēmas sagādā traumēto spēlētāju „izkrišana” no komandu sastāviem. Vai tas ietekmē komandas sniegumu?

 

Par to šaubu nav, jo komandas ir nokomplektētas tā, lai katrs spēlētājs iederētos komandas modelī. Katra spēlētāja izkrišana traumas dēļ rada papildu sarežģījumus un liek trenerim domāt jaunus variantus, lai komandas sniegums būtu produktīvs. Jo vairāk - lielākais trieciens ir tad, ja „satraumējies” kāds no komandas līderiem vai arī spēlētājs ar milzīgu pieredzi.

 

Losandželosas „Clippers”

 

Šajā sezonā ļoti daudz traumu guvuši tieši komandas līderi. Vairāk vai mazāk traumas ir iegūtas izslēgšanas spēlēs. Ir arī spēlētāji, kuri izkrituši jau sezonas gaitā, bet komandā atgriezušies tikai daži. Sezonas gaitā Ahileja cīpslu traumēja Čaunsijs Bilapss, kurš izslēgšanas spēlēs nespēlēs.

 

Protams, tas ir ļoti liels zaudējums „Clippers”, jo visas komandas, uz kurām Bilapss pārgājis, vienmēr ir rādījušas labāko sniegumu. Ļoti riskanta situācija šajā brīdī ir Losandželosai, jo arī Kriss Pols ir traumatisks, viņam vienmēr bijušas problēmas ar ceļgaliem, kas izkrišanas gadījumā trenerim liktu „pasvīst”, lai izdomātu, ko šādā situācijā darīt.

 

Šāda kalibra spēlētājus zaudēt būtu trieciens jebkurai komandai. Šogad izslēgšanas spēlēs Losandželosai izkrita arī Karons Batlers, kurš salauza roku. Liels zaudējums, jo „Clippers” spēlē ātru basketbolu, kurā Batlers, pagājušā gada NBA čempions, labi iederas. Šāds ārējās līnijas spēlētājs komandai ir vajadzīgs. Bet, par spīti visam, nākamajās spēlēs Batlers atgriezās.

 

Čikāgas „Bulls”

 

Arī Čikāgas spēlētājs Deriks Rouzs ir traumēts līdz sezonas beigām. Tas ir liels zaudējums „Bulls” komandai. Dīvaini, ka ceļgalu Rouzs satraumēja, pat neesot kontaktā ne ar vienu spēlētāju. Lai vai kā, bet Čikāgai ar spēlētājiem, kuri ir komandas līderi, šosezon izslēgšanas spēlēs neveicas. Joakims Noā traumu guva, pretuzbrukumā uzkāpjot uz pretinieka kājas un smagi izmežģījot potīti. Pagaidām „Bulls” sērijā ir zaudētājos pret „76ers” – 1-3. Vienīgo spēli Čikāga uzvarēja, kad laukumā bija tieši Rouzs. Visticamāk, šosezon čikāgieši par titulu necīnīsies traumu dēļ. Žēl, jo tā ir komanda ar perspektīvām, bet, no otras puses – tāds ir sports.

 

Ņujorkas „Knicks”

 

Līdzīga situācija ir Ņujorkas „Knicks” komandai. Traumēts ir Stadamairs, kuram veikta neliela rokas muskuļa operācija. Traumas gūšanas apstākļi ir visai netipiski - Stadamairs iesita pa ugunsdzēšamo aparātu un savainoja roku. Muļķīgi, nācās izlaist trešo sērijas spēli… Viens no Ņujorkas galvenajiem spēlētājiem izdarīja to, ko neviens treneris nevēlētos redzēt, īpaši no Stadamaira. Pats Stadamairs par notikušo incidentu publiski atvainojās faniem.

 

Šādas situācijas notiek reti, bet NBA noteikti ir vēl arī citi spēlētāji, kuri varētu pastrādāt ko līdzīgu. Cerams, ka Džaveils Makgī neņems piemēru no Stadamaira, kurš ar muļķīgiem gājieniem ir izcēlies jau iepriekš. Ņujorkai traumēti ir Džeremijs Lins un Barons Deiviss, kas šobrīd saspēles vadītāja postenī Ņujorkas komandai sagādā ļoti lielas problēmas, jo Maiks Bibijs nav pamatsastāva saspēles vadītājs, bet Lins vēl nav gatavs atgriezties.

