RezervesDALAS24.lv

Sports / Citi sporta veidi

Par apavu šņorēšanu, pievilkšanos un citiem dīvainiem rituāliem sportā (ar VIDEO)

Par apavu šņorēšanu, pievilkšanos un citiem dīvainiem rituāliem sportā (ar VIDEO)
Foto: REUTERS/Scanpix. Lebrons Džeimss veic pirmsspēles rituālu.
Renārs Grāvītis · 30.05.2012. 08:53

Zeķu uzvilkšana un apavu aizšņorēšana noteiktā secībā, krīta mešana gaisā – tie ir daži no rituāliem, ko pirms spēlēm piekopj sporta zvaigznes, lai koncentrētos un jau iepriekš „novērstu” neveiksmes laukumā. Dažādus rituālus mēdz piekopt vairums sportistu, un to pārkāpšana vismaz domās uzreiz tiek uztverta kā potenciāls nelaimes vēstnesis, neatkarīgi no tā, vai neveiksme izpaudīsies kā nesaskaņas ar treneri vai kā savādāk.

 

Ir virkne rituālu, kas no malas izskatās, saudzīgi sakot, dīvaini, un vērotājam no malas varētu šķist neizprotami, kāpēc tādi vispār jāievēro. Par dīvainākajiem šajā ziņā tiek uzskatīti vārtsargi – viņi cenšas nerunāt un paši savā nodabā izdomā, kā labāk aizvadīt gaidāmo spēli. Bet, ja spēlētājs šo rituālu ir ievērojis un cerētais nav izdevies, kā mierinājums kalpos arguments, ka bez attiecīgā rituāla būtu vēl sliktāk.

 

Daži rituāli, ko pirms spēles vai starta sportisti cenšas ievērot, varētu likt domāt, ka ar sportistiem viss nav kārtībā, piemēram, kāju apaušanas un sporta apavu aizšņorēšanas kārtība, kad sportists dzelžaini turas pie principa - vispirms kājā uzvilkt labo zeķi un arī apavu aizšņorēšanu sākt ar labo kāju. Māņticība saistībā ar izkāpšanu no gultas vēsta – ja to izdara vispirms ar kreiso kāju, tad gaidāma neveiksmīga diena, savukārt makšķerniekiem ir ticējums – ja pārkāpsi pāri savai makšķerei, uz lomu „copes” dienā vari nemaz necerēt.

 

Grūti pateikt, vai sportisti arī mēdz piedomāt, kā izkāpt no gultas un vai „nepareizās” kājas gadījumā savu reizi neizvēlas nedoties laukumā vai uz starta līnijas, taču atsevišķas lielā sporta zvaigznes veiksmes un panākuma atslēgu mēdz saskatīt vecās un jau „sasmirdējušās” aprocēs, ko pastāvīgi ņem līdzi uz visām spēlēm un sacensībām.

 

Daudzos sporta veidos spēlētāji ir izdomājuši īpašus sasveicināšanās veidus, kas šķiet interesanti arī skatītājiem. Piemēram, florbolā, komandai apspriežoties, stāvot ap vārtsargu, spēlētāji nedrīkst vārtu laukumā likt kājas. Neievērojot šo rituālu, vārtsargam var izvērsties pagalam neveiksmīga spēle – spēlētājs, kurš veido 50% no komandas „spēka”, var zaudēt vārtus viselementārākajās situācijās.

 

Piemēram, Aleksandrs Ovečkins, ceturto reizi savā karjerā vienas NHL sezonas laikā guvis 50-os vārtus, veica savādas rituālveida kustības virs uz ledus noliktas nūjas (video). Arī Lebrons Džeimss pirms katras spēles nododas īpašam rituālam, metot gaisā krītu (video). Savukārt Džeimsa komandas biedrs Dveins Veids pirms spēles pievelkas pie basketbola groza stīpas (video).

 

Vai tas viss ir māņticība vai tiešām palīdz kaldināt jaunus panākumus sportā – ej, nu, sazini…

 

Aleksandra Ovečkina īpašais rituāls:

 

 

 

Lebrona Džeimsa „krītainais” rituāls:

 

 

 

Dveina Veida īpašā iesildīšanās: