Nauda un vara / Ekonomiskās aprises

Apdrošinātāji svētkos neiesaka aizrauties ar skarbiem senlatviešu ticējumiem

Apdrošinātāji svētkos neiesaka aizrauties ar skarbiem senlatviešu ticējumiem
Foto: favim.com
KRUSTTEVS.COM · 23.12.2012. 16:15

Kā izrādās, senie latvieši bijuši gana prātīgi un mūsu tautas ticējumi mūsdienās sakrīt arī ar apdrošinātāju gudrību. Taču Latvijā lielākā apdrošināšanas sabiedrība BALTA aicina neaizrauties ar dažu ticējumu burtisku izpildi, kā arī dalās ar modernajiem apdrošinātāju Ziemassvētku ticējumiem.

 

Senie ticējumi sakrīt ar apdrošinātāju gudrību


Seno latviešu tautas ticējums vēsta: “Ziemassvētku naktī svešinieki nav jāpatur mājā.” Tā ir gudrība, ko vēlams ievērot arī mūsdienās – svētkos, dodoties uz svinībām un pametot mājas, labāk aizvērt slēģus un pasargāt sevi no zagļiem un nevēlamiem viesiem. Arī apdrošinātāju pieredze vēsta, ka garnadžiem svētki vienmēr ir tīkams noziegumu pastrādāšanas laiks.

 

Ticējums saka – Ziemassvētku un Jaungada rītā pirms gaismas nedaudz jāiekurina krāsns, lai dūmi ietu caur skursteni, jo tas mājai nesot laimi. Tiesa – ar krāsns pārkurināšanu aukstā ziemas laikā nevajadzētu aizrauties, labāk to darīt mēreni, jo, pārkurinot mājokli, laimes vietā var ienest nelaimi. Nereti par nelaimes cēloni mājokļos kļūst tieši pārkurinātas krāsnis un novecojuši dūmvadi.

 

Ziemassvētku vakarā esot jāsadedz visas lampas, lai Laimīte redzētu, kur staigāt. Tas ir sens un patiess ticējums, kas tuvs arī apdrošinātājiem – labāk svētkos labi apgaismot mājokļus un pagalmus, lai ne tikai Laimīte redzētu, kur staigāt, bet arī pašiem mājiniekiem nesanāktu tumsā paklupt vai traumēt sevi. Kā zināms, kritieni un paklupšanas ir viens no biežākajiem sadzīves nelaimes gadījumu iemesliem.

 

Ar seno ticējumu izpildi apdrošinātāji iesaka būt piesardzīgiem


Tautas gudrība saka - Ziemassvētku vakarā jāskrien basām kājām trīsreiz mājai apkārt, lai nesāp zobi. Ja ir vēlēšanās pasargāt sevi no zobu sāpēm un uzlabot veselību, BALTA tomēr iesaka neaizrauties ar skarbiem senlatviešu ticējumiem, citādi vēl var sanākt nodarīt sev pāri un iedzīvoties apsaldējumos. Tā vietā labāk profilakses dēļ apmeklēt zobu ārstu un rūpēties par savu veselību.

 

Ziemassvētku un Jaungada naktī deviņas reizes jāēd, lai visu gadu nekā netrūktu. Nenoliedzami - gardumi ir neatņemama svētku sastāvdaļa, taču svētkos nevajadzētu sevi nomocīt ar pārēšanos. Kā liecina BALTA pieredze, svētkos un atvaļinājumos pēc neierastu ēdienu baudīšanas mēdz saasināties gremošanas sistēmas problēmas.

 

Ziemassvētku sestdienas vakarā ātri jābeidz darbi, tad darbi veiksies visā vasarā. BALTA iesaka svētkus izbaudīt un atpūsties, taču pēc ātras darbu pabeigšanas labāk uz mājām steigties ar apdomu – ziemā izvēlēties braukšanas apstākļiem un braucēja pieredzei atbilstošu ātrumu un distanci.

 

Modernie Ziemassvētku ticējumi apdrošināšanā


Ja Ziemassvētkos daudz snieg, tad būs bagātīgs ceļu satiksmes negadījumu skaits.

 

Ja pirms Ziemassvētkiem ir putenis, pirms Jaunā gada šoferīšiem un apdrošinātājiem grūti laiki.

 

Ja upes un ezeri līdz Ziemassvētkiem aizsaluši jau trīs reizes, zemledus makšķernieki nesnaudīs.

 

Ja Ziemassvētkos ir gaidāms brangs sals, tad uguns gailis var paņemt līdzi kādu jumtu.