 

Pirmajā spēlē arī Taisons Čandlers bija apslimis ar gripu, bet laukumā izgāja. Joprojām Ņujorka pret Maiami ir izcīnījusi tikai vienu uzvaru, un, visticamāk, nākamajā kārtā tiks Maiami „Heat”, kuriem, par laimi, problēmu ar traumām nav.

 

Bostonas „Celtics”

 

Arī Bostonas „Celtics” spēlētājs Rejs Allens bija traumējis potīti un izlaida pirmās divas sērijas spēles pret Atlantas „Hawks”. Labākais trīspunktu metējs līgas vēsturē ir ļoti svarīga komandas sastāvdaļa. Allenam ir milzu pieredze, kuru treneris Riverss prot izmantot. Iepriekš Bostonai ar traumām arī nav īsti veicies – pagājušajā sezonā Reižons Rondo spēlēja pat ar dislocētu roku.

 

Protams, lielāko ažiotāžu izraisīja Dvaita Hovarda trauma, kuras dēļ nācās izlaist visu sezonas atlikušo daļu. Šis ir ļoti liels trieciens Orlando „Magic” komandai, jo komanda ir būvēta ap Hovardu. Mēģinājumos uzlabot savu stāvokli spēlēs pret Indianas „Pacers” Orlando klāsies grūti – jau šobrīd rezultāts sērijā ir 3-1 Indianas komandas labā. Hovarda vietu ir ieņēmis Glens Deiviss, kura statistikas rādītāji ir solīdi, taču Hovards ir daudz produktīvāks aizsardzībā, kas varētu būt izšķirošs arguments Orlando komandas izredzēm uzvarēt sērijā.

 

Atlantas „Hawks”

 

Atlantas „Hawks” „lazaretē” ir Džošs Smits. Tas ir ļoti liels zaudējums komandai, jo spēka uzbrucēja pozīcijā nav spēlētāju, kuri varētu būt pārāki duelī pret Bostonas komandas zvaigzni Kevinu Gārnetu.

 

Tieši Smita trauma varētu būt nozīmīgs faktors, kāpēc Atlanta sērijā varētu zaudēt „Celtics”. Sērijas trešajā spēlē traumu guva arī Treisijs Makgreidijs, spēlētājs, kurš komandai var dot pretī milzu pieredzi. Diemžēl, bijušajai līgas superzvaigznei visu karjeru šķēršļus sagādājušas tieši muguras sāpes, kas Treisiju vajā vēl tagad. Bet, par spīti traumām, Atlanta ir melnais zirdziņš, kas ar vidusmēra spēlētājiem vienmēr spējusi sagādāt pārsteigumus vadošajām komandām. Kāpēc gan to „Hawks” nevarētu izdarīt pret Bostonas „Celtics”?

 

Kopumā traumēto spēlētāju skaits līgā šosezon izslēgšanas spēlēs ir ļoti liels. Vēl traumēti arī tādi spēlētāji, kā Als Horfords, Zaza Pačulia u.c., bet iepriekšminētie spēlētāji ir īpaši ar to, ka bez viņu klātbūtnes konkrēto komandu sniegums krasi pasliktinās.

 

Novērojama tendence, ka traumas gūst tieši vadošie spēlētāji. Tas kopumā ir loģiski, jo komandu līderi laukumā pavada vairāk laika, tātad – pastāv lielākas iespējas gūt traumas, turklāt minētā iemesla dēļ viņi ātrāk nogurst fiziski. Turklāt nav izslēgts, ka savainošanās tendenci pastiprina citu komandu taktika – traumēt pretinieku vadošos spēlētājus.

 

Tomēr, ja papētām situācijas, kurās šīs superzvaigznes guvušas traumas, lielākoties tas noticis netīšām, bez kontakta ar pretinieku, vai arī pašu neveiklības dēļ. Vienīgi „Metta World Peace” no Losandželosas „Lakers” tīšām traumēja Džeimsu Hārdenu, kurš gan ir jau atpakaļ ierindā. Līgas reakcija bija atbilstoša, „Lakers” spēlētājs saņēma septiņu spēļu diskvalifikāciju. „Metta World Peace” un Džeimss Hārdens ir spēlētāji, kuri var izšķirt spēles likteni un palielināt intrigu, taču, diemžēl, traumas ir ikdienišķa sporta blakusparādība, no kuras izvairīties ir neiespējami...